Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Ölmeden önce ölünüz" sözünden ne anlıyorsunuz?

Osho'nun bir kitabı olmakla beraber bir hadis-i şerifte de geçiyormuş. Sizce içindeki nükte nedir?Düzenle
"Hayır sen kovmuyorsun, ben istifa ediyorum"dan anladığımı anlıyorum.
 • Paylaş
1

Unluckypod, güzel yorum güldüm

Ölüye baktığında ne görürsün? Ne birşey isteyecek hali vardır, ne konuşacak hali vardır. Sanki "rıza" halindedir. Peygamberde bunu demek istiyor. Rıza mertebesini hedef alın. Herşeyden razı olun ki Allah da sizden razı olsun. İnsan yemek yemek ister, içmek ister, seks yapmak ister. Buna nefs denir. Nefsi asgari olarak doyurun ki, kendinizi saflaştırın. Ben bunu anlıyorum. Buna benzer şeyler birçok din ve disiplinlerde vardır.
 • Paylaş
İnsan, ruh ve bedenin bileşiminden oluşan bir varlıktır.

Genelde insanlar, ölüm deyince hep beden ölümü gelir akıllarına. Oysa derin anlamda ölüm, ruhun farkındalığı; insanın bu dünyaya ölmesi ve ait olduğu âleme (ruhlar âlemine) yüzünü dönmesidir. Dini literatürdeki ölüm kavramları da aslında bu durumu sembolize eder.

Hatta bir alıntı yapma ihtiyacı hissettim:

"Ey Tanrı'ya Yönelen! Gözünü O'ndan başkasına kapat ve Ebha Melekutuna* Aç. Her ne dilersen O'ndan dile ve her ne istersen O'ndan iste.


Bir bakışla yüz bin ihtiyacını temin eder ve bir iltifat ile yüz bin dermansız derdine ilaç, bir teveccüh ile yaralara merhem olur. Bir nazarla kalpleri gamdan azâd eder.


Her ne yaparsa O yapar. Biz Ne yapabiliriz? O, istediğini yapar ve istediği gibi hükmeder.


O halde Rahim olan Rabba teslim ol ve tevekkül et. Baha üzerine olsun. "


*Ebha Melekutu: Ruhlara ait bir âlem.
 • Paylaş
Belki kelimenin kökenine bakmak faydalı olacaktır;
Yedinci ve onüçüncü yüzyıllar arasındaki yazılı edebiyatta kullanılan Eski Türkçe’nin örnekleri olan Göktürk, Uygur ve Karahanlılar’a ait metinlerin neredeyse tümünde “ölüm” kelimesi yer alır. Örneğin, günümüz Türkçesi’nde kullandığımız “ölmek” kelimesi Göktürkler’e ait Orhun Yazıtları’nda “kergek bol- (gerek olmak) ”, “uça bar- (uçmak) ” ve “yok bol- (yok olmak) ” şeklinde; Uygur Türkçesi’nde “ölüm” kelimesi yine “ölüm” ve “ölümlü” kelimesi “ölümlüg” şeklinde; Yusuf Has Hacib’in Karahanlı Devleti’nin hükümdarına adadığı Kutadgu Bilig eserinde ise “ölüm” kelimesi yine “ölüm” ve “kerek bol- (gerek olmak) ” şeklinde ifade edilmiştir.
 • Paylaş
''hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz'' sözüyle paralel olduğunu düşünüyorum,, yani ölüm var, ölüm varsa bunun hesabı da var, o halde ne yaptım sorgulamasını vakit geçmeden yapmak gerektiği öğütleniyor gibi... .
 • Paylaş
Osho diyorsa ölmeden önce eriniz diyordur, nitekim budizm'de nihai ölüm sadece ruh kemale erdikten sonra gerçekleşebilir. O yaşama kadar da insan hep yeniden enkarne olur. Ölmeden önce kemale erip onun da keyfini sürün demek istemiştir bence. Zaten o inanışta insanın başka şansı da yok. Ölmeden önce herkes kamil insan olmak zorunda. Cennet vaadi, cehennem tehdidi yok sonuçta, herkes tanrının ona layık bir parçası olarak ölmek zorunda. Şimdi böyle anlatınca, ne güzelmiş budizm, bütün gerçek dindarlar iyi insan olmaya çalışıyor. Günah işleme özgürlüğü falan gibi şeyler yok...
 • Paylaş
Ölümü ölümle karşılaşmadan kabullenmek.
 • Paylaş
Hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (S. A. V) çok önemli bir noktaya değinmiş ölmek bir sondur ölmeden ölmek ise insanın göremedikleri güzellikleri İslamı görmesi için söylenmiş bir sözdür. Bir nevi Cehennem azabinı görseydiniz başınızı secededen kaldırmazdınız gibi bir söz... .
 • Paylaş
Ölümü hatırlayarak yaşayın gibi bir şey sanırım. Yani ölecekmiş gibi ahiret için hazırlık yapın dünya hayatına kendinizi kaptırmayın sadelikten yana olun demek istiyor.
 • Paylaş
Bugün ölsem ne olurdu diye düşünüyorum. Kimseyle küs değilim. Kimseye borcum yok. Kimseden alacağım yok. Annemi ve babamı aradım. Karımı öptüm ve onu sevdiğimi söyledim. İş verenlere karşı sorumluluğumu yerine getirdim. Organlarımı bağışladım ve vasiyetimi bilen insanlar var. Okunacak kitaplar, gidilecek yerler, yaşanacak hayaller yarım kalacak belki ama sorun değil, belki diğer tarafında hediyeleri vardır. Ölmeden önce öldüm aslında.. Mutluyum. Kendimce sorumluluklarımı tamamlayarak ayrıldım. Kısaca bugünü de son günümmüş gibi yaşadım.
 • Paylaş
Aslında bu hadis "yarın ölecekmiş gibi yaşamak" hadisiyle aynı anlama geliyor denilebilir. Yani öldüğünde Ahirette vereceğin hesabı hergün anımsayarak "ölmeden önce her an ölecekmiş gibi yaşamak" vurgulanıyor, sanırım...
 • Paylaş
Uykuda ölmeyin diyor bence ölüm de bi tecrübedir sonuçta son tecrübedir ama. Bence herşeyi tecrübe edin gibi ima var en nihayetinde. Ben böyle salladım:)
 • Paylaş