Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ölümden sonra yaşam var mı?

cennet-cehennem olayıDüzenle
Tabii ki var. Eğer gömülürseniz çürür toprak olursunuz, o toprak bitkileri, solucanları besler ve onların hücrelerinde tekrardan hayat bulur. O bitkileri yiyen hayvanı yiyen insanın hücrelerinde bile yeniden can bulmanız mümkündür. Hani diyelim başka bir ülkede öldünüz ve cesedinizin yakılmasını istediniz. O durumda da vücudunuzun çoğu karbondioksite dönüşür ve yine bitki hücrelerinde can bulur. Yaşam derken aynı vücut içinde ya da aynı görünümde ama vücutsuz olarak olandan bahsediyorsanız neredeyse tüm dinlerde o da mevcut. Sanırım sınırlama koyan tek din Budizm. Budizm'de insan ruhunu kemale erdirebildikten sonra gerçekten ölür ve artık Buda olur ve tekrardan yaşamaya devam etmez. Gerçi Budizm'de de yaşam enerjiniz evrenin enerjisine karışıp enerji olarak yaşamaya devam eder. Sonuçta inanana, inanmayana herkes için ölümden sonra yaşam mevcut.
  • Paylaş
Bedenin öleceğini, ruhun ise yaşayacağına inanıyorum.
  • Paylaş
"Gerçek soru, ölümden sonra yaşamın var olup olmadığı değil, ölümden önce senin hayatta olup olmadığındır"

OSHO
  • Paylaş
Bu soruya "Var. " gibi bir yanıt vermek isterdim ama ne yazik ki Tanrı'yı, öteki yaşamı, cenneti, cehennemi ve bütün bunların bir efsane mi değil mi olduğunu öldükten sonra göreceğiz belki de tamamen yok olacak ve hiçbir sorumuz cevaplanmadan bitecek bu yaşam, bu da mümkün.

Ancak her insanın bir "enerji" olduğunu düşünürsek -şahsen ben öyle düşünüyorum- bu enerji biz öldükten sonra da devam edecek.
Gerek azot döngüsü ile gerek de enerji olarak yeryüzünde devam edeceğiz. Bunlar güzel sorular. Hiçbirinin net bir cevabı yok ancak düşünmesi bile zevkli... :)
  • Paylaş
Kısaca: İnançlıysanız evet var, yok inançlı değilseniz, sadece toprak olacaksınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

177 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları