Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önce şarkı sözü mü yazılır yoksa beste mi yapılır?

Teknik açıdan bakarsak -ki bence öncelik bu olmamalı-, önce söz yazılırsa, üzerine eklenecek müziğin ortaya çıkışı (üretimi) sözün yapısına göre şekillenecektir. Dolayısıyla müzik, yazılan söze uygun olarak tasarlanacaktır. Fakat önce müzik yapılır, üzerine söz olursa o zaman yazılacak söz, müziğe tüm detayıyla uyum sağlaması gerekecektir.

Örnek vermek gerekirse;
"Adımlarımın ardındaki ayak izleri" diye bir söz yazdığımızı varsayalım. Önceden yaptığımız müziğin nota düzeni bu söze uyum sağlamıyorsa ya müzikte nota ekleme/çıkartma yapılacak, ya da sözde değişikliğe gidilecek. Bunun ortaya koyduğu bir risk var. Sözde ya da müzikte yapılacak ekleme çıkartma sizin harika olduğunu düşündüğünüz sözde ya da müzikte değişikliğe gitmenize sebep olabilir.

Tamamen sistemli çalışılacaksa önce söz ve sözlerin hissettirdiği tüm düşüncelerle müziğin yapılması -kesin bir kaide olmamakla birlikte- daha doğru olabilir. Olmayadabilir. Kesinliği olmayan bir yaklaşım.

Dipnot: Eserin yaratıcısı nasıl hissediyor ve nasıl olmasını istiyorsa doğru o'dur.
  • Paylaş
Bu konuda hiçbir kural ya da genellikle yapılan durum yoktur. Söz üstüne müzik yazılabilirken müzik üstüne söz de yazılabilir hatta ikisi bir arada da yazılabilir. Kendi yazdığım parçaların bir kısmını söz üstüne müzik yazarak diğer kısmını da müzik üstüne söz yazarak yazdım. Satabildiğim tek parçamı ama müziğin üstüne söz yazarak tamamlamıştım. Yalnız burada şöyle ilginç bir durum oluyor. Eğer elinizde söz varsa ve şarkı yazmayı kafaya koymuşsanız bunu kolaylıkla yapabiliyorsunuz ama önce müziği yazmışsanız ve o müziği üzerine söz koyarak şarkı yapma amaçlı yapmadıysanız müzik gelişip, karmaşıklaşıp üzerine söz yazılamaz bir hal alabiliyor. Eğer müziği şarkı olarak kullanmak üzere yapıyorsanız istediğiniz tarza göre bir de söylenebilir melodi ekliyorsunuz. Yani amaç önemli; parçam sözlü olsun diye başladıktan sonra sözden mi müzikten mi başladığınız o kadar önemli olmuyor.
  • Paylaş
İkisi de mümkündür gözlemlediğim kadarıyla. Mesela bir piyano çalan kişi ilk başta melodiyi oluşturup sonra şarkı sözü yazabiliyor.
Eskiden yazılmış şiirler de şarkıya çevrilebiliyor. Bu da ilk şarkı sözü yazılabileceğini destekler.

Yani üreticiye kalmış bir durum, her iki yol da kullabilir, kullanılmakta.
  • Paylaş
Genellikle önce sözler yazılır ve bu sözlerin üzerine beste üzerinde çalışılır.Bazı sanatçılar da yaptıkları besteleri şairlere ve söz yazarlarına götürerek ortak bir çalışma yapılır.
  • Paylaş