Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yıllarca üzerine düşündüğüm katma değeri yüksek başarılı olacak bir fikrim var. Bu fikrimi dökümantasyon haline getirdim ve yatırımcıların kapısını çalmaya başladım.Yatırımcıdan talep edeceğim yatırımı neye göre seçmeliyim? Yatırımcılar neye yatırım yapar?

Bu soru bana da cevaplaması çok zor bir soru geliyordu ama aslında cevabı çok basit. Şimdi kendini yatırımcı olarak varsay ve elinde yatırım yapmak için kullanmayı düşündüğün 100.000 TL para var. Şimdi bu parayı yatırım için kullanabileceğin bir sürü alternatif var bazıları biraz daha riskli ama getirisi daha yüksek bazıları risksiz ama getirisi daha az. Biraz araştırma yaparsan bu parayı bankaya yatırıp belli bir süre faizde beklettiğinde ya da dolara, altına, borsaya yatırdığında ne kazanacağını çok rahat çıkarabilirsin. İstanbul'da en güzeli ev almak olur sanırım risk/kazanç oranı en karlı yatırımlardan biri olur...

Şimdi bunları çıkardıktan sonra elinde 100.000 yatırdığımda bir sene sonra şu kadar 3 sene sonra şu kadar kazanıyorum bilgisi olacak.

Sonra karşına bir girişim/girişimci geldi ve senden 100.000 TL istedi yatırır mısın yatırmaz mısın? Bu soruya eminim şimdi çok daha rahat cevap verebilirsin ;)
  • Paylaş
Bu kadar dökümantasyon hazırlayıp hala yatırımcı ile görüşeceğiniz konu ortaya çıkmadıysa tekrar gözden geçirmeniz gereken çok şey var bence.
  • Paylaş
6

Sercan Bozkurt, Hayır herşey belli.. ama karşıdan sonuçta bir meblağ bekliyorsunuz.Ben bu meblayı neye göre seçmeliyim?yatırımcı ha deyince elimdeki dökümana göre para yatıracak mı? Başka hangi kriterlere bakacak?

Eski Inploider, Sen olsan bir dökümana para yatırır mısın ?

Eski Inploider, yıllarca üzerinde düşünülüp dökümantasyonu yapılan bir projenin en basit anlamda maliyet analizi bile yoksa yatırımcı ile ne konuşulur ?

Sercan Bozkurt, yatırım için maliyet analizi ve iş takvimini yaptık diyelim başka birşey gerekir mi acaba

Eski Inploider, Swot analizinin ne olduğunu iyi öğrenmeli ve bunu proje analizine dahil etmelisin. Her yatırımcının kendisine sunulan projede swot analizi olup olmadığına bakar

tr.wikipedia.org/wiki/swot_analizi

Bu konuyu detaylıca araştırıp proje planını swot analizi çerçevesinde hazırlaman önemli.

Eski Inploider, bir de şu sitedeki pek çok başarılı yatırım almış projelerin sunumlarını incelemeni öneririm

pitchenvy.com

Yatirimci degilim ama benim anladigim, uc seye yatirim yapar.
Birincisi, senin is yapma istegin, buyume hedefin, sirketini ve projeni getirmek istedigin nokta. Eger sende o hevesi goremezse sana yatirim yapmasinin anlami yok.

Ikincisi, o ana kadar yaptiklarin. Eger hedefin cok buyukse ama nasil yapacagina dair hicbir adim atmadiysan sana yatirim yapilmasi anlamsizdir. Eger fikrin hala fikir olarak duruyorsa fikrinin basarili olmasi imkansizdir. Garajda bekleyen bir aracin yaris kazanmasi imkansizdir. Kimi insan vardir, surekli fikir uretir. Tek fikri saatlerce anlatabilir. Fikri durmadan besler ve buyutur. Bu adamin basarili olma ihtimali olduguna inanmiyorum.

Ucuncusu, fikrin kendisi. Ambalajiyla beraber.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

458 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt