Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Ölüm korkusu"ndan daha kuvvetli bir duygu var mıdır insanoğlunun kalbinde? Varsa, bu duygu nedir?

... Y A L N I Z L I K
 • Paylaş
2

Solsoledo, Yalnızlık da bir çeşit ölüm değil midir?

Devrim Deniz Bardakcı, ..evet, ölüm gibi bi duygu :(

Aşktır..

Aşk insanoğlunu savaşa da götürür, ölüme de.

 • Paylaş
1

Solsoledo, Aşk ölmenin (hatta intihar etmenin), kendini kaybetmenin, yok olmanın bir başka şeklidir ve dolayısıyla ölüm korkusu dahil bütün duygulardan daha üstündür!

Önemsenmemek ya da yok sayılmak. Bazı intiharlar bile bu sebepledir.
 • Paylaş
Anneden gelen telaşlı bir telefon.
 • Paylaş
Ölüm korkusu = hayatta kalma içgüdüsü.
Freudian gibi görüneceğim fakat, insani içgüdüler tamamen ölümle ilgili değildir.
Üreme mesela, türünü devam ettirme yahut süreklilik. Açlık yada soğuk.
Netekim insan dediğin gelişmiş primat, evrimin sürecinde bir takı gelişmiş reflekslere sahip.
Öğrenilmiş şartlanmalar ya da duygular. Henüz beyin net bir şekilde öğrenilemedi.
Lakin insanda ölümden üstün bir çok duygu/olgu vardır. .
 • Paylaş
Aç kalmak, donmak, sürünmek gibi durumlar ölümden daha korkunçtur.
 • Paylaş
3

Şenol Deniz Ikizer, ama zaten sonucu ölüm olacağı için korkarız bunlardan bence ölmeyecek olsam aç kalmaktan korkmam mesela yada donmaktan

Ayhan Şimşek, Uzun süre (12gün) dağda yolunuzu bulamadan aç kalıp geceleri de donma riskiyle geçirdiğinizde ölümün keşke daha kolay gerçekleşir bir yanı olsaydı diyorsunuz. Bu gibi durumlarda ölüm kabullenebilir bir hal alıp çokça kolay kabullenilebiliyor.
Tabii bu gerçekleri acı, hüzün ve panik halinde değil de tamamen durum farkındalığında amerikan espri anlayışı tadında bir kabullenme; ara ara ısınmanızı ve açlığınızı unutmanızı salarken, ölüme de keyifli bir kabulleniş getiriyor.

Özgür olamama korkusu. Birilerinin senin hayatının gidişi hakkında söz sahibi olmasından korkmak. Özgür olmayan bir insanın yaşamı zaten ona ait değildir.
 • Paylaş
Tehlike anında adrenalin patlaması ile başlayan süreçte insan ölümden korktuğu için değil hayatta kalmak için çırpınır. Bence hayatta kalmaya dair bu güdü, herhangi bir duygudan daha kuvvetlidir diyebiliriz.
 • Paylaş
4

Solsoledo, Peki ölüm korkusu mudur, yoksa hayatta kalma dürtüsü müdür cennet ve cehennemden oluşan "öbür dünya" fikrini yaratan?

Redeye, Her iki kavram da ölüm ötesine dair olduğu için bu kavramları yaratan hayatta kalma dürtüsü diyemeyiz ama bu değerlendirme öbür dünya fikrini doğurmuş olabileceği için en kuvvetli duygunun bu olacağı manasına da gelmeyecektir bence.

Redeye, Gerçi tekrar bir düşündüm de hayatta kalma güdüsü bilinç düzeyine çıkmaya başladığında yerini hayatta kalma tasavvurlarına bıraktıkça insan öte dünyada da yaşamak istediğine dair kurgu geliştirmeye başlamış olabilir.

Solsoledo, Hayatta kalma dürtüsünün sebebi, ölmek istememen; yaşamayı sevmen ve ölümden korkman. Ama ölüm (en azından şimdilik) insanoğlu için kaçınılmazdır ve bu nedenle de öbür dünya ve tanrı vardır ve melekler vardır.

Allah sevgisi.
 • Paylaş
8

Solsoledo, Redeye'ye yazdığım yanıtı okumadın galiba @Sevgiseli , Allah sevgisi dediğin şey de insanın ölmekten korkması üzerine kuruludur. İnsan hiçbir zaman ölmek istemez ve bunun için de öldükten sonra da yaşayacağına ve hatta yeniden dirileceğine inanır ve bu yüzden de Allah (ya da tanrı) ve öbür dünya inancını kurgular... Hata öyle korkar ki ölmekten insanoğlu, ölmemek için dünyanın en görkemli yapılarını yapmışlardır kendilerine cennet mekanı olarak...

Sevgiseli, Sevgi duygusu güçlü olmayınca korku ve endişe ortaya çıkar. Burda en güçlü duygu sevgidir.

Solsoledo, Yani ölümü seviyorsun öyle mİ?

Sevgiseli, Bunu mu anladın?

Solsoledo, "Allah sevgisi" dedin, insanoğlundaki "ölüm korkusu" olmasa (ya da işin ucunda ölmek olmasa), sevecek bir tanrı da olmayacaktı... Çünkü o zaman, insan bir tanrıya (öbür dünya fikrine) ihtiyaç duymayacaktı... Bu durumda allah sevgisi, ölüm korkusundan daha kuvvetli değildir.

Sevgiseli, Kimse ölmeseydi kimseye seni yarattığı için şükretmeyecektin kendi kibirinin içinde boğulup gidecektin öyle mi?

Solsoledo, Hayır, öyle değil... Ben kimse ölmesin demedim, aksine ölümün bu hayatı tamamlayıcı bir unsur olduğunu düşünürüm ve ölüm olmadan hayatın da hayat olamayacağını. Ben sadece tanrı inancının insanlık varolduğundan beri süregelen kaynağını söyledim. Yani bugün biz bir tanrıya inanıyorsak, insanoğlundaki bu ölüm korkusudur bunun kaynağı ve bu nedenle de en güçlü duygudur... (Şimdi diyebilirsin ki ben bu sebepten inanmıyorum tanrıya, olabilir tabiki, ama tanrı bu sebepten var işte)...

Sevgiseli, Bence sonuc meraklı değil de sebep meraklı düşünürsen olayı kavramış olursun. Ölüm korkusunu da gerek kalmaz.

Haziran'ın da söylediği gibi Aşk tüm duyguların üstündedir.
 • Paylaş
Gizli bir iş yaparken yakalanma korkusu.
 • Paylaş
Allah korkusu
 • Paylaş
Evladını, yavrusunu kaybetme duygusu.

İnsan yeri geldiğinde ölümü de kucaklayabilir. Ancak, evladının kaybını düşünmek bile ölümden daha ağırdır.

Kendi ölümün ile evladının ölümü arasında tercih yapman istenseydi ve başka bir çıkar yolun olmasaydı hangisini seçerdin?
 • Paylaş
1

Bedirhan Oğuz, Öldükten sonra ikinci bi şansın olmadığı sonsuz kötü bi hayat korkusu ölmekten daha korkunç

Kaybolmak evrende dünyada yokluk hissi çok kötü
 • Paylaş
Ayrilik anksiyetesi
 • Paylaş
Yoktur veya vardır denilemez, denilirse ispat gerekir. O yüzden bence yoktur.
 • Paylaş
2

Emre Terzi, Olum korkuaunun en buyuk korku oldugunun ispatini yaparmisin ?

Uğur Çakmak, Virgül kafa karıştırmış sanırım şimdi tekrar okuyun

Tabii ki de UNUTULMAK
 • Paylaş
Umutsuzluk..
 • Paylaş
Herkes bir şeyler söyler ; aşk,sevgi,boş amaç uğruna ölmek felan der fakat ölümle karşı karşıya geldiğinde diğer duyguların hepsi gider yaşamak uğruna çaba eder bence yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1877 Görüntülenme23 Takipçi19 Yanıt