Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gittigidiyor gibi sitenin aynı şekilde popüler olmasını sağlamak için İngiltere, Almanya, Amerika gibi ülkelerde de o dilde gittigidiyor ismi ve dilinde alış veriş sitesi mi kurmak gerekir? Ya da burada siteyi kurup, 3-4 dile çevrilebilir olması yeterli midir? Oralarda tanıtım ve reklamı nasıl yapılabilir?

Böyle bir girişimin maliyeti ne çapta olur?Düzenle
Bu konuda Google'un en çok sevdiği yöntem o ülkeye ait domainlerin alınmasıdır.
Birkaç farklı yöntem var;
1-Ülkemiz için com.tr, Amerika için . Us, Almanya için .de gibi uzantıların alınıp, her sitenin sayfalarında(örneğin domain(.)com(.)tr/urun-adi ve domain(.)us/product-name) o sayfaya denk gelen sayfalar arasında link alternate ile birbirlerine bağlanması gerekir.. SEO çalışmaları yapılmalıdır.
Bunun bir örneğini jivochat sitesinde görebilirsiniz.
Tabi bu şekilde birden fazla domain almak maliyetli olacaktır.
2-Alternatif olarak domain(.)com/tr/urun-adi ve domain(.)com/en/product-name şeklinde de gidilebilir. Buradaki sıkıntı sunucu tek bir yerde olacaktır. Farklı ülkeler içinde sitenin hızı yavaşlayabilir.
3-subdomain ile tr(.)domain(.)com ve en(.)domain(.)com şeklinde subdomainleri farklı sunucular üzerinden dağıtılabilir bu sayede site hızında problem yaşanmaz. Fakat her bir subdomain Google gözünde ayrı bir sitedir.
Gittigidiyor ismi marka ismi eğer ki global büyümek isteniyorsa marka adının da diğer dillerde alınabilir olması önemlidir. Fakat sadece com ile de 2. Yöntemde veya 3. Yöntemde olduğu gibi gidilebilir. Tanıtım ve reklamlar da her ülke için ayrı yönetilmesi gerekir. O ülkelerdeki lokal reklam ajansları ile çalışılması daha doğru olacaktır düşüncesindeyim. Gittigidiyor tarzında büyük bir platformun sadece Türkiye içinde yayınlanabilmesi A'dan Z'ye tahmini bile zor olur; fakat 5-10 milyon TL gibi bir rakam çıkabilir. Reklam giderleri, yazılım, sunucu, yatırımlar ve X Ülke sayısı gibi bir fiyat çıkabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

24 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları