Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ölüm olgusu küçük çocuklara nasıl anlatılır?

Öncelikle çocuğun yaşı çok önemlidir ve kullanılan kavramlar çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Aksi halde çocuğun psikolojisi üzerinde geçmeyecek hasarlara neden olunabilir.
  • Paylaş
Öldükten sonraki cennet yaşamının güzellikleri anlatılmalıdır.
  • Paylaş
Burada kesinlikle anlatmak istediğim bir anım var; hatta çocukluk sürecim ... Belkide soruyu tersinden anlatan bir süreç. Nasıl anlatılmamalı!!! İlkokulda bir din dersi öğretmenimiz vardı ( olmaz olsaydı ) . Her ders bize ölümden bahsederdi. Herkes bir gün ölecek, cennete yada cehenneme gidecek blablabla ... Ölümün yaşı yok çocuklar ... Heran herkes ölebilir ... Her ders bıkmadan usanmadan cennet-cehennem-ölüm... Amaç cennete gitmek isteyen bireyler yetiştirmek sanırım. Sonuç; o yaşta umurunda mı cennet cehennem real tek şey var o da dünya. Aaa bide allah seni her an izler. Neyse sonuç çocukta ki etkisi: o dönem boyunca hiç yatağımda uyuduğumu bilmiyorum. Annem beni onların yatağının ucundan alır yatağıma taşırmış. Çünkü bıkmadan usanmadan her gece kalkar nefes alıp almadıklarını kontrol eder başlarından ayrılmazmışım. Ya ölürlerse diye... Mantık! Ölürlerse yakalarım onları !!! Çocukluk işte ... Allah seni her an izlere gelince senelerce tuvalette birkaç saniyeden fazla kalamadım, banyo zorla atletle ... Neden? Çünkü allah heran beni izliyor ve çıplak görmesin ayıp ... Şimdi o öğretmenimi bulmayı o kadar isterdim ki!!! Peki ne oldu ... Ailem garip davranışlarımı sorgulamaya başladılar ve benim deli gibi allahtan korktuğumu hatta içten içe allaha sinirlendiğimi anladılar. Din öğretmeni ile ilgili aklımda kalan tek görüntü şimdi babamın okulun koridorunda adamı köşeye sıkıştırıp dövmekten beter ettiği an : ) ne oldu hala ölümden deli gibi korkuyorum ... Ölüm olgusunu Din öğretmenleri vermesin noolur . . .
  • Paylaş
Ölümün bizi aslında yokoluşa değil yeniden doğuşa yönlendirdiği bir süreç olduğu yaşına zekasına uygun bir dille örneklerle soru cevaplarla (burada çocuğun sorduğu sorulara bıkmadan kızmadan cevap verilmesi önemlidir). Zaten o çocuğa hayatı sorgulama yetisini aşılarsanız çoğu cevapları kendisi de kolayca bulabilir! . .
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Peki ölümün yeniden doğuşa yönlendirdiği bir süreç olduğunu zannetmiyorsak da aynı şekilde mi yanıtlamamız gerekiyor?

Aslında sormak istediğim çocuğa ölümün yok oluş olduğunu aktarmanın psikolojik olarakda yanlış bir hamle mi olduğunu yoksa dini geleneğimizi nakletmek için mi yeniden dirilişi aktarmamız gerektiğini merak ediyorum?

Oyuncak bebeğin pilini çıkarırdım. Sanırım bir çocuğa ölümü en iyi bu şekilde anlatırsınız...
  • Paylaş
'İnsanlar yaşlanınca ölür' demeyin. Çünkü yaşlı insanlara gidip 'Sen ne zaman öleceksin? ' diye sorabilirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1002 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt