Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google görseller arama sonuçlarını fetch edip websitemizde içerikle ilişkili olarak göstermek yasal mıdır? Bunun için sağladığı mevcut bir alt yapısı (api) sınırı var mıdır? Yok ise kullanılabilecek başka bir servis var mıdır?

Sayfa içeriği İstanbul ile ilgili ise, sayfanın bir bölümünde konuyla ilgili görseller başlığı altında ilgili keyword için google images ten gelen arama sonuçlarını belirli bir düzende listelemekDüzenle

Google Image API servisi mevcut, ancak bu API aracılığı ile günlük belli sayıda sorgu yaparak (yanlış hatırlamıyorsam günde 500 sorgu) sonuçları istediğiniz biçimde gösterebilirsiniz. Bunun üstünde sayılarda sorgu yapmak isterseniz Google'a para ödemeniz gerekmektedir.


Google eskiden bu servisini ücretsiz veriyordu ancak yeni versiyon API dökümanlarında limitlendirdiği ve ücretlendirdiği bilgisi bulunuyor.


Google dışında imaj arama servisini Microsoft'un arama motoru Bing de benzer şekilde sunuyor, ancak onlarda da limit ve ücretlendirme mevcut. Ancak Bing'in hem limitleri biraz daha iyi, hem de ücretleri bir miktar daha düşük.


İşin yasal boyutuna gelince, bu konuda hukuk uzmanları daha geniş bilgiye sahip olabilir, ancak bildiğim kadarı ile yasal bir engel yok. Ancak, ilişkilendirmekten kastınızın tam olarak ne olduğu konusu biraz önem kazanıyor. Eğer ürün satıyorsanız ve bu ilişkilendirmenin sonucunda bir kazanç sağlıyor iseniz ve bu kazanç ve olanaklar direk olarak kullandığınız serviste mevcut ise servis sağlayıcı bu duruma itiraz edebilir. Tabi senaryonuzun ne olduğu ile çok alakalı bir durum bu.

  • Paylaş

Bildiğim kadarıyla yasal, tabi "powered by Google" yazıyısla birlikte :)developers.google.com/image-search/v1/index

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

976 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt