Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ölüm SOSYALİST, intihar ANARŞİST midir?

... peki madem ölüm halini HAK'tan intihar fiilini ise BOK'tan olarak düşünmeniz hasebi size bir kez daha kuvvetle muhtemel bir aşkla bağlandığım hissiyatından hareketle şu fikriyatı belirtmek isterim ki aldığınız soruya verdiğiniz cevap neticede hatice dumurları... Kallavi boşluktaki gözlerle şaşkınlığımı caps kıvamında ifade etme hassasiyeti falan fistan bir sürü kuru gürültü... Yanıtınızı hoş ve boş karşılamam teni esmer yüreği sarışın güzelliğinizden ötürüyse demekki psikolog Güzin hanım sizi sevgiyle kucaklıyorum. Mehmet Pişkin/intihar vakasını ANARŞİK örneklemde ele almak mümkündür ;)
Bkz: ölüm SOSYALİST intihar ANARŞİST midir sorusuna aranan en somut yanıtları vereceğimden de ayrıca emin olabilirsiniz. :)
  • Paylaş
1

Güzin Turhan, En iyisi ben bi çay icip kendime geleym olmadi telefon kulubesnde bi halay cekelm o kafayi yasamak istiyorum :)

Ölüm haktan, intihar boktan bence. Cok lumpen bi sorudan bahsetmissinz. Tabi bu durumdan degisik metodlarla derinlgne inerek bi aciklama yapmak gerekir. Kisinin anarsistlgi kendine olan ofkesi mi, ailesine mi, yoksa toplumami tartisilir. Mehmet piskin isminde bilgisayar programcisydi yanilmiosan gecenlerde intihar nedenini detaylica anlatan bi video cekimi olmus ve bunuda sosyal medyada paylasma geregi duymus ve bu eylemi gerceklestirmistir. Siz bu konuda ne duşünüyosunuz devrim hanim :)
  • Paylaş
Çok ilginç bir soru olmuş. Bana kalırsa ne ölüm sosyalisttir ne de intihar, anarşist. İsmi lazım gelmez malumatınız birinin ifadelerinden çıkışla, intihar zaten ve de bilhassa gelişme sürecine elini/kolunu kaptırmış toplumlarda ortaya çıkan pek çok neticeden biridir ki aynı zamanda sistemin de 'neredeyse' ayrılmaz bir parçasıdır. Öte yandan buna kısımsal bazda benzer bir başka soruda dillendirdiğim üzere intihar da sonucu ölüme gidebilecek olan eylemlerden biridir. Bu noktada eğer intihara anarşist dersek ve bu intihar başarılı olursa, bu noktada anarşizmden sosyalizm mi doğmuş olacak? Say ki öyle oluverdi. Kabuğu yumuşak diye içi zararsız görünüyorsa bu da kendi kendimizi aldatmamızla sonuçlanmayacak mı?

Bakınız başkaldırı edasında kendi diktasını korumaya çalışan bir hükümet ayarında bakarsak intihara (bu durumda anarşist hal ve tavırlara), "Kadere isyan, ille de ölüm" naraları mı atılacak şimdi bu noktadan çıkışla? Savaştan barış mı doğurulacak yoksa? Ya da belki de kim bilir, gülün dikeni batarsa damara, belki de gülün dnası ulaşır benliğimizin küf tutmuş karanlık taraflarına? ...

İntiharı anarşist olarak düşündürten düşünceler silsilesinin de ötesine bakıldığında aslında intihar pragmatisttir. Çünkü tıpkı zorbalıkla mücadele edip özgürlüğü yakalama isteğinin pek çok farklı mücadele yolu gibi anarşizmi doğurması, anarşizm de kendi fikir tohumları nezdinde diğer pek çok fikir akımı gibi pragmatizmi besleyip büyütür kendi içinde. İntihar etmekte olan kişi için o an intihar, tek faydalı yoldur, fayda sağlayacak tek yoldur. Ancak bir düşünelim; intihar etmekte olanın varmak istediği son ölümse, bu noktada anarşistin varmak istediği son da sosyalizm midir yani? Hiç sanmam; çünkü anarşist doğası gereği kendinden başkasını kabul edemez. Özgürdür anarşist. Bağlılığı da bu hesaptan yalnızca kendine, kendi özgürlüğünedir; dolayısıyla özgürlüğedir. Ancak sosyalist öyle midir? Sosyalist özgürlüğe değil, tarafsızlığa bağlıdır, bağlı olmalıdır. Çünkü tarafsızlık (ve elbette mecburen bulunulan topluma müdahil olma) gereğinden bakış açısını koruyabilmelidir sosyalist. Sosyalizm ise anarşiste hiç uymayan bir sondur aslında. Çünkü yönetim ne denli kucaklayıcı olursa olsun, tüm insanların zihnî yapısı aynı yoldan aynı sonuca çıkmadığı sürece her türlü yönetime dönemine göre isyan eden de olacaktır, destek veren de.

Ancak intihar öyle midir? Peki ya ölüm nedir? Ölüm kaçınılmaz olandır. Ancak belli bir fikir akımının bir toplum için kaçınılmaz olduğunu söylemek pek de olası değildir. Günümüz küreselliğinde dahi teknolojiden bi'haber yaşayan ve adeta ilkel çağı anımsatan kabile toplumlarının varlığı buna büyük örnektir. Dolayısıyla ölümü, kaçınılmaz olmaktan oldukça uzak olan fikir akımları içinde herhangi biriyle eş tutmak hatadan başka bir şey değildir. Peki ya intihar? İntihar herkesin kendi penceresinden farklı bir sebeple güdümlense de sonuç olarak bir seçimdir. Bir seçimin temelinde ise kaçınılmaz olarak fayda vardır. Esasen faydanın da ötesine giderdim de kendimi çok açık etmeyeyim şimdi. :) O bakımdan özetle; intihar pragmatist, ölüm ise en özet tabiriyle sondur.
  • Paylaş
İntiharın anarşistliğine katılırım yalnız ölüme sosyalizmi yakıştıramadım. Bence ölüme konformizm daha çok yakışır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

145 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları