Bilmek istediğin her şeye ulaş

Olumlu düşünce mutluluk getirir mi?

Olay, konu bunlar önemli unsurlar tabi ki. Her şeyi olumlu düşünüp kendini kandırmak da doğru değil, olumsuzlarla boğuşup kendini strese sokmak da. Ama şöyle bir şey var ki; olumlu düşünce kesinlikle insanı deşarj ediyor.
 • Paylaş
Olumsuz düşüncenin mutsuzluk getirdiği kadar .
 • Paylaş
Getirir ama üst üste gelen kötü olayların karşısına geçip de pollyannacılık oynamak yada her olumsuzluktan iyi bir yan çıkarmak bana sanal geliyor. Onun yerine, güne pozitif başlamak, yeni tanıştığın insanlara karşı her zaman 10 puandan başlayıp hatalarını gördükçe değerini düşürmek, doğanın, renklerin, müziğin, arkadaşların, sohbetin, yolunda giden işlerin, güzel sınav sonuçlarının, lezzetli bir yemeğin, güzel bir kitabın tadını çıkarmak daha çok mutluluk getirir. Olumlu düşünmeyi belirsizlik durumlarında kullanabilirsiniz; iyi olacağına inanmak gibi... Burada sağlayacağınız motivasyon gidişatı da olumlu etkilemenize yararlı olacaktır ( ör. Kanser hastaları)
 • Paylaş
Şu bir gerçek ki hayatta her zaman her şey toz pembe değil. İyi ile kötü, olumlu ile olumsuz, güzel ile çirkin hep bir arada. Zıtlıklar kendi aralarında dengeyi sağlamaya çalışırlar. Bazen bir işin kötüsünü gördükten sonra güzelinin değerini anlarsın bazen bir işin olumsuzunu gördüğün zaman olumlusunu isteyip istemediğini bir daha düşünürsün. Hep bir tercih hep bir seçim. En önemli olan şey nereden baktığımız. Sadece olumlu düşünce değil mutluluğu en çok bakış açımız etkiler. Melankoliyi seven bir insanın başına dünyanın en sevindirici olayı da gelse bakış açısı ve iç huzursuzluğundan dolayı mutlu olamayacaktır.
 • Paylaş
Kesinlikle şu anda bana enerji verdiği gibi deneyin hayata bambaşka gözlerle bakmayı deneyin
 • Paylaş
Olumlu düşünmek insanı daha az stresli yapar. Olumlu düşünmek en kötü durumda, bu kötü durumdan nasıl kurtulacağı konusunda yol göstericidir. İnsana mutluluk getirir mi bilmem ama mutsuz yapmayacağı kesindir. :)
 • Paylaş
Polyanna cagı çoktan bitti diye düşünüyorum
 • Paylaş
Düşündüğün şeye bağlı
 • Paylaş
Tabi ki getirir. Her şey olaylara nasıl baktığınız, olanları nasıl değerlendirdiğinizle ilgilidir. Yani "meseleleri mesele etmezseniz meseleniz kalmaz. "
 • Paylaş
Şundan yüzde yüz eminim mutluluk getiren hiçbirşey yok öyle zannetmenin heyecanı var. Sen olumlu düşün san ki mutluluk getircek yok öyle bişi zaten mutluluk diye birşey de yok bunu özel tartısmak lazım
 • Paylaş
Evet çoğunlukla getirir, fakat arada olumsuz düşünmekte seni kendine getirir... Bakış açını ve ruh halini sadece olumlu düşünce ile oluşturan bir kişi hep 'olumlu' yaşasa da aslında 'eksik ve tekdüze' yaşar... .
 • Paylaş
Düşüncenin sizi götürdüğü eylem hali ile de ilintili bence.

Ota çöpe olumlu düşence yayıp , hiçbir şey yapmadan bekleme haline evriliyorsanız ; ne yazık ki çok da iyi bir şey değildir.

Çünkü , kaygı denen olgu çoğu zaman harekete geçiren ve kötü olabilecek bir süreci iyiye çeviren yegane duygudur.

Beyin dalgaları içinde alfa denen süreci yaşamak iyidir kesinlikle ; hatta tüm hazları bu evrede yaşarız bile diyebilirim. Lakin beta adlı arkadaşı da pas geçmemek lazım ki , doğru yönetilen beta süreçleri , sanal bir alfaya değil gerçek bir alfaya bizi taşır.

Saldıran bir köpeğe , beynin emri ile beta pozisyonunda tepki veririz. Karşı koyarız , mücadele eder hatta en doğru hareketle kaçarız.
Fakat bu noktada sırf olumlu düşünecem diye köpeğe pozitif enerji vermeye kalkışmak , totonun sağ yada sol lobunda 50/100 gram arası yağ eksiltmeye de neden olabilir.

Secret vb kitaplarla çok daha vurgulanan bu olumlu düşünce + evrene pozitif enerji gönderme meselesini çok ayrı bir yere koymamak lazım.

Ağacın kökü ne kadar yaygın ve derindeyse , hem kendi o kadar güçlü duruyor , hem de toprağını kaymalara karşı o derece sağlam koruyor.

Bu nedenle ben bu kökleri "Donanımlaşmaya" benzetiyorum.

Oku , düşün , dene , tecrübelen , öğren ve tekrar dene. .

Selamlar
 • Paylaş
İçinde bulunduğun durumu kavrayıp, olumlu düşünerek hareketlerini olumlu sürece göre yönlendirmen elbette mutluluk getirecektir ama her hafta sayısal oynayıp kesin bu hafta bende şimdiden arabanın siparişini vereyim tarzda ki olumlu düşünceler de yıkıcı olacaktır. Sonuç olarak, olumlu düşünmek her zaman güzeldir. Bir şeyin olmuş gibi olması bile sizi mutlu hissettirecektir. Olumlu düşünce, hedeflenen yolculuğun rezervasyonuna benziyor... Yolculuk için hazırlanmaya teşvik edecektir.
 • Paylaş
2

Hayal Koran, Olmayınca oluşan hayal kırıklığını hesaba almıyosun. Çok istediğin bir şeyin olucak diye düşünüp olmadığındaki hayal kırıklığı var.Onun üzüntüsü var. Olumlu olmak sadece sana hayal kırıklığı verir. Olumsuz düşündüğünde ise zaten olmayacağınî bildiğin şey için üzülmesin.

Birkan Aydin, Bence hesaba katıyorum. :) Yoksa neden yıkıcı düşüncelerden bahsedeyim.

Bu konuda bir çok çalışma ve araştırma var. Hepsi de mutluluğun anahtarlarından birinin pozitif/olumlu düşünme olduğu konusunda birleşiyor. Bir giriş olması açısından şu belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

I AM Documentary (imdb.com/title/tt1741225/)
 • Paylaş
Konuya ve duruma göre değişse de olumlu düşünebilmek atılan bir adımdır sadece... Tek adımla iş bitmez ama bir değişimin başlangıcı olabilir.
 • Paylaş
Olumlu düşünmek beklentiye girmektir bi yerde. Olumlu düşününce ister istemez olumsuz olanı kafandan çıkartıp motive olursun fakat asıl gerçek olumsuzsa hayal kırıklığı ve üzüntüden başka bir şey getirmez, ilk başta motive olup iyi hissetmiş olsan da sonuç seni mutsuzluğa iter.Beklentiler her zaman karşılığını alamaz bu yüzden nötr düşününce ufak bir şey bile mutlu edebilir insanı. Kastettiğim şey olumsuz düşünce değil beklentiye girmemektir bi nevi pollyannacılık. .
 • Paylaş
1

Hayal Koran, Olumlu taraftan bakmak sadece hayatın gerçeklerini saklar olumsuz tarıfından bakmak ise olabilecek sorunları önceden görüp önlem almamızı ve ihtimaleri değerlendirmemizi sahlar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

845 Görüntülenme18 Takipçi16 Yanıt