Bilmek istediğin her şeye ulaş

Online havayolu/tren rezervasyonu web siteleri nasıl çalışır?

Aslında internetten satın alma işlemlerinin mantığı tüm sistemlerde aynıdır. Normal bir ürünü satın alırken yaptığımız işlemler ile bir uçak veya tren bileti için yaptığımız işlemler ödeme noktasına kadar aynıdır. Tren veya uçak biletleri ister acentadan ister kendiniz tarafından internet üstünden alınmış olsun size gösterilen yer durumu, uçak bilgileri gibi tüm özellikler aynıdır.
  • Öncelikle hava yolu veya tren şirketi, internet aracılığıyla tüm dünya ile bağlantısı olan bir veritabanı oluşturur. Bu veri tabanına uçağın veya trenin kapasitesini, kaç yolcu alacağını, hangi koltukların özel tahsis edileceğinden tutun da hangi sefer koduna sahip olduğuna kadar her şeyi tanıtır. Eğer 1A numaralı koltuk alınmışsa, dünyanın neresinden hangi cihazından girerseniz girin bu bilgi o veritabanında işlendiği ve koltuk dolu gözüktüğü için o koltuğu seçemezsiniz; bir uçak dolmuşsa o veritabanında tamamen dolu olarak işlenir ve listelemeden çıkar.
  • Tüm bunlar işin teknik kısmı oluyor. Web yazılımcıları, bilişim sistemcilerinden oluşan bir ekip bunu yönetiyor. Veritabanının işleyiş mekanizmasını onlar yazıyor, gerisi de makinelere kalıyor.
  • Bilet ücretini ödemek için de tıpkı diğer alışveriş sitelerinde olduğu gibi sanal pos uygulamasından yararlanılıyor. Bankalarla önceden yapılan sanal pos anlaşması ile web üzerinden online ödeme yapılıyor ve bu para hava/tren şirketine gidiyor.
  • Seyahat günü gelince terminalde yine başta bahsettiğimiz veritabanından faydalanarak biniş kartınız oluşturuluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

556 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt