Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önyargı bir hastalık mıdır? Önyargıların aşılması için yapılması gereken şeyler nelerdir? Önyargıların sebebi güvensizlik veya geçmişte yaşanılan tecrübeler olabilir mi?

ailemizin, çevremizin sürekli tekrar ettiği bazı etiketlemeleri isteyerek ya da istemeyerek öğreniyoruz ve bu öğretilerle yaptığımız genellemeler bizim önyargımız oluyor. Ben, sadece bir kez tecrübe edinilen birşeyin sonucuna istinaden benzer durumlara karşı önyargı oluşacağını sanmıyorum. önyargı olması için aklımıza işlemiş ve dolayısıyla artık doğru kabul ediyor olmamız gerek. Bunun farkındaysak sebebi çok da önemli değil. Hastalık değildir, kurtulabilirsiniz. Sadece biraz pratik yapmak gerekiyor, kendi kendinize düşüncenize müdahale etmeniz ve değiştirmeniz gerekiyor. Düşündüğünüz herşey için 'belki de öyle değildir' deyip farklı alternatifler düşünmeye çalışabilirsiniz. Örneğin size ters davranan bir müşteriniz belki de rahatsızdır, ayakta zor duruyordur ve oyuzden acele ediyordur gibi... Örnekler çoğaltılabilir.
  • Paylaş
Ön yargılar, belirli yaşam deneyimlerinden ortaya çıkar ve elbette hastalık değildir. Burada akılda tutulması gereken, o yargıların da birilerinin bakış açısından, kendi yaşamındaki deneyimlerden yola çıkılarak oluşturulmuş olduğudur. Bazen, bir konu hakkında önceden sahip olacağımız bir yargı yaşamımızı kolaylaştırabilir de. Bununla birlikte bazen de, başkalarının deneyim ve yargılarından yola çıkarak oluşturdukları bu yargılara koşulsuz inanmak, pek çok olumsuzluğa da neden olabilir.
Ön yargılarla bir şekilde büyürüz. Bunlara tamamen gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatmak yaşamımızı önceden de belirttiğim gibi zorlaştırır. Diğer uç davranış da bunlara koşulsuz inanıp, üzerinde düşünme gereği duymamaktır. Bu da bir tarz olabilir, ancak ilişkileri sürdürmekte problemler ortaya çıkarabilir.
Kendimiz bir şeyler deneyimliyorken, bir yandan da aklımızda ön yargılar olabilir. Kendimizinkiyle, sahip olunan genel yargıyı eğer ihtiyacımız olursa kıyaslayabiliriz. Kendi yaşantımız, koşullar, kişiler, zaman vb değişkenler açısından her zaman benzersiz olduğunu aklımızda tutarak, aradaki farklılıklara göre karar verebiliriz.
  • Paylaş
Sorunun cevabı içinde :)
  • Paylaş
Ön yargı, insanların düşüncesizliğine bir kılıftır. Bir elma yersiniz ekşi, sulu, kokulu ve tatlı gibi birçok izlenime sahip olursunuz. Fakat her elma aynı değildir. Birçok insan birbirine elma muamelesi yapar, ve sonunda yargılar oluşmadan ön yargılar oluşur. En adaletsiz yargı ön yargıdır. Kısaca aklın ve mantığın tatile çıktığı andır..
  • Paylaş
1

Selçuk Tasalı, korkularınızı yenmenız gerekir ......!

Bence onyargi hastalik degil yalnizca olumsuz tutum. Tutumlarda degistirilebilir boylece belki onyargiyida kirabiliriz. Zaten sebebi insanlara karsi hosgorulu davranmama oldugunu dusunuyorum farkli bir fikir olsun hemen kafamizda kurmaya baslariz onu.
  • Paylaş
1

Selçuk Tasalı, ön yargı dün yaşanan korkuların toplanıp risk algınız oluştugunda karşınıza çıkanlardır .....

Ön yargı aslında korkularınızın birikmiş ve ötelenmiş halidir...
  • Paylaş
Önyargı, yaşanılanlardan çıkarılan tecrübelerin tümüdür. Misal bir koku size güzel şeyler çağrıştırabilir bu da bir önyargıdır yani kısaca açıklamak gerekirse önyargı hastalık yada kötü bir şey değildir
  • Paylaş
Neden kimse zaman zaman gerçekliği temsil ettiğini yazmamış? ::
  • Paylaş
Türk Dil Kurumu önyargıyı şu şekilde ifade etmiş. "Bireyde başka bireylere, toplumsal kümelere karşı sevgi ya da düşmanlık duygusu uyanmasına yol açan, koşullanmış bir duygusal tutumu yansıtan yalınkat inanç, kanı, genelleme. " diğer bir anlamı ise "Bir şeyi yeterince bilmeden varılmış kanı; önceden verilmiş yargı" Bence farklı fikirleri dinlemek, anlamaya çalışmak, konu hakkında yeterince bilgiye eriştikten sonra karar vermek gerekiyor. Önyargı bence psikolojik bir rahatsızlıktır ve kişi bu konuda kendini pek hala tedavi edebilir. Önyargılı kişi / kişiler, egoist, ben bilirimci tipler gibi gelmiştir hep bana. Biraz kitap okuyup farklı düşünceleri anladıkları anda, kendilerini çok daha mutlu hissedeceklerini düşünüyorum. Elbette ki kişi bunu kendi kendine farkında dahi olmayabilir lakin önyargısı olmayan arkadaşları onlara pek ala nasıl önyargılı olmadıklarını nedenlerini anlatarak yönlendirebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1922 Görüntülenme15 Takipçi9 Yanıt