Bilmek istediğin her şeye ulaş

Olumlu her duyguya olan ihtiyacımız olduğu gibi olumsuz duygulara da var mıdır ihtiyacımız?

Durkheim'ın dediği gibi: "Sapkın davranışlar olmazsa, neyin toplumsal kurallara uygun olduğunu tam olarak bilemeyiz. " Yani denge ve hayatın çok yönlü anlaşılabilmesi için iyiye de kötüye de gereksinim duyarız.
  • Paylaş
Bence bir duygu olumlu yada olumsuz olamaz fakat duyguların yaptırdığı olumlu ve olumsuz davranışlar olur. Duygu hissettiğin şeydir, bunu ne engelleyebilir ne de yok sayabilirsin. Hissettiğin her duyguyu da dibine kadar yaşamaya ihtiyacın vardır. OlayDüşünce Hırsızı (@dusuncehirsizi) arkadaşın da söylediği gibi, duygularını kendi içinde istediğin gibi yaşayıp, dışarıya dengeli bir şekilde yansıtman ve davranışlarının insanlarda yaratacağı etkiyi hesap etmen.
  • Paylaş
Olumsuz duyguların varlığı neticesinde olumlu duyguların değerini gözlemlemiş oluruz
  • Paylaş
4

Fat Ma, hayat zaten zor mümkün olduğu kadar az olumsuz şeyler olmalı

Ömer K., olumsuz şeyler olmasın diyorsun ama geleceğin yaşanmamış üzüntulerden ibaret olduğunu bildiğimiz halde yine umutla bakıyoruz hayata. Üzüntü de dozunda gerekli bazen . Düşünsene insanların hep ağzını ayırarak dolaştiğini aşırıya kaçarak . Dengeliyor zitliklar. Ama söyle bi durum var bence böyle yaklaşilmali: mutlu olduğun zaman ne çok sevineceksin ne de mutsuz olduğun zaman çok uzuleceksin . Kıvamında bırak :)

Fat Ma, katılıyorum fikrinize

İnsanların olumsuz duygusu kendisinin taşıyabilmesi, iyi hissettirmeyen durumlarla baş edebilmesi için attığı önemli adımdır. Yaşadığı olumsuz duyguyu ya da düşünceyi hemen “olumlamaya çalışmadan”, onun için anlamını anlayana dek, bu hissini yaşamalıdır. Bu sayede, kendisi için sorun olan durumu çözme konusunda seçenekler geliştirme şansını elde eder. Aksi takdirde, sorun ve ihtiyaç anlaşılmadan, sadece olumluya yönelmek, sorunları görmezden gelmeyi ve önemsizleştirmeyi beraberinde getirir. Oysaki olabilecek en olumlu şey, olumsuzlukların altındaki anlamı anlama fırsatı yakalayabilmektir.
  • Paylaş