Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önerebileceğiniz jazz müzikler nelerdir?

Farklı farklı uzuvlarından yola çıkarak birkaç şey söylenebilir.

Nina Simone'un hem kendi tarihi, hem de şimdiki zamana ışık tuttuğunu düşünüyorum. "Feeling Good", "Ne me Quitte Pas" gibi efsanevi yorumları vardır. Ayrıca insani olarak "ince" bir kadındı. "Four Woman" şarkısıyla siyahi kadınlara yapılan zulme dikkat çekmiştir.

Esbjörn Swenson Trio'da kendi adıma hafızama kazınmış durumda. 2008'de Esbjörn'ün kaza sonucu hayatını kaybetmesi oldukça üzücü.

Daha uçlara gidersek bir azalıp bir çoğalan Contemporary Noise Quartet, Contemporary Noise Quintet ve Contemporary Noise Sextet oluşumlarını inanılmaz keyifli ve etkileyici buluyorum. Müzikalite olarak harika şeyler ortaya koymaktadırlar. "Army of the Sun", "Million Face", "Evil Melody", "Naitilus" vb. bir çok güzel esere sahipler.

Kontrbas severler için Charles Mingus önerilebilir.

Yakın zamanın yaratıcılarına bakarsak Beady Belle ve Closer albümü; güzelliğine ayrı, sesine ayrı, şarkılarına ayrı ayrı aşık olduğum Melanie Pain'de önemli bir yerde durmaktadır.

Kattıkları hissiyat bakımından Hindi Zahra, Lhasa De Sela gibi çok hoş ve sihirli sesler de var.

Her ne kadar Cover yapanlara karşı çok soğuk olsam bile, henüz yeni keşfettiğim ve Radiohead coverları yapan Nordpool Orchestra ve bence başlı başına incelenmesi gereken, JS Bach'ın eserlerini Play Bach I, II, III serileri ile albümleştiren Jacques Loussier dinlemeye değer.


Son olarak çok değerli yerli caz sanatçılarımıza da dikkat çekmek isterim. Birbirinden başarılı müzisyenlere sahibiz. Kerem Görsev belki de en tepeye yazılacak isimlerden biri. Kerem Görsev ve bir çok müzisyenle de çalışan Ferit Odman'ı takip edebiliriz. Türkiye'nin en başarılı kontrbasçılarından olan Kağan Yıldız ve Ozan Musluoğlu övgüyü hak ediyorlar. Aynı şekilde Uraz Kıvaner, Can Çankaya, Cenk Erdoğan, Ediz Hafızoğlu, Can Ömer Uygan, Serkan Çiftçi, Korhan Futacı, Neşet Ruacan, Önder Foçan gibi özel isimlerin de altını çizmek gerek.Kadın vokaller açısından da oldukça şanslıyız. Elif Çağlar Muslu, Selen Gülün, Ece Göksu, Hediye Güven, Jehan Barbur gibi kendini ispat etmiş çok önemli seslere sahibiz.


Hızlıca, biraz da herkesin bildiğinden (Louis Armstrong, Duke Ellington, Bill Evans vs.) uzakta neler var diye düşününce aklıma bu isimler gelmekte.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

66 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları