Bilmek istediğin her şeye ulaş

Olta alırken nelere dikkat edilmelidir?

Olta seçiminizi hedefinize göre yapmalısınız. Kullanacağınız alan, hedeflediğiniz balık türü, kullandığı yem vb. faktörler sizin kriterlerinizi oluşturur. Öncelikle olta makinesinin büyüklüğüne dikkat edin çünkü büyüklük avlanacak balık, kullanılacak alan ve yeme göre değişir. Kamış seçiminde birçok alternatifiniz var, buna dikkat etmelisiniz:
  • Surf tipi: Kumsal alanlarda kullanma amaçlıdır. Makaranın bağlantı bölümü yukarıda bulunur. Uzağa yapılan atışlarda iyidir. Aşırı yük getiren durumlarda kullanmak zordur.Olta
  • Ağır-Orta tip: Ülkemizde daha çok boğaz çevrelerinde ve aşırı yüklü avlarda kullanılır. Olta
  • Hafif sınıf: Hafif olması nedeniyle at-çek türü avlar yapılırken kullanılır. Teknelerde de kullanılır. Yorucu değildir.Olta
  • Tekne tipi: 1-3 metre arası uzunluktadır. Gövdesi çok kalındır ve teknelerde kullanım için özel üretilir.Olta
Kamıştan sonra önemli bir husus makinenin kalama adı verilen özelliktir. Bu özellik balığı çekerken balığın uyguladığı kuvveti absorbe edebilmek için balığın her vuruşu ile misinanın her gerilişinin makine tarafından bir miktar misina bırakılarak tolere edilmesidir. Bunun avantajı balığı çekerken misinanın kopmaması, kamışın kırılmaması ve makineye bir zarar gelmemesidir.

Ayrıca makinenin bilyesi de önemlidir. Oltalarda ayırıcı bir özelliktir. Makinenin sürtünmesini azaltıp iyi dönmesini sağlar. Bu yüzden makineyi alırken denemeniz tavsiye olunur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

695 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları