Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önceden hiçbir yazılım bilgisi olmadan, mobil uygulama geliştiriciliğini öğrenmeye sıfırdan başlayan birinin, Whonear gibi bir app yapacak yetkinliğe ulaşması ne kadar sürer?

Soruda bahsi geçen Whoner şudur: whonear.me, playstoredaki linki: play.google.com/store/apps/details?id=co...Düzenle
Hem ideal yani olması gerektiğini düşündüğüm süreçten hem de WhoNear'da ne yaptığımdan bahsedeyim. Adım adım bahsetmem gerekirse ;

1. Fikir Tasarımı: Önce ihtiyacı ve bu ihtiyaç için düşündüğünüz ürün fikrini çok iyi belirlemeniz lazım. WhoNear'da buna neredeyse hiç zaman ayırmadım bulduğum fikir benim aklıma yattı, herkes de beğenir dedim kendi kendime ve geçtim. Tavsiyem abartamdan bir kaç günü geçmeyecek şekilde üzerine düşünün ve hemen ardından en az 20-30 insana anlatıp onların görüşlerini dinleyin. Bundan bahsetmemin nedeni şu; ben, geliştirmeye başladıktan sonra, insanları dinledim ve bu sebeple üründe yaptığım birçok özelliği atıp tekrar baştan yazmak zorunda kaldım. İlk ürününüz için bu problem değil yeterince enerjiniz var ve motivasyonunuz yüksek, tecrübedir deyip kendinizi avutabilirsiniz ama ikinci sefer aynı hatayı yapmak sıkıcı ve bir çok fırsatı kaçırmanıza neden olabiliyor.

2. Ürün Tasarımı: daha ürünü geliştirmeye başlamadan önce ürünün hayal ettiğiniz son halini kaba taslak ortaya çıkarmanız lazım. Kağıt üzerinde kara kalemle yapabilirsiniz ya da çok güzel mockup (maket) ve wireframe (iskelet) araçları var onları kullanabilirsiniz. Ben WhoNear'da 2 A4 kağıda çizdim, bir arkadaşımla birlikte yaklaşık 4-5 saatlik bir beyin fırtınası yaptık. Tavsiyem mockup ve/veya wireframe kullanın, en az 20 saat harcayın inebildiğiniz kadar detaylara inin. Not : Özellikle bunları anlatıyorum çünkü ürün geliştirmek işin aslında en kolay kısmı... Buradaki cevabımı da inceleyin lütfen : inploid.com/t/yazilim-bilgisi-olmayan-b...

3. Ürün Geliştirme: Geldik asıl konuya. Mobil bir uygulama geliştirecekseniz çok fazla alternatifiniz var. Ben WhoNear'da ne yaptım önce ondan bahsedeyim;

- Android öğrendim : Önceden . Net C# biliyordum (3-4 senelik tecrübem var, web siteleri geliştirdim) ve WhoNear'a başlamadan önce 1 ay kadar da Java öğrendim. Sonrasında Android öğrenmeye başladım Android'in dili Java'dır. Benim basit bir ilk versiyonu çıkartmam 1 ay sürdü. Eğer Object Oriented (Nesne tabanlı bir programlama dili biliyorsanız) Java/Android öğrenmeniz için 1-2 ay yetecektir. Php biliyorsanız 2-3 ay sürebilir. Html ve Javascript biliyorsanız Native olmayan şekilde Html5 ya da Phonegap ile geliştirmeniz 1-2 ay sürebilir. Hiçbirşey bilmiyorsanız iyi bir çalışmayla 4-5 ay sürebilir. Not : şunu belirtmem lazım verdiğim süreler minumumda fikrinizi ıspatlayacak yeterlilikte az çok hataları olan bir ürün çıkarmanıza yetecek sürelerdir. WhoNear'ın ilk versiyonunda o kadar çok hata vardı ki insanlar bize hata bildirmiyor bak burası çalışıyor çok ilginç şeklinde çalışan kısımları bildiriyordu: b biraz abarttım ama gerçekten WhoNear'ın markete çıkması 1.5 ay ama düzgün bir hale gelmesi 8-9 ay sürdü genelde süreç hep böyledir.

- İşin bir de Sunucu/Web tarafı var. Burada ilk versiyon'da bana arkadaşım Ali Davut yardımcı oldu. Ama daha sonra sunucu tarafını ben aldım. WhoNear'ın Sunucu tarafı Java ile yazıldı ve Java PlayFramework kullanıldı. JavaPlay Framework öğrenmem ve sunucu tarafını yazmam 1-1.5 ay sürdü.

- WhoNear'ın iPhone uygulamasına başladım ama hiç bitmedi çünkü Android tarafından ona sıra gelmedi ama yeni projelerimi iPhone ile yazıyorum. İPhone Objective C dili ile yazılıyor Java, C# ve PHP'den biraz daha karmaşık ve zor bir dildir. Benim Objective C öğrenmem yaklaşık 2 ay sürdü, yine biraz PHP biliyorsanız tahminim 3 ayda öğrenebilirsiniz.

Ben ve Ali ile WhoNear'ın ilk versiyonunu markete çıkarmamız tam 1.5 ay sürdü. Ali olmasaydı 3 ayı bulurdu. Kesinlikle tek başınıza kendinizi zorlamayın mümkünse en az iki kişi sorumlulukları paylaşarak yapmaya çalışın. Mobil bir uygulamanın bir de Web tarafı vardır çoğu zaman ve ikisi de yarı yarıya aynı maliyettedir.

bir de önerebileceğim aklıma gelen bir kaç şeyi belirteyim ;

- Web tarafı için eğer teknik anlamda çok tecrübeli değilseniz parse.com 'ı inceleyin sunucu tarafında yapmanız gereken bir çok işten sizi kurtaracaktır. Ben teknik olarak hiç inceleme fırsatı bulmadım ama tahminim 2-3 haftada herşeyine vakıf olabilirsiniz.

- Bu arada ürünü neyle geliştirdiğiniz ilk aşamada çok önemli sayılmaz kullanıcı buna bakmaz, hali hazırda bildiğiniz bir dil ya da platformu kullanabilirsiniz. Önemli olan kullanıcıya ürünüzü en kısa sürede ulaştırmak ve beğenip beğenmediğini test etmek. Beğenmezse başka birşey yaparsınız beğenirse de yatırım yapar tekrar baştan yazdırabilirsiniz.

- Client (İstemci) tarafına gelirsek yani uygulama geliştirme kısmı. Ben her zaman native tavsiye ediyorum öğrenmesi biraz daha zordur ama öğrendikten sonra yeni firkirlere kullanıcı isteklerine adapte olması daha kolaydır. Native uzun vadeli bir yatırım ve eğer yeni innovatif bir fikiri hayata geçirmek istiyorsanız önünüzde çok uzun sürekli deneme yanılmalar ve değişikliklerle geçecek bir yol olduğu için Native uygulama geliştirilmesini daha uygun buluyorum. Android'i öğrenmek 2 ay sürüyorsa iPhone geliştirmeyi öğrenmek yaklaşık 3.5 ay sürüyor. Ben yakın zamana kadar, özellikle kullanıcı kitlesinin daha fazla uygulama kullanması ve beklentilerinin daha yüksek olmasından dolayı iPhone'u tavsiye ediyordum ama özellikle Android'in artık iyice kendini geliştirmesi ve yakında çıkacak Google Wear projesinden dolayı şu anda ortada kaldım. Gönlünüzden hangisi geçiyorsa onu seçin :)

Daha detay sorular olursa lütfen inploid üzerinden bana iletin geç cevap verebilirim ama mutlaka cevap veririm.

Saygılar & sevgiler.
Teşekkürler.
  • Paylaş
2

Gökhan Örün, bu da yabancı kaynaklı bir yazıdan çeviri mobil uygulama girişimleri için 7 yanlış düşünce : etohum.com/mobil-uygulamalar-hakkinda-7-...

Gökhan Ç19, Gökhan abi ben lise 2 ye gidiyorum bu islere asiri dercede merakliyim ama hiç bilgim yok ne yapmam gerekir acaba

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR