Bilmek istediğin her şeye ulaş

Organik gıda mı yoksa yöresel gıda mı tüketmek daha önemlidir?

Organik gıda aslında benim en başından beri başarılı olacağına inandığım ama asla gerçekliğine %100 inanamadığım bir tanıma sahip. Tabii ki organik gıda tüketmek bana göre daha önemli. İnsan sağlığını ve sağlıklı beslenmeyi baz alıyorsak eğer ki öyle olmalı, her yöresel gıda için sağlıklı diyemeyiz.
Yöresel gıda tüketmek sadece bize o ürünü gerçek ehlinden bir lezzetle tüketme hazzını verir. Antepte yapılmış bir salça, lezzetini hiç bir şeye değişmem .
Her yıl kız kardeşim öğretmen arkadaşları vasıtasıyla antepten salça getirtiyor. 1 sene önceden ne kadar istediğinizi söylüyorsunuz ve teyze ona göre hazırlık yapıyor, ama tabi o ürünlerin organik olup olmadığını ve hazırlık aşamasında ne kadar hijyenik davranıldığı ile ilgili hiç bir fikrimiz yok.

Sorunun cevabına gelince tamamen organik etiketli ürün satınalıyor ve tüketiyor olmak bir tercih, ama çok çok çok önemli diyemem benim için, önemli olan her ürünü yetiştiği mevsimde tüketmek.

Hangi ürünün hangi mevsimde yetiştiğini de merak ediyorsanız cevap burda: inploid.com/t/hangi-urun-hangi-mevsimde-yetisir/
  • Paylaş
Mümkünse yöresel gıda tüketmek daha mantıklıdır.Çünkü yöresel gıda:

  • Daha tazedir.Tarladan masaya gelme süresi daha azdır.
  • Aracı,pazarlama ve taşıma masrafları olmadığından daha ucuzdur.
  • O yöredeki çiftçiyi desteklemenizi sağlar.
  • Besin değeri daha yüksektir,koruyucu madde içermez.

Organik Gıda
  • Paylaş