Bilmek istediğin her şeye ulaş

Org çalmasını öğrenirsem piyano da da çalabilir miyim? İlk alınacak orgun boyutu nasıl olmalıdır?

Pek çalamazsınız, piyanoda tuşlarda çekiç mekanizması vardır ve ses öncelikle o mekanizmanın harekete geçirilmesiyle oluşturulur. Orglarda ise parmak sadece hafif bir yayı aşağı bastırır ve sese ulaşılır. İlk enstrüman, son enstrüman diye bir şey yoktur aslında, hatta yeni başlayan ve henüz çalamayan kişi iyi çalan bir kişiye nazaran iyi bir enstrümana çok daha fazla ihtiyaç duyar. Sonuçta bütçeniz, kararınızda size yol gösterecektir. Öğrenmek için alacağınız en ucuz piyano bunun gibi olmalıdır: do-re.com.tr%2furundetay.asp%3fid%3d2770... , Yamaha'da çok iyi bir marka değildir ama yine de ondan ucuz ve öğrenmek için kullanabileceğiniz elektro piyanolar bulabilirsiniz, önemli olan aletin düzgün çekiç mekanizmalı, ağırlıklı tuşları olmasıdır. Eğer org çalmak istiyorum derseniz 500TL'lik 5 oktav bir alet bile öğrenmek için işinizi görecektir.
  • Paylaş
5

Hilal Korkmaz, Dijital piyano çok pahalıymış yanlız .p. büyük ihtimal orgla başlıcam ben..Çok teşekkürler bilgi için.:)

Şaman, Bak bu daha ucuz: urun.gittigidiyor.com/muzik-plak-enstruman/casio-cdp100-dijital-piyano-stand-kargometod-55021656, bu da ikinci el olarak güzel görünüyor:ikincielim.com/iel/piyano-kawai-kawai-pn-80-acil-satilik-ihtiyactan_ilan_159952, ikincielim.com/iel/piyano-suzuki-dijital-piyano-satilik-problemsiz-degistirme-sebeble-satista_ilan_137051, o sitede daha bir sürü var. Biliyorum bir öğrenci için büyük bir bütçe istiyor ama muhakkak bir öğrenci için okulda da çalışabileceği bir piyano bulunacaktır, idareten bir orgu da takviye olsun diye alıp yine de piyano çalmayı öğrenebilirsin. Nitekim piyano çalabilirsen rahatça org çalabilirsin ama tersi pek imkanlı değil. Rica ederim ayrıca bilgi için :)

Hilal Korkmaz, evett bunlar daha iyi..şu gittigidiyordakini düşüncem ya..okul da var ama orada öğrenmem zor olucak..:).iyi oldu bu..çok teşekkürler tekrardan

Şaman, Rica ederim, enstrüman öğrenmek isteyen bir yeteneğin heba olmasına nasıl içim razı olabilirdi ki :)

Tabii ki çalabilirsin.Ama piyanoda orgdan farklı olarak pedallar vardır.Onları kullanmayı öğrenmen gerek.Ayrıca piyano çalarken sert parmak basışları çok önemlidir,org ise her basışta aynı sesi verir.Daha sonradan piyano çalmak gibi bir amacın varsa piyanoya en yakın ve büyük modelleri tercih etmelisin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3242 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt