Bilmek istediğin her şeye ulaş

Öldürülen ya da dalga geçilen bir bilimadamı, bilimkadını var mı?

Öldüreni bilmiyorum da dalga geçileni var "albert einstein" Zamanında öğretmeni senden bi b.k olmaz diye okuldan atılmıştır ve dalga geçilmiştir ama adam atomu parçalayıp ellerine verdiginde o öğretmenin yüzünü görmek isterdim.
  • Paylaş
gauss var senden adam olmaz demişler okuldan atmışlar şu an benim bildiğim fizik ve sayısal yöntemlerde formülleri var sonradan kıymeti bilindi
  • Paylaş
Dalga geçilen çok olmuştur.
  • Paylaş
"-Kör ölür, badem gözlü olur." der eskiler. Ölmeden önce çoğu kişi ile alay edilmiştir.
  • Paylaş
Bir matematik dehası olan Pisagor; buluşlarını hazmedemeyen, kendi çıkarlarının zedeleneceğini düşünen insanların halkı galeyane getirmesi sonucu okulunda öğrencileri ile birlikte yakılarak öldürülmüştür.
  • Paylaş
Öldürülen en ünlü matematikçi/bilim adamı Evariste Galois olabilir. Devrimci (1830 2. Fransız Devrimi) olduğu için üniversiteden atıldı ve hapis yattı. Hapisten çıktıktan çok kısa bir süre sonra düelloda 21 yaşında öldürüldü. Genç ölümüne rağmen en büyük matematikçiler arasındadır.

tr.wikipedia.org/wiki/%c3%89variste_galo... .
  • Paylaş
Zemin mekaniğinin babası sayılan Çekoslovak, Karl von Terzaghi (1883-1963) bir rivayete göre çamurla oynadığı gerekçesiyle İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki işinden atılmış (1919). Neyse ki günümüzün Boğaziçi Üniversitesi, zamanının Robert Koleji değerini anlayıp ona iş vemiştir. Sonuçta adam 1900'lü yıllarda hala araştırılmamış olan zemin mekaniğini araştırdı, çözdü, kitabını yazdı ve tabii ki mecburen zeminin çoğunu oluşturan çamurla oynadı ama bu gerekçeyle işten atılmış olmasının dalga geçme olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

622 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları