Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önden çekişli arabayla arkadan itişli araba arasındaki avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?

Önden çekiş aracın motor, şanzuman, difransiyel dağılımı:

Arabalar

arkadan itiş aracın motor, şanzuman, difransiyel dağılımı:

Arabalar

dört çeker aracın motor, şanzuman, difransiyel dağılımı:

Arabalar


Yakin zamana kadar satilan araçlarin çogu arkadan çekisli araçlardi. Günümüzde ise önden çekisli araç üretiminde büyük artis var. Bu artis, önden çekisli araçlarin performansinin daha iyi olmasi anlamini tasimiyor. Isin aslina bakilirsa, otomobil üreticileri, kilometre basina düsen yakit tüketim miktari standartlarina uymak için araçlarin agirlik ve hacimlerini düsürmek zorundalar.

Büyük araç meraklilari için üreticilerin en yaratici çözümü önden çekisli araçlar. Aracin çekis ile ilgili kismini tamamen ön tarafa tasiyinca, arkadan çekisli araçlara nazaran, daha fazla iç kabin ve bagaj alani yaratilmis oluyor.

Önden çekis sisteminin modern tasarimi ilk defa 3 metrelik araca 4 kisiyi rahatça yerlestirebilen Ingiliz Mini de ragbetlik kazandi. Bu büyük yenilik, nihayetinde, minivanin kabiliyetinde hamle yapti. Önden çekis sistemi yükseklik, daha fazla kisi kapasitesi, bagaj alani ve düz döseme alanlarinda yeni fikirlerin gerçeklesmesi konusunda üreticilere firsat da yaratti. SUV'lerin populeritesine ragmen minivanlar hala en iyi aile araçlari içinde yer aliyor.

Normal hava ve sürüs kosullari altinda çogu sürücü araçlarini kullanirken, önden çekis ile arkadan çekis arasindaki farki hissetmezler. Kötü kosullarda bile çekis kontrol ve durum kontrol sistemleri sayesinde normal sürücü bu farki anlayamaz bile. Sürüse yardimci olan bu yeni sistemlerin ötesinde aradaki fark, çok kötü hava kosullarinda ve yarislarda fark edilebiliyor.

Lastiklerin kavrama ve çekisi, kötü hava kosullarinda anahtar rolünde ve bunlar direksiyon kabiliyeti, durma ve hizlanma özelligini sagliyor. Ters kosullarda sürüsü optimizm eden bir dizi sistem mevcut arabalarin içinde zaten mevcut. Bunlardan biri, lastiklerin üzerine yeterli agirligi temin etmek. Motoru ön tarafta olan araçlarin genelinde, önden ve arkadan çekislilerin hepsinde, yükün çogu ön tekerlerin üzerinde. Daha fazla yükün ön tekerlere ilavesiyle önden çekisli bir araç, karli ve buzlu havalarda sürüs avantajina sahip olabilir. Bazi kisiler kisin karli zamanlarinda, arkadan çekisli aracin arka teker üzerindeki agirligini artirmak için aracin bagajina fazla yük koyarlar. Kamyonet sahipleri de bu amaçla arka kisma ekstra yük koyarlar. Fakat önden çekisli araçlarda ön tekerin üstüne ekstra bir agirlik koymaya gerek yok, zaten bir fayda da saglamaz.

Karli ve buzlu havalarda çekisi artirmanin en ideal yolu kar lastikleri. Kötü kosullarda her türlü araçlarda kar lastikleri normal lastiklere nazaran daha üstün. Aslina bakilirsa, güzel bir dört kar lastiklerinin bulundugu arkadan çekisli araç, kötü hava kosullarinda, üzerinde normal lastigin bulundugu önden çekisli araca nazaran daha üstün bir çekise sahiptir. Nasil bir donanim olursa olsun en iyi lastikleri ön tarafa koyun. Çünkü ön tekerler direksiyon hakimiyeti ve durmalarda çok daha önemli hale gelirler.

Yaris araçlarinda durum ve öncelikler farkli. Sinirlamanin olmadigi kosullarda yaris araçlarinin çogu arkadan çekisli. Arkadan çekisli yaris araçlarinda direksiyonun bagli oldugu tekerler ile çekisi saglayan tekerler arasinda is bölümü mevcut ki, bu aslinda hizlanmalarda ve yüksek performans gereken virajlarda büyük avantaj sagliyor. Keskin dönüslere firsat taniyor.

Spor araçlarin, spor sedanlarin ve hatta lüks sedanlarin çogu arkadan çekisli oldugunu unutmayin. Spor araç ve lüks sedan kullanicilari daha fazla merakli kisi olduklari için arkadan çekisli araçlar onlara biraz daha fazla performans payi sagliyor.

Lüks araçlardaki yüksek performans aliskanligi Mercedes-Benz, BMW ve Jaguar'in piyasaya yerlestirdigi imajla büyük oranda alakali. Yillarca ürettiklerin önden çekisli lüks araçlarindan sonra Cadillac ve Chrysler gelecekteki yüksek performansli modellerini arkadan çekisli yapmayi planliyor. Bu uygulama fonksiyonel faydadan ziyade biraz daha fazla gösterise benziyor.

Araçtan beklentilerinizi bir gözden geçirin. Hatta eger mümkünse seçiminizi beklediginiz kosullarda test edin. Belki de dört-teker çekisli bir araci tercih edeceksiniz.

'En iyi çekiş yöntemi hangisidir' sorusu otomobilin icadı kadar eskidir. Önden çekişle arkadan itişin avantajlarıyla dezavantajları hakkında o günden beri tartışılır; oysa rakamlar birincisinin açık farkla önde olduğunu gösterir: Günümüzde binek otomobillerinin yüzde 80'i önden çekişlidir. Üçüncü bir yol, sürekli dört çekerdir, ki bu yöntemin sürüş özellikleri gerek önden gerek arkadan çekişli araçlara göre üstündür. Dört tekerleği de kesintisiz olarak devreye sokan ve bu yüzden diğer dört çeker sistemlerinden farklı olan Audi'nin quattro çekişi gibi örneğin... quattro sistemi motorun gücünü bir Torsen-diferansiyali üzerinden sürekli ancak değişken ve koşullara uygun olarak ön ve arka aks arasında paylaştırır. Tekerleklerden her birine, her türlü sürüş durumunda her zaman en doğru çekiş gücü dağılır; ister yürüyüş ister azami hızda, düz yolda ya da virajlarda, yol ister kuru, ıslak ya da çamurlu olsun, fark etmez. Kaynakwh webhatti.com: Audi - Quattro nedir ? Avantajları nelerdir ?

Sürüş esnasındaki fiziki koşullar şöyle kısaca gözden geçirildiğinde, neden böyle olduğu ortada: Her bir tekerlek üzerine iki önemli kuvvet etki eder. İvmelenme ya da frenleme sırasında oluşan boylamasına kuvvet ile virajlarda ya da yanal rüzgârlarda ortaya çıkan yanal kuvvet. Sonuç itibariyle bu iki kuvvetin toplamı her bir tekerlek üzerinde etkilidir. O anki güvenliğin durumunu belirleyen de bu güçtür. Toplam güç, tekerlekler aracılığıyla zemine aktarılan azami gücü aştığında, sürücü için sorunlar başlar. Böyle bir durumda lastikler zeminle ilişkisini kaybeder; araç, 'sınır bölgesi' denilen alanda gezinmeye başlar. Aracın yol tutuşuyla birlikte sürücü de kontrolünü yitirir. Ancak buradaki çok basit denkleme göre; tekerleklerden en az biri çekiş sağladığı sürece, sürekli dört çeker quattro her durumda ve her zeminde işlevini korur. Çünkü bir tekerlek tek başına ne kadar az güç aktarmak zorunda kalırsa, patinaj çekme olasılığı o derece azalır.

İdeal durumda, yani gücün ön ve arka aksa yüzde 50:50 gibi bir dağılımında, her tekerlek alışılagelen tek akslı çekiştekinden yalnızca yarısı kadar gücü yola aktarmak zorundadır. Bununla birlikte daha büyük yanal gücü kaldırabilen potansiyel oluşur ve aracın kritik eşiği genişler. Bu da daha iyi düz yol tutuşu, daha yüksek viraj dengesi, yanal rüzgarlara karşı daha düşük hassasiyet olarak sürüş özelliklerine yansır. Örneğin yeni Audi RS4 gibi çok büyük bir güç üreten yüksek performanslı otomobillere, Audi'nin optimize ettiği ve torkun asimetrik-dinamik dağılımını yaparak daha çevik ve hakim bir kullanım sağlayan quattro çekişi gerekir. 

Ama bilinen bir gerçektirki dört çeker araçlar dört tekerleğede güç gönderdiğinden diğer araçlara göre çok yakmaktadır ayrıca minimum iki adet difransiyele sahip olması nedeniyle iki kat bakım gerektiricektir ve buda hem araç satın alma hemde aldıktan sonra bakım maliyetini yükseltmektedir.

  • Paylaş