Bilmek istediğin her şeye ulaş

Online alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Bilgisayar Güvenliği

Tehditlere karşı koruma:
Virüs, spy, trojan, rootkit koruması sağlayan başarılı bir antivirus (ücretsiz alternatifler: Avast, AVG, Avira).
Keylogger'lara karşı koruma:
İnternetten PC'mize gelen bazı zararlı yazılımlar klavyede hangi tuşlara bastığımızı izlerler. Yukarıdaki güvenlik yazılımları bunları büyük oranda tespit edip engeller; ama bunlara karşı ücretsiz KeyScrambler yazılımını tavsiye ederim. qfxsoftware.com/

Tarayıcı güvenliği:
Chrome, Firefox veya Opera kullanmak daha güvenli. Tabii ek güvenlik eklentileri ile: AdBlock Plus, Ghostery, NoScript. Tarayıcı ayarlarında 3. taraf çerezlerinin engellenmesi de önemli bir güvenlik sağlar. Artık tüm tarayıcılarda bu ayar var.

Site Güvenliği
Güvenilir bir siteden alışveriş yapmak.
Alışveriş sırasında adres çubuğunda https protokolünden bağlanıldığı kontrol etmek. akakce.com, cimri.com, efiyat.com gibi sitelerde fiyat kıyaslaması yapılabilir ve siteler hakkında kullanıcı yorumları okunabilir.

Ödeme Şekli
Ödemeyi aşağıdaki yöntemlerle yapmak online alışverişi son derece güvenli hale getirmekte:
 1. Sanal kredi kartı kullanımı - Limiti negatife düşmeyen kart. Detaylar burada: tuketicifinansman.net/2008/07/sanal-kredi-kart-nedir-tanimi.html
 2. Kapıda ödeme
 • Paylaş
Türkiye'de yaklaşık 11 milyon kişi internetten alışveriş yapıyor (bu sayı giderek artmakta) ve binlerce internet mağazası var. Bu kadar çok mağaza içinden en uygun koşulları ve en iyi fiyatları sunan mağazayı seçmek cidden kolay değil. Aslında amacımız çok net: "ürünleri uygun fiyatlarla sunan güvenilir internet mağazaları".

Bir internet sitesinden alışveriş yapmadan önce çoğu zaman fiyat avantajı daha iyi olmasına rağmen, öncelikle daha güvenilir mağaza seçmek daha doğru bir seçimdir.
Bir sitenin daha güvenli olup olmadığı konusunda ise şu noktalara dikkat etmekte fayda var:
 1. Orijinal ürün satışı yapması (yan sanayi, kaçak ürün, garanti dışı... Vs olmayacak) .
 2. Stokta olmayan ürünü satmaya çalışmaması!
 3. İletişim bilgileri açık olarak görünmesi (adresi, telefonu, email adresi, müşteri hizmetleri... Vs) .
 4. Sitede bir SSL sertifikası bulunması:
  - Bir sitenin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız?
  - Alışveriş sitesinin güvenli olduğunu nereden anlarsınız?
  - Alışveriş sitelerinde 128 Bit SSL 256 Bit SSL neyi ifade eder?
 5. Sipariş edilen ürünü zamanında ve eksiksiz teslim etmesi.
 6. "Şikayet Var" üzerinde çok sayıda ve anlamsız (güven sarsıcı) şikayetleri olmaması (Şikayet Var sitesinde çok sayıda şikayet olması önemli değil, bu şikayetlerin gerçekten anlamlı ve güven sarsıcı olmaması bence önemlidir) .
 7. Düzgün bir müşteri hizmetleri telefonu bulunması (düzgünden kasıt doğru bilgiler ve pozitif yaklaşımlarla yardımcı olan) .
 8. Kriz ve sorun durumunda, ürün değişimi ve para iadesi dahil her durumda kolaylık sağlaması.
 9. Ayrıca, sitenin bilinir olması ve başka çok insan tarafından kullanılıyor olması bence pozitif bir işarettir.
 10. Sitenin diğer alışveriş sitesi listeleme veya fiyat karşılaştırma sitelerinde "güvenilir işareti ile" yer alıp almaması (mesela: "ucuzu.com, akakce.com, cimri.com gibi sitelerde yer alıyor mu ve güvenilir işareti almış mı" gibi) .
 11. Ödeme seçeneklerinin kapsamlı olması (kredi kartlarına taksit, farklı ödeme seçenekleri -kapıda ödeme hariç-) .

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki; "300 TL iPhone", "Samsung Tablet 200 TL" gibi sitelere kesinlikle güvenmeyin. Çünkü çok ucuz fiyat gerçekçi değildir ve şüphe ile yaklaşmak gerekiyor.

Şimdi diyeceksiniz ki bu kriterlere uyan büyük siteler var ve yeni sitelere nasıl ve ne zaman güven duymaya başlayacağız. Bu saydığım şartları sağlayan yeni sitelere de güven duyabiliriz ve bence duymalı ve şans tanımalıyız. Ancak, mutlaka ve mutlaka ilk alışverişimizde çok pahalı bir ürün yerine ucuz bir ürün alarak kendimizi sağlama alabiliriz. Yani deneme satın alması yapabilirsiniz. Ürün gelmezse veya sorun çıkarsa ve paranız yanarsa (yani dolandırılırsanız) kaybettiğiniz düşük bir meblağ olur.

Tüm bunlar dışında bir de 2. El ürün satın alma durumu var. Her ne kadar Gitti Gidiyor gibi "sıfır risk" adı altında uygulamalar yapılıyor olsa da 2. El ürün alırken ürün ile ilgili riskler esasen sizdedir. Eğer alacağınız ürünü gerçekten uzun süreli kullanacaksanız ve sizin için önem teşkil ediyorsa bence ürünü 2. El olarak almadan önce bir kez daha düşünün. Fiyat farkı çok değil ise sıfır ve garanti kapsamlı bir ürün uzun vadede daha karlıdır.

NOT: Bir defasında çok aradığım ama hiçbir yerde bulamadığım bir kitabı bir internet sitesinde görünce hemen atlayıp satın almak istedim. Sonra siteye çok güven duymayıp telefon ile arayıp ürünü sormaya karar verdim ve aldığım cevap şu idi: "O kitap bizde yok beyefendi, siteden kaldırmayı unutuyoruz bazen böyle ürünleri". Oysa ki bu kitap aylardır piyasada yok zaten, demek ki aylar öncesinden kaldırılmamış.
 • Paylaş
Online alışveriş yaparken şunlara dikkat etmeliyiz:

1. Bilgisayarın güvenliği- virüs programları (casus yazılımları ve tehdit oluşturabilecek engelleri ortadan kaldırmak için)


E-Ticaret2. Bağlantı güvenliği- üzerinden bağlanılan ağların güvenliği (şifrelerin 3. şahıslar tarafından ele geçirilmesini önlemek için)

3. Site güvenliği- alışveriş sitesinin güvenliği (kredi kartı ve kişisel bilgilerin güvenliği için kullanılan sitenin güvenirliği ve oluşabilecek hasarlara karşı garanti kapsamı)

4. Reklamlar- kullanılan sitenin içerisinde göze çarpan imkansız görünen fırsat adı altında toplanan insanları kandırmak için sürekli spam veren reklamlara inanılmamalıdır.
 • Paylaş
 • İlk olarak satıcının profili ve aldığı yorumlar okunmalı. 
 • Gittigidiyor'daki onay sonrası ödeme sistemi güzel. 
 • Hepsiburada gibi sitelerden güvenli alışveriş yapılabiliyor. 
 • Fiyatı dükkanda 500 TL olan bir ürünü Internet'den 50 TL'ye alamayacağınızı unutmamalısınız.
 • Tüm alışveriş siteleri hakkında Internet'deki forumlarda yazılanları okuyabilirsiniz ki bunu da yapın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1323 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt