Bilmek istediğin her şeye ulaş

Olayların ve izlenilen şeylerin etkisinde uzun süre kalmak ve endişe içerisinde bulunmak psikolojik bir zayıflık göstergesi midir?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle "psikolojik zayıflık" kelimesinin sizin için nasıl bir anlam ifade ettiğini bilmem gerek. Ben, psikolojik zayıflık gibi bir tanımı kullanmayı tercih etmem.
Soruya gelince: Eğer olayların etkisinde kalmak ve endişe günlük hayatınızı devam ettirmeyi engeller duruma geldiyse o zaman sıkıntı olabilir. Bir uzmana başvurmakta yarar olacaktır. Ancak bu durumu da zayıflık olarak nitelendirmek zor olmaz. Yaşanan olayların şiddeti kişinin kaldıracağından yüksek ise bu durum kaçınılmazdır. Bir başka değiş ile organizma normal olmayan bir duruma (olaylar) normal tepkiler vermektedir.
  • Paylaş
Psikolojik zayıflık olarak nitelendirmek doğru değildir. Yaşanılan travmanın büyüklüğü olayların etkisinde uzun süre kalmakla doğru orantılıdır. DSM tarafından yayınlanan psikolojik hastalıklara bakıldığında aslında bir çok hastalık ismiyle tanımlanan durumu günlük hayatta yaşadığımızı fark ederiz ancak bu belirtiler psikolojik sorunlarımız olduğunu göstermez bunun kriteri ne sıklıkla yaşadığımızdır. Sonuç olarak her insanın algı sınırları vardır ve bu sınırlar bireylerde değişkenlik gösterir duygusal olarak olaylardan etkilenmemiz de kendi alt sınırımızla ilgilidir ve başkalarıyla kıyaslanarak sonuç elde etmek yanlıştır.
  • Paylaş
1

Selçuk Tasalı, efendim yediklermizin bizim kişigimizde ve yaşantımızda çok önemli bir yer kapsadıgını düşünüyorum ...aslında ne yıyorsanız osunudur ! et yıyen bır insansanız avcı bi kişilik ) hamur tüketen bir insansanız malum tiplerden oluyorsunuz bu sebeple sayfamıza göz atmanızı öneririm (egesaklibahce.com/index.php)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1501 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt