Bilmek istediğin her şeye ulaş

Open-Source yazılımlar üzerinden para kazanılması sizce doğru bir şey mi?

Open Source sistemler yani (wordpress, mambo, joomla, blogengine) gibi sistemleri direk müşteriye kurarak bunun üzerinden gelir elde etmek doğru bir şey mi sizce? Sektörün değerinin düşmesinin bir sebebi de bunlar olabilir mi?Düzenle
Evet kazanılabilir, fakat lisansta belirtildiği üzre kaynak kodları değiştirip, kapalı kod olarak satamazsınız. Sizin de açık kaynak bırakmanız gerekir. Wordpress ile web sitesi yaparak para kazandığınızda bir sorun yok. Ama Wordpress'i alıp fonksiyonlar ekleyerek yeni bir kapalı kod paket halinde satamazsınız.

Bunun dışında kullandığınız açık kaynak kodlu yazılımlara destek için bağış yapabilirsiniz. Bu sizin ticari ve etik görüşünüze bağlı. Ben de maddi durumum düzene girdiğinde Jquery olsun, php frameworkler olsun bağış yapmayı düşünüyorum. Yani şimdi onların emeklerini geliştiriciler bilir, kendi emeklerine değer biçtikleri gibi onlara da bir değer verirlerse her geliştirici bağış yapar, hem de kendi rızasıyla.
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, Resmi olarak değiştirip satamassın ama kuralları çiğneyerk satabilirsin. Kurallar ne içindir, Çiğnenmek içindir ;)

Gökhan Çancılar, Freelance çalışıyorsan çiğnenebilir. Ama bir şirket bunu yapmamalı. Ticaret yapıyorsa etik ve iş ahlakını düşünmeli. Bunu yapan şirket personeline nasıl "işinizi iyi yapın" diyebilir?

Open Source ürünlerin kurulumları ve müşteri ihtiyaçlarının takip edilerek gerekli güncellemelerin hem yazılım geliştirme hem içerik güncelleme olarak yapılması da sonuçta bir emek istiyor ve bu emeğin karşılığının talep edilmesi bence çok doğal ve normaldir.

Bence 7/24 ulaşılabilir olmak bile satılabilecek bir hizmettir.

İçerik yönetim sistemine ihtiyacı olan bir müşteri için hazır çözümler sunmak taraftarıyım her zaman. Hem denenmiş hem başarılı pek çok CMS var. Bunların kurulumları da bir bilgi deneyim istiyor sonuçta ve müşterilerin mutlaka gelecekte talep edecekleri konular çıkıyor. Ayrıca sunucu taraflı bir problem oluştuğunda müşterinin doğrudan arayacağı kişi siz oluyorsunuz ve problem çözüyorsunuz.

Sektördeki içerik yönetim sistemi ihtiyaçlarına ucuz maliyetlerle açık kaynak ürünlerin çözüm olarak sunulmasından dolayı web sitesi yazılım& tasarım işlerinden kazanılan eski paraları arattığı gerçeği de var. Bu da bir dönüşüm. Yapacak çok fazla bir şey yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

242 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt