Bilmek istediğin her şeye ulaş

Omurgalı hayvanlar nelerdir?

Hayvanlar Alemi

Genel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak;

BALIKLAR

Solungaç solunumu yaparlar (Suda çözünmüş havanın oksijenini kullanırlar) . Dış döllenme görülür yumurtalarını suya bırakır. Bir defada bir çok yumurta bırakarak üreme şansını artırırlar. Kalpleri iki odacıklıdır. Kirli kan solungaçlarda temizlenir. Kalplerinde daima kirli kan bulunur, küçük kan dolaşımı görülmez. Vücutları pullarla kaplıdır. Soğukkanlı canlılardır.

KURBAĞALAR

Karada ve suda yaşarlar. Başkalaşım yaşarlar. Yavruyken solungaç, erginken deri ve akciğer solunumu yaparlar. Kurbağalar omurgalılar arasında karaya çıkan ilk hayvan grubudur. Kalpleri iki kulakçık ve bir karıncıktan oluşur. Vücuttan gelen kirli kan ile akciğerden gelen temiz kan karıncıkta karışır. Vücuda karışık kan gönderilir. Yeterli enerjiyi üretemediği için soğuk kanlıdırlar. Dış döllenme ve dış gelişme şeklinde yumurtayla çoğalırlar.

SÜRÜNGENLER

Vücutları keratin pullarla kaplıdır. Gövdelerine oranla kol ve bacakları zayıf olduğu için karınları üzerinde sürünürler. Vücut çevresi pullarla kaplıdır. Akciğer solunumu yaparlar. Kalp­leri üç odacıkhdır. Bir çoğunda gömlek değiştirme görülür. Bukalemun, ker­tenkele, yılan, timsah, kaplumbağa bu sınıfa girer. Vücutta karışık kan dolaşır ve soğuk kanlı canlılardır. İç döllenme ve dış gelişme şeklinde yumurtayla çoğalır.

KUŞLAR

Vücutları tüylerle kaplıdır. Ön ekstremiteler kanat halini almıştır. Dişleri yoktur. Sindirim sistemlerinde kursak adı verilen organ bulunur. Kalpleri dört gözlüdür. Vücutta temiz kan do­laşır. Vücut ısıları sabit olduğu için sıcak kanlıdırlar. Akciğerleri iyi gelişmiş olup hava keseleri vardır. Oluşturdukları yavrularına bakarlar. İç döllenme ve dış gelişme şeklinde yumurta oluşturarak çoğalırlar.

MEMELİLER

Sıcakkanlıdırlar. İskeletleri kemikleşmiştir. Derileri genellikle kıllı­dır. İç döllenme görülür ve yavru, gelişmesini döl yatağında tamamladıktan sonra doğar. Hepsi yavrularını sütle beslerler. Vücutları kıl ve ter bezleriyle kaplı olan canlı grubudur. En gelişmiş canlı grubu olup akciğer solunumunu yaparlar. Yeryüzünde ortam adaptasyonları en yüksek olan canlılar olup hemen hemen her yerde bulunabilirler.
  • Paylaş