Bilmek istediğin her şeye ulaş

Orkestrada çalmak nasıl bir duygudur?

Kendim yaşamadım ama anlatılanlardan duyduğum kadarıyla çok farklı bir deneyim.Tek başınayken bir enstrüman çalmak bile inanılmaz bir duyguyken orkestrada çalmayı hayal edemiyorum.Orkestrada çalan insanlar o an sanki orada olmadıklarını,müziğin dalgalarının içinde kaybolduklarını ve başka hiç bir şeyde yaşayamadıkları bir huzur içinde olduklarını söylüyorlar.
  • Paylaş
Gayet eğlencelidir ama senfoni orkestrası ile çalmak zordur. Bir de dışarıdan konuk müzisyen olarak katılıyorsanız ayrı bir zorluğu da vardır :) Maestro bastığınız her notanın farkındadır, ritmi ve senkronizasyonu çok iyi ayarlamanız gerek çünkü beraber çaldığınız kişiler genelde en az 10/15 yıllık müzisyenler oluyor sonra piyano başında bile sauna etkisi yaşıyabiliyorum :)

Eğer hiç senfoni orkestrası dinlemediyseniz hayatınızda mutlaka gidip 1 kez dinlemenizi tavsiye ediyorum. Klasik müziği sevmeseniz ve ilgi duymasanız bile 1 kere dinlemeniz sizin müziğe bakış açınızı daha doğrusu Türkiye'deki gerçek müzisyen kitlesinin ne kadar deneyimli olduğunu görme şansını yakalamış olursunuz.
  • Paylaş
Büyük bir orkestrada çalmadım ama küçük gruplarda, hatta klasik de çaldım ve büyük korolarda söyledim. Küçük gruplarda 2, 3, 4 kişinin uyumu söz konusu olduğundan grup farklı yönde giden kişiyi takip eder ve uyum sağlanır. Nispeten kolaydır ama büyük koro deneyimlerim oldukça ilginçti. Bir kere şef denen insan nasıl oluyor bilmiyorum ama her kişiyi teker teker duyabiliyor ve uyumu sağlayana kadar uğraşıyor. Uyum sağlandığında 6 sesli bir koroda (bas söylerdim) o muhteşem akorların içinde güzellikten sarhoş olup insanın kendini kaybetme tehlikesi doğuyor. Dediğim gibi güzellikten sarhoş olunabilecek kadar güzel bir duygu. Büyük orkestralarda durum muhtemelen benzerdir diye düşünüyorum ama enstrümanlar ellerle, parmaklarla ve görsel olarak kontrol edilebilecek araçlar olduğundan birazcık daha kolay konsantre olunabildiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Ekip ruhunun tavana vurduğu yerdir. Ortaya çıkan o bütün'ün önemli bir parçasısın. Zevklidir. Özellikle orkestra içindeki elemanların, kendilerine özel şakalaşmaları sahnedeki müzisyene acayip enerji verir. Müziğin tarzı hiç önemli değil. Önemli olan o ekibin içinde olmak ve üzerine düşen görevi yerine getirmek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1018 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları