Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise 2.sınıf öğrencisiyim, ileride klinik psikolog olmak istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendimi geliştirmek istiyorum ve maaşları nasıldır ?Düzenle
 1. O konuda kitaplar okuyup kendinizi geliştirin.
 2. Psikoloji bölümünde okuyun.
 3. Bölümde başarılı olun ki "Uygulamalı Psikoloji" yüksek lisansını yapabilesiniz.
 4. Çok iyi bir psikolog olacağınız için kendi muayenehanenizi açacaksınız, alacağınız değil vereceğiniz maaşları düşünün.
 5. İlla da maaşlı çalışacağım diyorsanız 2000-5000TL arasıymış aldıkları.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Bir psikolog ile görüşün, o size tavsiyelerde bulunabilir. Eğer açıklamalarından hoşnut kalmazsanız, üniversitelerin psikoloji bölümlerinde görevli akademik personelden (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, öğretim üyesi) yardım isteyebilirsiniz.

Psikologlar dernegince akreditasyonu yapilmis okulları secmenizi oneririm. Bununla birlikte kendini tanımak bu isi yapabilmek için onemlidir.. Sanat, spor, edebiyat gibi ilginizi ceken alanlarda kendiniz için bir şey yapin ve yuksek lisansa basladiginizda psikoterapi almaya da baslayin. .
 • Paylaş
Unutmayın ki klinik psikolog olmak için önce psikolog olmak gerekir. Ayrıca psikoloji bölümü tercih edenlerin önemli bir kısmı klinik psikolog olmak için girer ancak sonradan bölümü tanıdıkça, bazıları, başka alanlar ilgilerini çeker ve başka alt alanlarda uzmanlaşır. Bu sebeple bence ilk amacınız klinik psikolog olmak değil psikolog olmak olmalı.
 1. Psikoloji alanında genel okuyu kitlesine hitaben yazılmış kitapları okuyup bir fikir edinebilirsiniz. (Psikolojiyi Anlamak vb. alan dışı olanlar için yazılmış temel psikoloji bilgileri içeren güzel kitaplar var.)
 2. Çok okumaya, uzun yıllar sürecek bir eğitime hazır olduğunuzdan emin olun. Klinik psikoloji alanı kendini sürekli yenilemeyi gerektiren ve farklı yaklaşımlarda yeni eğitimler ile güncel kalmayı gerektiren bir alandır. Psikolojinin diğer alanlarının önemli bir kısmı akademik alanlar olduğundan bunlarda da doktoraya kadar gitmek gerekir. Yani psikolog olmak demek uzun bir eğitim sürecini göze almak demektir. Bu eğitim üniversite eğitimi olmasa bile profesyonel kurs ve terapi eğitimleri meslek yaşamınız boyunca hiç bitmez.
 3. Klinkte ( danışmanlık merkezinde) çalışmanın veya kendi danışmanlık merkezinize sahip olamanın dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını bilmenizi isterim. Böyle bir alanda, yani özel olarak çalışıyorsanız kendinizi güncel tutma zorunluluğu daha da ön plana çıkar ve eğitimler hem maddi hem de manevi önemli düzeyde kaynak gerektirir. Ayrıca kendi merkezinizin sahibi olmak mesleki becerinizle alakalı olmayan satış, pazarlama, yönetim ve muhasebe gibi işleride öğrenmeniz ve iyi yapmanız anlamına gelir. Danışan çekme ve kendinizi duyurma, psikoloji eğitimi olan biri için, bazen oldukça zorlayıcı olabilir.
 4. Farklı alanlarda çalışan psikologlar ile görüşmenizi öneririm.
 • Paylaş
Ben sadece seviyor ve istiyorum. Bir şekilde imkanlarım el verdi ve psikoloji öğrencisi oldum. İste. Ama gerçekten iste. Bu konuda yazılmış çok iyi kitaplar var fakat çevirilerinin iyi olmasına dikkat et. maaşlarını ben de bilmiyorum. Ama ilerde sevdiğin meslekten aldığın üç bin lira sevmediğin meslekten aldığın beş bin liradan daha keyifli olacaktır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

189 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları