Bilmek istediğin her şeye ulaş

Optik fareler nasıl çalışır?

Bu tarz optik sensörler ile bir proje yapmıştım ve baya araştırmıştım zamanında. Optik farelerin çalışma mantığı şu şekildedir. Farenin altındaki kırmızı LED içeriden dışarıya doğru, farenin üzerinde durduğu yüzeye ışık gönderir. Işık fareden çıkmadan önce bir plastik optik kırıcı üzerinden geçerek geri dönerken algılayıcı sensörün yüzeyine dönecek görüntü için zemin hazırlar.
Mouse
Bu sayede yüzeyden yansıyan ışık ile birlikte dönen görüntü hemen içerideki sensör yüzeyine düşürülür. Dijital sinyal işleme yapan bir işlemci de gelen görüntünün düşük aralıklarla kayıtlarını karşılaştırır. Görüntüdeki değişimleri belirleyerek, farenin hangi yöne ne kadar gittiğini belirler. Kısacası, siz fareyi elinizde yüzey üzerinde gezdirirken, fare arka arkaya bir dolu fotoğraf çekerek her fotoğrafı bir önceki fotoğraf ile kıyaslayıp tahminde bulunur. Malesef ki; bulunulan yüzey ile görüntünün düşeceği sensör arasındaki mesafenin algılama yetisinin, milimetre bazında bir sınırı olduğundan belirli bir yükseklikten itibaren fare çalışmaz (masadan azıcık kaldırdığınızda örneğin). Cam yüzeylerde veya tek renkli çok temiz yüzeylerde çalışırken problem çıkarmasının nedeni de hem budur hem de yüzeyden gelen fotoğrafların farkının düşük olmasıdır. Optik farenizi desenli yüzeylerde daha iyi çalıştırırsınız, deneyin ve siz de görün :).

Mouse
  • Paylaş
Optik farelerde, altta hareket ettikçe mekanik düzenekleri çalıştıran bir top yerine bulunduğu yüzeyi aydınlatacak bir ışık kaynağı ve küçük bir kamera bulunuyor. Prensip şu: Optik fare hareket ettikçe, altında bulunan kamera gördüğü yüzeyin saniyede binlerce kez fotoğrafını çekmeye başlıyor. Bu çekim hızı, farenin hassasiyetine bağlı olarak saniyede 5000 kareye kadar ulaşabiliyor. Daha sonra optik fare içinde yer alan oldukça güçlü bir işlemci, her görüntüyü bir öncekiyle karşılaştırarak farenin ne yönde ve hangi hızla hareket ettiğini tespit ediyor ve sonuçları imleci hareket ettirmek üzere bilgisayara gönderiyor. Optik fareler bu işlemi gerçekleştirirken herhangi bir mekanik aksama ihtiyaç duymadıkları için kirlenme dertleri yok ve hemen her yüzeyde pad gerektirmeden kullanılabiliyorlar. Hatta bu tip fareleri saçınızın üzerinde gezdirerek bile imleci hareket ettirebiliyorsunuz.

Ancak kullanılan bu karşılaştırmalı görüntü teknolojisi nedeniyle bu tip farelerin performansını etkileyen iki faktör var: Birincisi, farenin kullanıldığı yüzey çok koyu renkliyse ışık kaynağı tabanı kamera görüşü için yeterince aydınlatamayabiliyor ve bu nedenle hassasiyet düşüyor. İkincisi, bu tip fareler hareketi algılamak için her görüntüyü bir öncekiyle karşılaştırdığı için üzerinde hiçbir desen bulunmayan düz renkli satıhlarda veya aynı desenin sürekli tekrarlandığı yüzeylerde farenin doğruluğu azalıyor.
  • Paylaş