Bilmek istediğin her şeye ulaş

Organik gıdanın önemi nedir?

yemezler.org%2fvideo.php'>yemezler.org/video.php

  • Paylaş
1

Nazende , GDO' suz gıdalar için bir imzada siz atın.

Eğer tamamen organik beslenmek istiyorsak, katlanacağımız maaliyetlere aklımız bile yetmez.

misal domates doğal şartlarda nisan-mayıs aylarında filiz verir, daha sonra şaşırtma ( filiz verdiği yerden alınarak tarlaya dikilmesi) yapılarak büyümesi için tarlaya dikilir 1 ay da ürün alırsınız oldu mu size haziran sonu nakliyesi/pazarlanması yani son kullanıcıya doğal domates en iyi şartlarda temmuz başında ulaşır.

biber salatalık soğan hep aynı sadece maydanoz erken çıkar . onunlada NİSAN dan TEMMUZA kadar idare edene inek denir :)

 

demek ki neymiş efendim GDO/HORMON/SUNİ GÜBRE v.b katkılar talep edenler yüzünden var, yemeyiniz efendim,

 

eskiden pazarda ürünler ellenmez di bile, çünkü çürürdü el değince şimdi yere atsan bozulmuyor bırakınız elle ezmeyi.

 

çok güzel bir söz vardır.

Aslında yeni doğmuş kuzu hayvanı için söylense de insana da pek yakışır bu söz.

 

'YAPRAĞI YERKEN KITIR KITIR,

SAPINA GELDİN Mİ MEEEEE.'

 

Hem mevsim harici ürün isteyeceksiniz hemde yok efendim bunlar GDO lu hormonlu diyeceksiniz.

Mevsimi dışında ürün almıyorum şikayette etmiyorum.

HERKESE AFİYET OLSUN.

 

 

 

 

  • Paylaş
6

Rukiye, Sonuna kadar katılıyorum hakan ağzına sağlık.

Hakan, :) teşekkürler.

Şaman, Hocam ne oldu, öğlen saatlerinde içmeye başlamışsın gibi :)

Hakan, senin yüzünden . walla öyle direk senin yazın yüzünden. o kadar haklısın ki yazdıklarında alkol etkisi yaptı bende :))

Şaman, Senin yazdığının edebi gücü tartışılmaz kanka :)

Hakan, bu gaz bana 2 ay gider aga saol :)

kısaca Gıda maddelerinde sağlığa zararlı kalıntılar bırakmaksızın tüketiciye kaliteli ve sağlıklı ürünlerler sunmak diyebiliriz.

  • Paylaş
Organik gıdalar hiçbir yapay koruyucu, renk verici parlatıcı veya diğer katkı maddeleri kullanılmadan yetiştiriliyor, işleniyor ve paketleniyor.Dolayısla buda insanı sağlıklı kılıyor.
Katkı maddesi konulan ve bozulmak nedir bilmeyen yiyecek ve içeceklerin içine nasıl bir kimyasal koyuyorlar ki küflenmiyor, ekşimiyor,çürümüyor.Bu ürünleri yediğimizi düşünelim birde bence genetik mutasyona kadar yolu var...köydeki insanları düşünecek olursak şehirli insana göre daha diri ve uzun ömürlüdür.Çünkü yiyecek ve içeceğin oynanmamış hallerini tüketmektedirler.Bizde elimizden geldiğince organik pazarları arttırmaya çalışsak fena olmaz...birde üzerinde organiktir yazan herşeye inanmamak lazım...örneğin;meyveyse kokulusunu ve hafif tipi bozukları tercih etmek onun daha organik olduğunu gösterebilir bize...
  • Paylaş
Organik gıdanın doğallığı tohum ve tarladan başlar. Tohum GDO'suzdur, organik yetiştirilmiş bitkiden üretilmiştir. Tarlanın yakınlarında (Avrupa'nın bir çok kesiminde 200m yakınında, Türkiye'de bilemiyorum) ilaçlanan ve suni gübrelenen tarla bulunmaz. Bu bitkiler tamamen doğal gübre, hayvansı ise yine organik yetişmiş hayvanın gübresiyle, bitkiselse organik bitkinin kompostuyla gübrelenir ve hiç bir şekilde hormonlanmaz, ilaçlanmaz. Bu durum da tabii ki zayiatı arttırır ve ürünü azaltır, dolayısıyla fiyat da artar. Organik et ise sadece organik otları yemiş hayvanların etidir, keza yoğurt, süt, yumurta da. Önemi ise vücudumuza genleri değiştirilmiş gıda girmez, zehir ve hormon da almayız. Genleriyle oynanmış maddelerin zararı olup olmadığı henüz teknoloji yeni olduğundan kanıtlanmamıştır ama vücudun hormon dengesiyle oynamanın kanıtlı zararları vardır. İlaçlama ve gübreleme ise özellikle nitrat içerikli maddelerin büyük yapraklı sebzelerde kullanılmasıyla ciddi zararlar verir. Bu yapraklar maddeleri emerler ve yıkamakla çıkmazlar, mesela çok yararlı sandığımız ıspanak ikinci defa ısıtıldığında içindeki nitratlar vücut için zehirli olan nitrite dönüşür, biz de bunu hapır hupur yeriz. Kabuklu meyve ve sebzelerde kabuk soyularak zehir bertaraf edilebilir, kalan eser miktardaki zehir de zehir/hacim oranının düşüklüğünden dolayı çok önemli miktarlarda olmaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

728 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları