Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önümü göremiyorum. Bizlerden önce bu yola baş koymuş büyükler bizlere tavsiyeler verebilir mi? Bugün İstanbul'da 20 yaşında bir genç olmak ister miydiniz?

İstanbul'da şu zamanda 20 yaşında olmak sizlere neler uyandırıyor bilmem ama benim içimde kaybolan potansiyelin bana her gün yaşattığı vicdan azabı tüm hayatımı streste boğuyor, bu beyni uyuşturup/uyutmaya mahkum ediyor. İlkokul mezunu (AOL Öğrencisi), 15 yaşımdan beri çalışıyorum. Son 2 yıldır web yazılım(php), ondan önceki 2 yılda ise garsonluk yaptım. Açıkcası pek liseyi dahî okuyabilecek bir maddiyat yoktu bu yüzden okutulmadım. Şuanda bir Verimerkezinda çalışıyorum(bana tavsiyeler verin).Düzenle
Makinelerin insan gücünü neredeyse gereksiz hale getirmiş olduğu günümüzde bu durumunu bir dezavantaj gibi görmemeni tavsiye ederim.
Günümüzde, hayatını diplomalara ve eğitimine harcamış başarılı!! İnsanların almış olduğu maaşlara bir bakarsak;
 • Savcı - Hakim 5 bin - 8 bin tl
 • Profesör 4 bin 6 bin tl
 • Pilot 7 bin - 12 bin tl
 • Mühendis 3 bin - 5 bin tl
 • Memur 2 bin - 4 bin tl
 • Vasıflı İşçi 1.200 - 3.000 tl
 • Vasıfsız İşçi 900 - 1.200 tl
Ortalama bu maaş aralıklarında geçinmeye çalışan bu meslek gruplarından insanların iyi bir yaşam sürdüğüne inanmıyorum.
Hele ki evliyse ve çocuğu, çocukları varsa çok daha zor...
***
Şimdi gelelim senin gelecek endişene. Yapmış olduğun işler sende biliyorsun ki bugün var olup yarın ne olacağının belirsiz olduğu işler ve endişe de buradan kaynaklanıyor doğal olarak.
Ayrıca yorucu bir ay sonunda eline geçen para da ne sosyal yaşantını sürdürmene nede birikim yapmana yetecek bir miktar değil.
O zaman önceliklerini belirlemen lazım:
i
 • Kendini anlama (Ben nasıl biriyim, cesur mu, çekingen mi, nelerden hoşlanırım, nasıl bir gelecek istiyorum, kültür bakımından eksiklerim neler vb.. )
 • Bunları belirlemiş olman, istediğin yaşam standardını ve ihtiyaç duyacağın para miktarını da bilmeni sağlayacak.
 • Bu noktadan sonra; bir yandan yukarıda ki belirlediğin eksiklerini tamamlamaya başlayacak, tamamladıkça, yeni bir şeyler öğrendikçe kendini iyi hissedecek ve yaşama kendine özgü bir bakışla bakmaya başlayacaksın. Bu çokta uzun bir süre değildir aslında.
 • Artık kendi yaşadığın zaman dilimini, öncesini ve sonrasında olabilecekleri daha iyi kestirebilecek durumda olduğundan, senin dışında dönen dünyayı da daha iyi takip edip kendine göre o dünyanın bir eksiğine mutlaka şahit olacaksın.
 • O doğru fikirle karşılaştığın anda bunu fark edeceksin. Bu öyle bir doğru ki, öyle bir inanış ki; yeterli birikimin olmasa dahi sahip çıktığın bu fikrini araştırmalarını yapıp geliştirerek projelendirecek ve parası olup da yatırım fırsatı arayan yatırımcılardan yatırımcı beğeneceksin.
 • Günümüzde legal olarak başka bir çıkış yok.
 • Kendine inan ve öz eleştirini acımasızca yap ve yaptığın eleştiriler ne kadar gerçekçi olursa üstesinden gelmen o kadar kısa sürecektir.
 • Bence bu soruyu sormuşsun ya, yolun yarısını almışsın; yaz bence başarı hikayeni. Sonra değil, şimdi.
 • Paylaş
Önümü neden göremiyorum diye kendine sordun mu hiç? Bunun sebebi ne olabilir? Üniversite diplomanın olmaması mı? Özgüven eksikliğin mi? Kendini bir amaca bağlayamaman mı? Yaşım geldi de geçiyor hala yerimde sayiyorum psikolojisi mi? Kendini sürekli başkalarıyla(özellikle yaşıtlarınla) kıyaslaman mı? Yada bunların hepsinin verdiği psikolojik baskı mı? Etrafındaki üniversiteli çiftleri, arkadaşları görüp onlara özenmen mi? Vs... Daha coğaltırım istersen
Bu soruları geçmişte sorduğun sorulara bakarak onlara paralel soruyorum.
Yazılım mühendisi okumak istediğini belirtmişsin üniversitenin sana ne katacagıni gormek istersen git bir iki yazılım dersine gir cik kitapta yazandan farklı bisey ögretmezler genelde ama tabikide illa katkısı olacaktır.Denemeden bilemessin. Daha 20 yaşindasin hayata yeni basliyosun dur hemen umutsuzluga kapilma.

Bide sordugun soruların birinde yazilim konusuna meraklı olduğunu belirtmişsin.İnsan sevdigi, meraklı olduğu konuda ister istemez başarılıdır zaten.Bence bunun peşinden koş. Fazla kalıp olacak ama Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates gibi adamların hayatlarını oku.Programlamayla nasıl sıfırdan bir servet yarattıklarını gör.Sevdigin programcılık gelecegin en cok potansiyelini barındıran iş benim gözümde.Kesinlikle burdan yardır.. :)

Ayrıca programlamacılık cidden kafa isteyen bir iş insanı düşünmeye sevkeden, zihnini iyi kullanabilmeyi gerektiren ve cok dikkat isteyen bir mesele olduğunun farkına var.Türkiye de 20 yaşında olupta tam anlamıyla bir işten anlayan cok cok az adam var emin ol.Garsonluk yaptıgın zaman görmüşsündür. Herkesin elinde kendinden akıllı bir telefon yaptıkları tek iş "ayy burcucum cok ghüsel cıkmissınnn.. " demek bunu unutma.Kimseden üstün tutma kendini ama toplumum besi hayvanı kıvamına gelmeye başladığının farkına var(aksini iddia edenin ağzına kürekle vururum) ve etiket takıntını kenara bırak.İnşaattaki kalıpçi kadar inşaattan anlamayan ahkâm kesen nice mühendisimsiler gördüm ben.Aklın, zekan ve yaratıcılığınla farkını ortaya koyarsın diplomanla değil.

Kendini insanlarla kıyaslayıp duruyosan bunu kes.Bu özgüven eksikliginin sonucudur. Bunu kazanmak istiyosanda bol bol oku ve daha önce denemediğin şeyleri dene ve en önemlisi spor yap.Özgüveni en hızlı kazandıran mecradır spor.

Aynı zamanda doğduğundan beri bolluk bereket içinde yaşayan insanların hayata pek bişey katmadıklarını görebilirsin. Hayatta birseyleri degistirebilmiş vizyon sahibi insanların senin gibi küçük yaşlardan itibaren zorluklara göğüs gerip tutkuyla çalısmaya başladıklarını bil.

Yine sorularının birinde insanlar stresli hayatlar içinde ardı arkası kesilmeyen sorunlarla uğraşarak mı gecirdiler hayatlarını diye sormussun. İşte kilit noktalardan biride burası bu kişiler sorunları engel olarak degil dinlenme noktası olarak görüyor ki cogu böyle gördüklerinin farkında bile değiller çünkü onlar icin monoton bir hal alıyor mesele.Neyse bu cok önemli değil.

Önemli olan artık geçmişteki pişmanlıklarını unutman fazla klişe olacak ama hakikaten geçmiş geçmişte kalıyor. Aynı zamanda gelecek kaygısı taşıma artık bırak ne olacaksa olsun. Akışına bırak en azından geçici süre..gercekten gecmis pismanlikların ve gelecek kaygısının birlesip beyni ve kalbi zehirledigi o zamanlar bunu demek önemli bir nokta. Herseyin düzelecegini goreceksin.Anı yaşamayı bil.

Mutluluk bir sen bir ben bir de bebek demek değil.

Einstein amcamızın dedigi gibi "mutlu olmak, birseyler katmak istiyorsan birine yada bir eşyaya degil bir amaca baglan" bence bir tek sen degil herkes böyle yapmalı. Tutkuyla bağlanacağın, severek yapacağın o amaç neyse onu bulmaya bak.

Çevrende seni seven insanlar oldugunu ve sana fazlasıyla deger verdiklerini unutma.

Ayağa kalk aynanin karsina geç kendini tokatla.Sonra git yeni elbiseler al ve kendine yeni bir tarz yarat.

Tabi bunları bu kadar sıraladık yap demesi dile kolay icraate gececek enerjiyi ve hevesi nerden bulacaksin bide isin bu boyutu var.

İste tam burda gecmis pismanliklar ve gelecek kaygisinin verdigi sıkıntıları düşünmemelisin. Zararlı duygu ve düşüncelerin beynini zehirlemesine izin verme. Çok basit lan aslında. Düsünmeyeceksin o kadar. Çocuk merakını asla kaybetme.. Kaybettiysende açığa cıkar ve en önemliside şuan elindeki şeylerin sana yettiğinin farkına var. Vazgeçmeyi bil.Ögrenmeyi sev.. Zaten bunu yaparsan kendi farkindaligini yaratirsin.

Bende senin gibi sayilirim. 20 yasinda akşamları kızılayda garsonluk yapan sabahları okula giden biriyim ve de zevk alıyorum bunu yapmaktan.Yeni is tecrubeleri edinmek ve sevdigim konulari arastirmaya bunlari hayatıma entegre etmeye bayiliyorum ve cogu insana garip geliyorum hatta hic arkadasim yok diyebilirim. Neyse..sonuc olarak;

Önce düşünmeyi kes sonra ne istedigini bul.
 • Paylaş
Çok ucu açık ama bir o kadar da sabit bir konu. Beni üzen tek şey kararsızlık aslına bakarsanız, çünkü bu kadar imkanın(imkansızlığın) insanı çaresizliğe ittiği bir gerçek var. İnsanlarımız mutlu değil, benim paylaştıklarım benim kişisel sorunlarım fakat ortada ki en büyük gerçeklerden biri ise mutsuzluk/huzursuzluk/strestli hayat. Çok merak ediyorum yahu? İnsanlar bugüne kadar hep strestli hayatlar içinde hiç ardı arkası kesilmeyen sorunlar ile uğraşarak mı devam ettirdi hayatını? Böyle mi başardı sorumluluğunu?
 • Paylaş
Neredeyse yaşı 30 olacak kuzenim 850 liraya bir pansiyonda çalışıyor. Pansiyon dediğime bakmayın özel öğrenci yurdu sayılır. Orada ütü yapıyor, çöp topluyor, odaları kontrol ediyor, yeri geliyor oda temizliyor, gece nöbetlere kalıyor. Geçen gün karşılaştık. Bacağı ağrıyormuş, ellerinde siiller çıkmış, beti benzi atmış bir haldeydi. Tüm bunlara rağmen hastaneye gidecek zamanı bile yoktu. Yurdun sahibide anladığım kadarıyla fazlasıyla para kazanıyormuş. Birde üstüne üstlük yurttaki öğrencilere aynı yemekleri tekrar tekrar yedirmek, çorbalara su katıp 100 kişilik çorbalar yapmak, çalışanları canları çıkana kadar kullanıp az paraya çalıştırmak gibi elinde para tutma yöntemleri varmış. Bu kuzenim dediğim gibi neredeyse 30 yaşında ve üniversite mezunu. Soruna bir yanıtım olsun çok isterdim. Ama benimde durumum senikinden farksız hatta senin kendini geliştirip ayaklarının üzerinde duruşuna bakılırsa benim durumum seninkinden kötü sayılır.
 • Paylaş
Kafanı kullan, fırsatları değerlendir. Eğer karşına hiç fırsat çıkmadığını düşünüyorsan göremiyorsun demektir, farkındalığını arttır. Her insanın hayatında sıkıntılar var özellikle maddi sıkıntılar. İstanbul gibi nüfusu çok bir yerde su satsan kazanırsın geçimini sağlayacak kadar para ama amacın bu olmamalı yani nasıl kendimi geçindiririmden çok ben ne yapmalıyım de kendine. İyi bir iş yaptıktan sonra para da kazanırsın zaten. Seviyorsan PHP ye iyi sarıl sana iyi paralar kazandırır.
 • Paylaş
Ne yazıkki internet aleminde bu tur sorulara cevap bulmak zor neden dersen soruna cevap verenlerin %70 işsiz turkiyede %11 işsiz var fakat bunu ikiyle çarp %22 eder çünkü gerçek oranı hep gizlerler. . Yapacagin şey su gençsin bu yüzden parası olan bir alana yönelip uzmanlaşman. Parası olmayan işlerle zaman kaybetme.. Hemen de zengin olmayı beklemek çok yalnis 10 yıllık plan yap 30 yaşına gelinceye kadar zengin olmaya çalış. Damlaya damlaya göl olur derler..başarılar. .
 • Paylaş
Hemen git bu ülkeden hem de hemen..... Hayatta iki tane keşkem var ikisi de önüme çıkan iki yurt dışı fırsatını geri tepmem. Burası kaçmıyor ve inan yıllar sonra gelsen bile aynı şekilde hatta daha kötü şekliyle yerinde bulacaksın
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

196 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt