Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ölüm ve İntihar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

ÖLME: Biyolojik biraz fizyolojik ve kimyasal pek çok karmaşık işlevden oluşan yaşam ve yaşamanın ilk safhasının sonucudur.
... Ölen kişinin arkasından toplumda kısa ya da uzun süre sevgi, saygı ya da iğrenti ve nefretten doğan bir anı yumağı kalır ki bu ikinci bir devre başlangıcı sayılır.
ÖLÜM: İkinci devrenin sonunda gelen nihai bitiş'tir.
  • Paylaş
3

Devrim Deniz Bardakcı, ..ölme, yaşayan kişinin kendi isteğiyle yaşamına son verme haliylede gerçekleşebilir. İntihar olayı çoğu insanın zannettiğinin aksine daima herhangi bir akıl hastalığının ifadesi hasta bir aklın muhakeme sonucu değildir / doğaldır.
İntihar olayını yaşamın çok saygın ve önemli bir ifadesi olarak görmekteyim çünkü kişinin yaşamına ve kendisine karşı duyduğu insan olma gururunun tamir edilemeyecek derecede yıkılmışlığı hissine kapılma ve yaşamına kendi elleriyle son verme hali bana pek bi anarşik gelmekte.
Öte yandan kişi yaşamına son verme eylemini saygı hissinden başka bir şekilde diğer başka herhangi bir bakışla hele ki bazen görüldüğü gibi intihar eylemini gerçekleştiren kişiyi nefret ve suçlamalarla itham ederse bu onun kendi yetersizliği belki de zavallılığının derinlikten taşıp yüzeye vurum hali olacaktır.
..kişi, o güne kadar titizlikle koruduğunu düşündüğü insan olma gururunun başkalarının ya da kendisinin herhangi bir eylemi sonucu olarak yıkılması karşısında hissettiği KATASTROF REAKSİYON'u şeklinde ifade edebiliriz zira kişinin intihar etme eylemi daima saygıyla karşılanmalıdır diye düşünüyorum. ;)

Sabiha Uğurlumenekşe, Hayatı elmaya benzetirim sen elmayı seviyosun diye elmanın da seni sevmesi şart mı gibi ölümden korkan yaşamak ister yaşamak istemeyen ölümü tercih eder yaşamak isteyeni yaşam istemez yaşamak istemeyenide yaşam iteler :) :) hayat böyle bi girdap içinden çıkmak güç. Sizin isminiz orjinal mi gerçekten devrim deniz bardakcı siz misiniz feyse girip baktım profil resminizin aynısına rastladım ve inandım devrim deniz bardakcı hesabınız sahte olmaması sevindirici :) :) :)

Devrim Deniz Bardakcı, ..hııı :) adresim aynısı marketin karşısı hesabı ya havlee :P

Ölüm, edinilmiş; intihar ise kazanılmış bir sondur. Yaşıyor olan her canlı doğal olarak ölümden kaçamaz. Bu yüzden ölüm, canlının canlı olduğunun kabul edildiği ilk andan itibaren yaşam döngüsünnü diğer yarısı şeklinde edinmiş olduğu, ancak zamanının belli olmadığı bir sondur. İntihar ise canlılar içinde yalnızca insanlara mahsus olduğunu söyleyebileceğimiz, kazanılmış bir sondur. Niçin kazanılmış? Çünkü intiharı belirleyen ana faktörler, kişinin yetiştiği ortamda saklıdır. Herkes ölür örneğin ama yalnızca bazıları intihar eder. Bu da, bir şeylerin sonradan değiştiğini gösteriyor.

Burada elbette akla şöyle bir soru gelebilir: "İntihar eylemini başarıyla gerçekleştiren bir insanın ulaşacağı nokta ölümse ve ölüm de herkesin başına gelecek bir sonsa, bu bağlamda kimin nasıl öleceği de belirsizse, o zaman intihar da kaçınılmaz olanı gerçekleştirmenin yalnızca birkaç yolundan biri değil midir? " Pek tabii öyledir. Ancak intiharı diğer ölüme götüren yollardan ayıran en temel özellik, onun bilinçli yapılıyor olmasıdır. Kişi bir trafik kazasında ölebilir; boğularak, yanarak, bir yerlerden düşebilir. Elektrik çarptığı için kalbi durabilir; kalp kriziden ölebilir, apandisi patladığı ve müdahale edilmediği için ölebilir vs. Örnekler sonsuz. Ancak genel olarak ölüm şekillerini ikiye ayırabilir; bilinçli ölüm, bilinçsiz ölüm. Daha doğru tabirler belirtmek gerekirse; doğrudan ölüm, dolaylı ölüm.

Bilinçli ya da doğrudan diyebileceğimiz ölüm şeklinin özelliği, yapılmakta olan eylemin sonucunda ulaşılmak istenen/ulaşılması beklenen hedefin ölüm olmasıdır. Dolaylı ya da bilinçsiz ölümün özelliği ise kişinin o an yapmakta olduğu eylemin gayesinin ölümden başka herhangi bir şey olmasıdır. Yani ölüm, söz konusu eylemin sonucu olarak kişinin maruz kalacağı muhtemel sonuçlardan biridir belki ama kişi o an bunu değil, yaşamını sonlandırmakla sonuçlanmayacak bambaşka amaçları güdüyor olabilir. Örneğin banji jumping yapan birinin karşılaşabileceği sonuçlardan biridir ölüm. Ancak her şey yolunda giderse, o kişinin amaçladığı sonuçtan başka bir şey çıkmaz önümüze. O da nedir? Adrenalin yüklü bir tür aktiviteye dahil olmak, o heyecanı tatmaktır. Pek tabii aşırı hızlı araç kullanan insanlarla hiç bilmedikleri yerde maceraya çıkan kişiler ve bunlarla hiç alakası bile olmayan ama nitelik bakımından benzerlik gösteren eylem veya planlar da buna örnek gösterilebilir.

Ancak intihar, bilinçli/doğrudan ölüm türüne girmektedir ve bu yüzden diğer ölüm biçimlerinden ayrılmaktadır. Pek tabii intiharı da kendi içinde kategorize edebiliriz. Fakat tüm intihar türlerinin en büyük ortak özelliği hepsinin bilinçli yapılıyor olması AMA kişinin o an başka çaresinin olmadığına mutlak suratle inanmış olması ve bunu kabul ederek intihar etme girişiminde bulunmasıdır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Emile Durkheim'in intihar açılımıyla ilgili eserleri, görüşleri incelenebilir.
  • Paylaş
Ölümü ve intiharı dinsel bir öğretinin etkisi altında kalmış yaşamdan sonra ebedi yaşanacak ırmaklar yeşil çayır çimen geze göre oyy türküsüyle salınırken hayal etmek kendimizi :) enfes yemekler güzel hazlar ve de huzur hali ile özetlenecek yada ateşler yanmalar çığlıklar ızdıraplar zebaniler kaynar kazanlar korkunç vahşetler ve dipsiz uçurumlara yuvarlanları bekleyen lavlar şeklinde ifade edebilir miyiz Devrim hanım
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, ..öngörünüz yüzümü her ne kadar güldürmüşse de la'dini (ATE) bir insan olarak din'sel içerikli yanlış anlaşılmalara neden olmak istemiyorum.

Ölüm kaçınılmaz bir son ama intihar zayıflık
  • Paylaş
2

Devrim Deniz Bardakcı, ..elbetteki ÖLÜM kaçınılmaz bir sondur aksini iddia etmem dahi vaki olmamıştır zira İNTİHAR eylemine ZAYIFLIK değilde ÇARESİZLİK diyelim :)
..ünlü şair Nazım'ın da dillendirdiği gibi NE ÖLÜMDEN KORKMAK AYIP, NEDE DÜŞÜNMEK ÖLÜMÜ ;)

Belgi Saygı, Bu alt yoruma bir "beğeni" benden.

Ölüm şimdilik durdurulamayan tekşey - intahar zamanı yenemeyenlerin erkenden teslim oluşu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt