Bilmek istediğin her şeye ulaş

Online hasta takip/randevu otomasyonu için ASP.NET mi yoksa PHP mi kullanmalı? Neden?

Bir diş hekimliği kliniğinde kullanılacak randevu, tedavi ve hasta takibinin yapılacağı online bir yazılım için ASP.NET mi tercih edilmeli yoksa PHP mi? (Php yi çok daha iyi biliyorum, NET'i ise temel seviyede)Düzenle
C# ve PHP güncel diller ve ikisi de ileri OOP destekler. Sorunla karşılaşmanız durumunda cevap alabileceğiniz bir ton kaynak bulabilirsiniz. Ama aralarında platform farklılıkları var.

Birisinde Microsoft imzası var ve sürekli gelişen harika bir geliştirme platformuna sahip. Team Foundation, Visual Studio, Azure vb.
Diğeri ise açık kaynak ve bütünleşik bir platforma sahip değil.

Proje durumuna göre seçim yapmak sizin kararınız.
  • Paylaş
Bence kendinizi hangi platformda daha rahat hissediyorsanız onu kullanın. Açıklamada PHP'de daha iyi olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Ancak ayrıca .NET'e temelli bir yönelim düşünüyorsanız geç kalmayın. Çünkü, her şey çok çabuk gelişiyor ve değişiyor. PHP tarafındaki gelişmeler hakkında çok bir bilgim yok ancak aralarındaki farklılıkları veya avantaj, dezavantaj karşılaştırmalarını sorarsanız şu yanıtları incelemenizi öneririm:

ASP mi daha iyi, PHP mi?
PHP'nin diğer yazılım dillerine göre avantajları nelerdir?
PHP'nin en büyük eksiklikleri nelerdir?
ASP ve PHP arasındaki fark nedir?
Asp. MVC mi daha iyi Asp.Net WebForms mu?
ASP.NET web sitesi performansını arttırmak için neler yapılabilir?
Proje bitirme hızı açısından ele alırsak eğer, ASP.NET MVC4'mü tavsiye edersiniz yoksa PHP mi?

Bunların dışında benim daha önce başka sorulara verdiğim yanıtlarda da belirttiğim bazı noktalar var. Eğer kapsamlı bir proje düşünüyorsanız (yani geniş kitlelere servis verecek ve süreklilik isteyen bir proje ise) ve bu projenin size maliyeti ve kazançları sizin için önemli ise en başta bilmeniz gereken şey .NET ücretlidir, PHP ise açık kaynaktır (neredeyse bedava diyebiliriz). .NET ile hem sunucu maliyetleriniz daha fazla olacaktır hem de geliştirme maliyetleriniz (ekip kuracaksanız).

Ancak, benim şahsi görüşüm, .NET daha sağlamdır ve daha stabildir, ayağı yere daha sağlam basar. Birçok önlem ve teknik ayrıntı içinde gelir ve ekstradan başka kod yazmazsınız. Sadece projenize odaklanırsınız ve bunun için kod yazarsınız. Ek bir bilgi olarak söylüyorum, .NET kullanacaksanız, Microsoft'un bir çok lisans desteği var. DreamSpark, BizSpark, MSDN ve benzeri gibi. Burada amaç sizi lisans ücretlerine boğmadan önce uzun bir süre ücretsiz destek sağlamak ve sonrasında işiniz bir noktaya gelir de para kazanmaya başlarsanız ücretlendirmeleri o aşamada size yüklemek. Akıllıca bir yöntem gibi görünüyor tabi ancak Microsoft'un bu model dışında devamlılığını sağlaması gerçekten güçleşebilirdi.

PHP tarafında ise en büyük avantaj daha hızlı olmasıdır. Özellikle MySQL tarafında bu hız çok hissedilir. Ancak, bu hız hangi limit sayıya kadar avantajdır onu net bilemiyorum. Yani, load test yapıp görmek lazım, aynı anda binlerce kullanıcı bağlandığında aynı hızı koruyabiliyor mu bakmak lazım.

Bence tüm bunlardan önce sizin hangisinde kendinizi daha rahat hissettiğinizi belirlemeniz ve neye yönelmek istediğinize karar vermeniz daha yerinde olur diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Ikısi de güçlü dil, ikisiyle de yazılabilir. Fakat kişisel olarak ben bir firmaya bağlı olmaktansa, bir grup gelistiriciye bağlı olmayı tercih ederim.

PHP ye guncellemeler, acık kaynak kodlu oldugundan, daha hızlı gelir. Guncellemeleri takip etmek icin: php.net/releases/index.php Sizin de gorebileceginiz gibi zaman aralıkları çok kısa.

Asıl onemli olan sey PHP her türlü platformda calısır. .NET de calısır ama birincisi performansının PHP kadar iyi olacagını sanmıyorum ikincisi ise otomasyonu satmak istediginız firma neden Windows alıp lisans ucreti odemek istesin ki ? Herhangi bir Linux surumunu kurup, keyfinize bakarsanız.
  • Paylaş
Php 'yi çok iyi bildiğinizi yazmışsınız ve bence bildiğin yol en hızlı yoldur... Yapacağınız iş insert update delete den fazla birşey içermediği için en kısa yoldan gidin derim... Bu yolda çok düşünmeyin hemen başlayın. .
  • Paylaş
Aldığın projeyi başından sonuna kadar götüreceğine inandığın bir teknolojiye hakimsen bununla başla ve bitir. PHP biliyorsan ve aklında . NET'te kaldıysa ya da . NET biliyorsan ama aklın PHP'de kaldıysa bu konudaki merakını diğer vakitlerde giderebilirsin.
Şu an öncelik elindeki malzeme ile projeyi bitirmek.
  • Paylaş
C# kullanarak .NET Framework tüm çalıştığı platformlarda Mobil, Web, Dekstop uygulamaları geliştire bilirsin sadece C# dilini bilmen yeterli. Bence en büyük avantajlarından biri bu.
  • Paylaş
Hangisine daha iyi destek verebilecek durumunuz varsa onu kullanın derim. Bu tarz yazılımlarda yazmak mesele değil. Mesele sonrası; ki bu da destek oluyor. Bir sorun olduğunda anında müdahale durumunda hızlı olmanız istenebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2168 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt