Bilmek istediğin her şeye ulaş

Omuz kaslarındaki gerginlik nasıl azaltılır?

Herkesin boynu genel olarak durması gerektiği pozisyonda durmaz. Telefon, bilgisayar ve oturma pozisyonundan kaynaklı olarak ağrılar meydana gelir. Bilinmesi gerekenler;

  • Kaslardaki gerginliği nasıl azaltabilirim?
Boyun ve omuzlardaki ağrılar şiddetli ve devamlı olabilir. Bu ağrıları günlük yaşamda artırmak için bir çok sebep vardır. Ancak bu basılı ağrılı azaltmanın yolu boynu dik tutmak ve özellikle bilgisayar başında çok çalışanlarda kolları, omuzları aralıklı olarak dinlendirmekten geçer. Kaslardaki gerginliği tetikleyen yedi adet nokta vardır. Bunu engellemenin yolu duruş pozisyonu ayarlamaktan geçer. Bu noktalar;

İnsan Anatomisi

İnsan Anatomisi

İnsan Anatomisi

  • Uygun masaj teknikleri uygulanıyor mu?
Kişide bel fıtığı, kemik çıkıntısı gibi sorunlar varsa uygun önlemler alınarak masaj yapmak gereklidir. Böyle sorunlarda sinirler kasları yeterli beslemiyor olabilir. Bu tür alanların uygun masaj teknikleriyle kanlanmasını uyarılmasını artırmak mümkündür. Kaslardaki gerginlik sinir uyarıları ile bağlantılıdır. Kan ve lenf damarları genişletilir. Kas liflerinin başları gevşetilir. Ağrılı bölgeyi tespit etmek çok önemlidir. Ona göre uzman bir masör yardımıyla kasları gevşetmek ve gerginliği azaltmak mümkündür.

İnsan Anatomisi

  • Uygun egzersizler yapıyor musunuz?
Boyun ve omuzlar çok ileri derecede problemler yoksa, günlük postür bozukluğundan kaynaklı ağrılarda bir takım hareketler yapılarak kas gerginliği azaltılabilir.
Örnek bir kaç hareket;

İnsan Anatomisi
İnsan Anatomisi
İnsan Anatomisi
Bu hareketler dışında omuz ve boyunla alakalı bir çok hareket uygulayabilirsiniz.
  • Paylaş
Omuz kaslarındaki gerginlikte genelde aspirin ve naprosken gibi ilaçlar kullanılır ama etki etmeleri biraz zaman alır. İlaç kullanımıyla birlikte her gün sıcak duş altında esneme egzersizleri yapmak ve masaj yaptırmak gerginliğin azalmasına yardımcı olur. İlaçlara rağmen gerginlik hala geçmemişse doktor kortizon kullanabilir. Gerginlik hala devam ederse tendon yırtığı olabilir. Bu durumda ameliyat gerekebilir.

İnsan Anatomisi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2743 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt