Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ön yargı yıkmak zor, peki ılımlı bir şekilde yaklaşma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle bu soruya direk yanıt olması açısından şu sözü paylaşayım:
"Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur" (Albert Einstein).

Bunun üzerine çok fazla şey söylemeye gerek yok belki ama biraz açıklayıcı olmak için şöyle bazı tespitler getireyim (kendimce) . Bir kişinin bir yargıya varması ve bu yargıyı kabul etmesi çoğunlukla "deneyim" ile olur. Bu deneyimler, yaşanmadan önce bazen başka insanların "deneyimleri" ile yönlenir veya şekillenir. Ancak, kişi kendi deneyimlediği ve bir sonuca vardığı bir konuyu başka deneyimler edinmeden kolaylıkla değiştiremez. Yani, bir sonuca bağlanmış bir deneyimin tersine dönmesi gerçekten çok zordur.

Bunu şunun için söylüyorum; insan beyni her zaman kabaca "daha az enerji ve daha çok iş" mantığı ile çalışır. Hatta konuşurken bile (tüm dillerde vardır) bir çok kelime söylenmez ve "kısaca" aktarılır (bunu geçen gün bir belgeselde görmüştüm) .

Mesela; "Ben bugün Ahmet ile saat 6'da iş için Beşiktaş'ta X restoranda buluştum. " demek yerine şunu söyleriz: "Bugün Ahmet'le iş için buluştum. " Eğer detay istenirse kalan bilgi sunulur. Buna benzer biçimde sorulan soru ile aynı kalıpta cevap vermeyiz. Mesela soru şu ise; "Bugün Ahmet ile buluştunuz mu? " sorusuna "Bugün Ahmet ile buluştum" demeyiz, kısaca "Evet" deriz. Bu yaklaşım beynin tamamen enerjiyi optimum kullanması üzerine kuruludur. Bu detayları hiç bir zaman düşünmeyiz, kendiliğinden olur.

Şimdi, konuya dönecek olursak, insan beyni bir konuda bir yargıya varır. Bunu yapma sebebi, bir daha ki sefere aynı durum oluştuğunda aynı adımları tekrarlamaya ihtiyaç duymamak için direk olarak sonuca gider. Hatta çoğu zaman, aynı olayın değil, o olaya benzer bir başka olay bile olsa, yine aynı sonuca gitmeye çalışır.

Dolayısıyla, bir konuda yarıya varmış bir insanın, bu yargısını yok sayabilmesi için gerçekten o yargıyı da kapsamına alan daha büyük bir yargıyı deneyimlemesi ve bu yeni deneyimden yeni sonuçlar çıkarması gerekir. Tahmin edersiniz ki, bu bir kişi için kolay değildir.

Bu model, aslında insan alışkanlıklarının da nasıl oluştuğu ve alışkanlıkları değiştirmenin neden bu kadar zor olduğunun da açıklamasıdır.

Eğer bu ve bunun gibi konulara merakınız varsa; size çok iyi şu kitapları öneririm:
İnanılmaz keyifle okuyacağınız kitaplardır bunlar. Konudan bir miktar saptım belki ama bu bilgilerin de faydası olur umarım : )

Son bir not daha, ılımlı yaklaşım yöntemleri ile ilgili çok nesnel şeyler söyleyemem ama bence bu yaklaşım biçimi biraz da "kontrol teorisi" gibi teoriler ile ilintili bence. Eğer ılımlı yaklaşım için neler yapabileceğiniz öğrenmek istiyorsanız daha çok iş hayatında kullanılan, NLP benzeri eğitimlerde anlatılan (NLP biraz kaba bir şey bence) , temelinde iletişimi kontrol etme konulu davranış modellerini araştırmalısınız diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Her insanın kendine has yaşanmışlıkları vardır. İnsanlar hakkında önyargılı olmadan önce onlar hakkında merak duymak belki biraz empati yapmak, önyargı duvarlarını yıkacaktır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Karşımızdaki insana ister istemez bazen negatif düşünceler besleyebiliriz. Bu çok normal, ancak sizin için böyle düşünen biri olsa size nasıl davranmalı öncelikle bunu bir düşünmek gerekir. Size yaklaşımın nasıl olmasını istiyorsak aslında biz de o şekilde bireylere yaklaşarak bir adım atabiliriz. Küçük bir konu bularak sohbet açılabilir ve bireye müdahale etmeden fikirler söylenip konuşmayı ilerletebiliriz. Her zaman gülümsemek cebinizde olsun. Asık surat bize hiç bir şey kazandırmaz.
  • Paylaş
Fikirlerimizi söyleyip konuşmayı deneyebiliriz.
  • Paylaş
Ön yargılı davranırken karşımızdaki insanları haksız yere cezalandırırız. Onların hakkında kötü düşünürüz. Biraz belkide karşımızdaki insanın yerine koyup kendimizi ona göre düşünsek , güleryüzlü olsak negatif olmak yerine pozitif olsak , düşüncelerin dile getirilmesine saygı göstersek ön yargıyı yıkamayız belki ama biraz olsun engel olabiliriz.
  • Paylaş
Bence tek çare yüzde yüz saf bir önyargısızlık... .
  • Paylaş
Öncelikle tartışmaya/konuşmaya ortak noktalardan başlanmalı. "İkimiz de işimizden memnun değiliz ve az kazanıyoruz" gibi. Yani karşıdaki kişi defans konumuna, sonra da saldırıya geçmesin. Önemli olan bu kavgayı başlatmamak, bu kavgadan sonra ne siz onu, ne de o sizi ikna edebilir.

Bir de öne sürdüğünüz bir fikrin olumsuz karşılanması çok normaldir. Henüz üzerine düşünmemiş, sadece hızlıca cevap veriyordur. Siz mesajınızı verin, hemen kabul etmesini beklemeyin. Bir hafta sonra size gelip "aslında şu konuda haklısın" dediğini duyabilirsiniz. Aynı şey sizin için de geçerli, siz de eve gidip yatakta düşünürken karşınızdakini haklı bulabilirsiniz.

Her şeyin başında kendimizin de yanılıyor veya yanlış düşünüyor olma olasılığı vardır. O yüzden bir şeyi kabul ettirmek için çalışmayın. Belki de siz yanılıyorsunuz. O önyargı belki de sizde vardır.
  • Paylaş
On yargı aslında ınsanın kısılıgını karekterını ortaya koydugunu dusunuyorum cunkı on yargılı bır ınsan aslında karekterınıı ortaya koyar bır sey soylerken bır kac sanıye bekleyen temkınlı davranan yada bılmedıgı konu hakkında susan ınsanın karekterı on yargıya ızın vermez dıye dusunuyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

928 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt