Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önerebileceğiniz SSD harddiskler neler?

Burada da bir liste var. harddrivebenchmark.net/hdd.php? Hdd=kıngs... Listeye göre en iyisi Samsung SSD 840 PRO Series. Yalnız dikkat ederseniz diğer bir Samsung da listenin ortalarında. Kısaca marka tabii ki çok önemli ama kağıt üstündeki teorik okuma/yazma hızları da çok önemli.

Kağıt üstünde verilmiş olan hızların sadece kağıt üstünde olduğunu unutmayın. Onlar sadece kıyaslama için önemli. Ben bir Kingston SVP 200S37A240G 240GB kullanıyorum, Kağıt üstünde maksimum okuma hızı: 535MB/s, maksimum yazma hızı: 480MB/s, Windows puanı 7,8. AS SSD Benchmark sonuçları da şöyle:
S.S.D. (Solid State Disk)

Kağıt üstündeki 400'lü 500'lü okuma yazma değerlerinin yakınından bile geçememesine rağmen çok hızlı bir alet. Tavsiye ederim.

Bir de SSD'ler içindeki data adetine göre yavaşlayabiliyorlar o nedenle satın aldığınız laptoplarda nispeten küçük SSD'ler bulunuyor ki hızlı çalışsınlar. 1TB vb SSD alıp doldurduğunuzda muhtemelen hızı normal bir HDD hızına hatta daha aşağısına düşecektir. Artık o fiyatı (1000TL üstü) ödeyip ödemeyeceğinize kendiniz karar vermelisiniz.

Benim tavsiyem; sistem ve hız gerektiren işiniz için 240-256GB (100GB kadarı C: System, gerisi D: Data) bir SSD artı çok hız gerektirmeyen datalarınız (müzik, video, fotoğraf vb.) için hızlı büyük bir HDD. Makinede çok fazla data saklamıyorsanız ikinci bir 240GB SSD de hoş olur.
  • Paylaş
13

Hakan Köse, SSD olayı çok iyi valla.. PC 5 sn. içinde açılıyor veya kapanıyor.. Ciddi performans etkisini her programda hissedebiliyorsun..

Şaman, 5 saniye miiii? Benimki başlat programlarının da optimizasyonuyla 30 saniyeden az bir sürede yeniden başlıyor diye seviniyordum.. Ama 5 saniyeee!.. Yalnız SSD'lerin de hızına dikkat etmek lazım, HDD'lerden bile yavaş olanları da var. Servis taktı öylesinden bir kere makineme, hemen değiştirttim. C:

Hakan Köse, Yani eğer işletim sistemin SSD üzerine kurulu ise, 5-10 saniyede pc açılıyor, daha da az bir sürede kapanıyor.. Tabii bir de Windows 8 için söylüyorum bunu :)

Şimdilerde zaten ya SSD veya SSD + HDD olan laptoplar var. SSD olanlarda 128GB SSD var diyor ve onun dışında alan yok. Karma olanlarda ise işletim sistemi SSD üzerinde ve 50-120GB arası bir alanda, diğer dosyalar için ayrıca HDD konulmuş oluyor. Tüm bunlara göre fiyatlar değişiyor tabi..

Hakan Köse, Bende (1 ay önce hırsız çalmadan önce) bir ASUS laptop vardı ve üzerinde sonradan takılmış bir SSD vardı ve en fazla 10 saniyede açılıyordu :)

Şaman, Bende de 120GB SSD vardı onu daha hızlı bir 256GB Kingston ile değiştirttim, Aslında hem tüm işim hem de sistem SSD üzerinde. SSD'lerde asıl olay hacim büyüdükçe gerçek hızın düşmesi. O nedenle standart olarak 120-128GB SSD takılıyor artık makinelere. 750GB HDD sadece müzik ve fotoğraflar için kullanılıyor, boş gibi yani.

Hakan Köse, Hımm anladım şimdi durumu daha net. Hacim artınca performans düşmesi olayını ilk kez duydum, ilginçmiş harbiden..

Şaman, Aslında hacimden ziyade dolu büyük hacimden bahsediliyor. Yani diski yavaşlatan anlaşılan üzerindeki veri miktarı. Muhtemelen SSD'lerde indeksleme çok farklı yapılıyor, bir datayı bulmak için tüm datayı okuduğundan şüpheleniyorum.

Şaman, Burada hızı etkileyen faktörler yazıyor. Anladığım kadarıyla data adeti hızı azaltıyor. Bir de zamanla nand hücrelerinde oluşan performans kaybı nedeniyle fark edilir şekilde yavaşladığı yazıyor bkz. Read Performance Writte Amplification... Çok korkulucak bir durum olduğunu sanmıyorum, ben yaklaşık bir senedir aynı diski kullanıyorum ve yavaşlama henüz fark edilmiyor.
en.wikipedia.org/wiki/solid-state_drive

Hakan Köse, Aslında bu saydığın durumlar HDD'ler için de geçerli olan faktörler.. SSD üzerinde de aynı etkenlerin olması gayet mantıklı. Ama SSD genel olarak bu durumlardan daha az etkileniyor olmalı..

Şaman, Yazdığım gibi, ben 240GB Kingston kullanıyorum ve gayet memnunum. Yalnız daha fazla etkilenme olabilir. Sanırım indeksleme ile ilgili. Sanırım bir data arandığında indeks değil de tüm data gözden geçiriliyor. Bir fragmentasyon sözkonusu olmadığı için indekslemeye de gerek duyulmuyor olabilir. Wiki'de yazanlar hariç hepsi şahsi kanaat tabii. Yine de hızlı bir SSD hızlı bir HDD'den daha hızlı.

Hakan Köse, Baksana @emrekiyak facebook'ta paylaşmış SSD ile açılma hızını Windows 7 için (video):

facebook.com/photo.php?v=362655690546100...

Hakan Köse, Video toplam 28 saniye; kapanıyor, restart ediyor, açılıyor, şifre girişi ve hazır.. :)

Şaman, Üstat videoyu açamadım ama doğrudur, benimki de 30-35 saniye arası bir sürede yeniden başlatıyor ama şifre sordurmuyorum, tamamen açılıyor. Bu durumda 28 saniye sanki yavaş bile C:

S.S.D. (Solid State Disk)
Vereceğiniz paraya bakar. Eğer "Para sorun değil, çok param var" diyorsanız 1TB 2. 5" SATA III Internal SSD alın. 1 TB kapasitesi var, okuma hızı 540 MB/sn, yazma hızı 520 MB/sn, 2, 5" boyutunda ve 3. 0 SATA bağlantısı var. Fiyatı yaklaşık 1200 TL. Bu kadar pahalı yapan ne? Elbette kapasitesi, okuma yazma hızı vs. Tabii 120 GB kapasitesi olanı da var. O da güzel ve makul fiyatı var.

S.S.D. (Solid State Disk)
Ortalama bir şey arıyorsanız Kingston 120GB ORM-SVP200S37A/120 SSDNow V öneririm. Fiyatı makul: Yaklaşık 230 TL. Okuma ve yazma hızı 450 MB/sn, 2, 5" boyutunda, bağlantısı SATA 3.0 ve 120 GB kapasitesi var.

S.S.D. (Solid State Disk)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

516 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt