Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oligarşi nedir?

Oligarşi, sadece belirli bir grubun bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki 'az' ve 'yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.

Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi, dini, kültürel veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

Oligarşi, küçük bir azınlığın kanunsuzca yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir. Bu yönetim biçiminin demokrasi olarak halka yansıtılması nadir görülen bir durum değildir. Hükumet oy sayma yetkisi dahil demokrasinin tüm kuvvetlerine (yasama, yürütme, yargı) hükmeder.
Bilmem tanıdık geldi mi.
  • Paylaş
Ülkenin sadece bir kesimin elinde olması, belirli bir grup tarafından yönetilmesidir. Halkın söz hakkı yoktur. Genelde asil ve soylulardan oluşur. Ancak günümüzde de demokrasi ile yönetiliyormuş gibi gözüküp asil olmayan gruplar tarafından yönetilme şekli de mevcuttur...
  • Paylaş
Az ve belirli sayıda kişinin, bir ülkenin veya müessesenin idaresini ellerinde bulundurup, hakimiyet teessüs etmeleri. Gerçek iktidarın birkaç kişinin, bir grubun, birkaç ailenin veya bir sınıfın elinde bulunduğu idare tarzıdır.
  • Paylaş
Oligarşi... Zenginlikle soslanmış dikta... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

367 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları