Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önceden deli gibi kitap okurdum şimdi ise okumak istiyorum fakat çok çabuk sıkılıp bırakıyorum. Eski halime nasıl dönebilirim?

Hep aynı tarz kitaplar okuyorsan sıkılmış olabilirsin.Mesela sürekli polisiye roman okuyorsan bir yerden sonra sıkılabilirsin. Eğer öyleyse farklı yazarların farklı türlerini denemelisin.
Roman okuyorsan ve başladığın kitaplar 400-500 sayfadan az değilse insan bazen ohooo daha çok var ben bunu nasıl bitireceğim diyebiliyor. Özellikle de kitabı bir solukta okumayı seven bir kişiysen ve 1-2 günde bitmediyse insan sıkılıp bırakabiliyor.Benim tavsiyem roman yerine hikaye veya başka bir türde ince kitaplardan o güzel tadı almandır.Kitap okuma hevesini kesinlikle geri getirir.
Kısaca önemli olan tür, yazar, kitap seçimidir.
  • Paylaş
Eğer bir kitap sana, vay anasını dedirtmiyorsa, okumak zorunda değilsin zaten, belki de ilgi alanlarını değiştirmenin vakti gelmiştir. "Kitap okumak" çok çok çok geniş bir kavram, ansiklopedi de bir kitap, cin ali serisi de... Onun için tarzını değiştirdiğin anda sorunun çözüleceğine inanıyorum.
  • Paylaş
Denildiği gibi aynı tarz kitaplar bazen okuyucuyu tıkayabiliyor. Çünkü tahmin edebilir hale geliyor insan okudukça, heyecanı kalmıyor. Yada aralıksız okuma serüveni olunca okumaktan sıkılmış olabilirsin. Sana bir şey vermemeye başlamış olabilir okumak, rutinleşmiştir. Aynı cümleler, aynı sonlar benzer bilgiler! Biraz ara vermekte sıkıntı olacağını sanmıyorum, aksine o durulmadan sonra birden tekrar eline kitap alıp okumaya başlayacaksın zaten. Ama deniyorsa ki; "ben ara falan vermek istemiyorum! " o zaman akıcı, çerezlik kitaplara yönelmekte fayda var. Basit, fazla anlamaya gerek duyulmayan, sürükleyici kitaplar. (Ne tarz kitaplara ilgi duyulduğu yada duyulmadığı bilinmediği için öneri getirmek zor.) Böylece 1-2 kitap bitirildiği vakit, hem kendi tarzında kitaplara özlem sebebi ile geri dönüş kolay olur hem de kitap okumaya ara vermemiş olursun.
  • Paylaş
Eğlenceli kitaplarla tekrar dönebilirsiniz okumaya alper canıgüz okumayı deneyin :)
  • Paylaş
Bence dinlenme zamanın gelmiş. Zaman zaman bana da oluyor okumayı bırakıyorum sonra tekrar istek geliyor.
  • Paylaş
Toplu taşıma araçlarına binersen okumaya mecbur kalırsın bi de trafik oldu mu( ist trafiği gibi) değme keyfine :)
  • Paylaş
7

Demet Yakut, Tam aksine bu tür zamanlarda asla kitap okuyamam :)

Ömer K., Kulaklığı takacan keman veya piyano fon müziği eşliğinde okumaya çalış bakalim ne değişecek. Dış dünyadan ilişkini koparirsin , yan koltuktaki uyuyakalip başını omuzuna koymadigi müddetçe :)

Demet Yakut, Sarsılmaları hesaba katmamışın :D

Ömer K., Birinin ayağına basması. Cüsseli birinin koltuğun yüzde 75 ini kapip seni pencereye yapistirmasi.birinin ağzını ayırarak sana bakmasi veya sen kitap okurken birinin gelip kucağına oturması bunlar onemsenmeyecek kadar küçük ayrıntılar ne olacak kitabıma yine devam ederim :)yok buna katlanamam diyorsan boş duracak halin yokya bi elinde dürüm diğer elinde ayran bi yandan da THE CIVIL WARS (tavsiye edilir) dinlersin :)

Demet Yakut, Olduu saolun.bu kadarina katlanamam :)

Ömer K., Ne demek rica ederim :) önceki mesajı şaka niyetiyle yazdim yanlış anlamadin umarım

Demet Yakut, Yok yok anlamadim :)

Ben de 3-4 yıl öncesine kadar deli gibi kitap okurdum. Orhan Pamuk - Masumiyet Müzesi bana Nobel'li yazarların bile geri zekalı olabileceğini göstererek beni kitap okumadan soğuttu. Artık sadece tatile gidersem best seller ya da eşdeğer hafif kitaplar (Dan Brown kitapları mesela) okuyorum. Bir eksikliğini de hissetmiyorum. Kitap okumaya neden o kadar büyük bir değer atfedilir onu da anlamış değilim. Film, tiyatro izlemek, resim, heykel sergisi gezmek ya da İnternet'de dijital sanat örneklerine bakmak, müzik dinlemek de aynı şekilde sanat tüketmektir. Tamam eskiden kitap okumak hariç sanat tüketmek çok zormuş ama şimdi İnternet çağında tüm filmleri izleyebilir, neredeyse dünyanın tüm müzelerini online gezebilir, tüm müzikleri de dinleyebilirsiniz. Hatta kitapları da İnternet üzerinden okuyabilirsiniz. Yapamayacağınız tek sanat tüketimi tiyatrodur. Bence takmayın kafanıza, okumuyorsanız okumuyorsunuz, zaten yıllarca deli gibi okumuşsanız yeterli miktarda edebiyat tüketmişsinizdir. Kitap okumak hem diğer sanat dallarını tüketmekten daha üstün, özel bir şey değildir hem de herkes her çağında sürekli aynı sanatı tüketecek diye bir kural yoktur. Sanat tüketmeye son verin demiyorum, eğer sanatı kendiniz yapamıyorsanız tabii ki hiç ihmal etmeden tüketin ama illa da kitap olmasına gerek yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

327 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları