Bilmek istediğin her şeye ulaş

Orta gelirli bir aile, diyelim ki salonunu yaşanabilir kılmak istiyor. Kendisi bir şeyler yapsa, mobilya seçimi konusunda örneğin veya duvarların kullanımı, kötü bir şeyler ortaya çıkacak. Bu aile dekoratöre hizmetleri için ne kadar ödemeli, piyasa nedir, bu kişilere nasıl ulaşabilir?

Böyle bir talep; mimarlar, iç mimarlar tarafından en zor cevap verilecek taleplerden biridir. Nedenleri ise;

1. Konut denilen kavram ile ev denilen kavramın birbirinden farklı olması.
Tasarımcılar açısından konut formüle edilebilir bir probleme dönüşebilir fakat ev daha zor bir fonksiyona dönüşür, çünkü işin içine genel geçer cevaplardan çok; bire bir ilişkiler, kişisel zevkler, kişisel alışkanlıklar, edinilmiş görgüler devreye girer. Bu durum da bir uzmanın doğru hipotez oluşturmasını zorlaştırır ve sonuç üründe karmaşaya sebep olur.

Oluşan olumsuzluklara ilişkin benim aklıma gelen iki yöntem var. Ya uzman sadece teknik olarak uyarılarda bulunacak, onun dışındaki tüm seçimleri ev sahibine bırakacak ya da ev sahibi, uzmanın sadece sorularına cevap vermekle sınırlayacak kendisini.

2. Metraj-birim fiyat sıkıntısı
Harcanan mesai, emek ve bilgi açısından tüm bir eve veya enikonu bir apartmana harcanandan daha farklı olmaması sebebiyle uzman açısından makul bir fiyatlandırma yapılamaması

3. Kapsam belirsizliği
İşin ucunun gene ekonomiye dayandığı maddelerden biri. Malumdur ki çoğu bu işlerle ilgilenenlerin kocaman bir mağazasının olması ve a'dan z'ye tüm materyalleri içerisinde barındırması mümkün değildir. Bundan dolayı hizmet, malzeme ya da ekipman alımını iş ortaklarından sağlar ve işverenine teslim eder. Bu koordinasyonunda müşteriye yansıyan bir bedeli olur. Bu durumun faydası müşterinin sadece uzman ile muhattap olması ve çıkacak olan aksilikler karşısında kimden hesap soracağını bilmesidir. Dezavantajı ise ekonomiktir. Uzmanın hani kalemden ne kadar kar ettiği, abiyane tabirle ne kadar kazıkladığı muammadır. Bahsettiğim dezavantajdan dolayı genelde karşılaştığımız bir durum ürün kodlarını uzmandan bilgi olarak öğrenip temini müşterinin kendisinin yapmasıdır. Bu ve benzeri bir yöntem de terslikler yaratsa da en azından işin başında karşılıklı olarak mutlaka net bir şekilde tarif edilmesi gereken öenmli bir maddedir.

4. Yeterlilik sorunu
Günümüz ve ülke koşullarında inşaat sektöründeki bir uzmanın en büyük rakibi ne yazık ki gene aynı sektördeki eğitimsiz kişilerdir. Bahsedilen kapsamdaki bir işin taliplileri mimarlar olduğu kadar dekorasyoncular da olacaktır. İstisnalar olsa dahi geneli değerlendirildiğinde teklif aşamasında avantajlı görünse bile ortaya çıkacak ürün süprizlere açıktır ve bu ihtimal oldukça korkutucu sonuçlar da doğurabilir.

Velhasıl cevap olarak denebilir ki, mimar ya da iç mimardan sadece ve projelendirme ve kontrollörlük hizmeti alıp, imalat öncesinde bütçeyi eksiksiz belirlenmesini talep etmeniz olacaktır. Böyle bir kapsamı zor da olsa kabul edecek bir uzmanın ücreti ise toplam bütçenin en az %20-25'sine denk gelir. Bugün itibariyle tarif edilen iş kapsamında imalat birim fiyatı (TL/m2) hareketli mobilyalar, aksesuarlar ve ekipmanlar hariç 250 - 450 arasında değişecektir.

Eğer daha önceden keşfetmediyseniz aşağıdaki linki incelemenizi ve yönergeleri takip etmenizi öneririm.

armut.com/? gclid=CKC9s_Cx7coCFbQV0wodxz. . .
  • Paylaş
O orta gelirli aile Maslow'un "İhtiyaçlar Piramidi"ni incelemeli. Salonunuzun yaşanmaz, öldürücü bir durumda olmadığı yazım tarzınızdan belli.

Önce salonun planını çizin (salonu çevreleyen duvarlar), içine pencere ve kapıları da ekleyin, kalorifer peteklerini, anahtar ve prizleri de ekleyin. Koltuk, masa, sehpa, dolap, büfe gibi eşyalarınızın da planlarını ayrı ayrı çizin. Çok zor bir şey değil genellikle eşyalarınızın boyunda dikdörtgenler işinizi görecektir. Tüm çizimler için ölçek olarak çok pratik 1:100'ü kullanabilirsiniz. Yani gerçekte 1m olan uzunluk planda 1cm olacak. Çizdikten sonra eşyayı tek tek parçalar halinde kağıttan kesin.

Bu işlem de tamamsa eşyanızı istediğiniz gibi salonunuzda kaydırabilirsiniz. En mühim veriler ışık ve petekler olacaktır. Bunun için de basit kurallar var: Oturma gruplarına daha doğrusu okumak, yazmak isteyeceğiniz gruplara ışık mümkün mertebe soldan gelsin ki yazarken elinizin gölgesi düşmesin. Televizyona direkt ışık gelmesin ki arada bir gündüz de onu seyredebilmek mümkün olsun. Kalorifer petekleri kapanmasın ki odanın ısısı düşmesin. Sekunder veriler anahtar ve prizler olacaktır. Eşyaların anahtarlara ulaşımını engellememeye çalışmalı ya da anahtarların yerlerini değiştirtmeyi göze almalısınız. Prizler biraz daha esnektir. Çoğunlukla eşyanın arkasına gizleyeceğiniz uzatma kablolarıyla elektrik kaynağı problemlerinizi çözebilirsiniz. Yine de oraya buraya yerleştireceğiniz sehpaların üstüne de aydınlatma isteyeceksinizdir. O elemanların elektriği nereden alacağını da hesaplarınıza katın.

Işığın geldiği yön çok da zor bulunur bir şey değil. Pencere neredeyse ışık da oradan geliyor. Normal olarak orta gelirli aile salonunun temelini aptal kutusu oluşturur. Onu tam ışık kaynağının yani pencerenin karşısında olmayacak şekilde yerleştirin. Hatta pencere karşınızdayken televizyon mümkünse sağda olmalıdır ki karşısına koyacağınız kanepe solundan ışık alabilsin. Kanepenin önüne uzun sehpanız. Bu grubun sağ ve soluna diğer koltuklarınızı ve sehpalarınızı serpiştirin. Yemek genellikle aile evinde akşamları yendiğinden yemek masasının doğal ışıkla çok da alakası olmasa da olur. Dolayısıyla yemek masanız ve salonun dağınıklığını içine tıkıştıracağınız dolap/ büfe tarzı mobilyaları da kalan yerlere yerleştirin.

Tabii siz yine de uzmana gidebilirsiniz. Böylece 50m2 bir salon için 3500TL sadece uzman ücreti ve onun 4-5 katı kadar da dekorasyon ücreti ödeyebilirsiniz. Bakın o uzmanın yapacağı iş zaten dişi kuşun işi ve orta gelirli aile o 3500TL'yi direkt dekorasyonun kendisine harcasa zaten yaşanılası bir salonu olur. 100m2 bir apartman dairesinin statik hesap ve uygulama çizimleri 100-150TL'ye mal olurken boyanın rengini soracağınız "uzman"a o kadar para vermenin mantığını çözebilmiş değilim hele ki mahalde siz yaşayacaksanız.

Bence o tür uzmanlar orta gelir seviyelerinde sadece tek başına yaşayanlar için kullanışlı olabilir. O orta gelir tabir ettiğiniz paranın tümünü tek kişi kazanıyordur yani aileye harcayacağı parayı keyfine harcama lüksü vardır. Hatta ailenin tükettiği zamanı da işine ayırıyordur ve evinin düzenlenmesi için o parayı gözden çıkartır. Yoksa çocukların rızkından, eğitim imkanlarından o parayı kesmeyi oldukça mantıksız buluyorum. Üst gelir seviyelerindekiler tabii ki mimar, iç mimar, dekoratör vb kullanmalı ki o çocuklar da aç kalmasın.
  • Paylaş
. .. Evvela Bu sorunun cevabı bir çırpıda verilmez.nasıl istediğinize bağlı. İşinde uzman ve işyeri olan bir dekorasyoncu tarafından kalem kalem öözenle yazılır. Orta gelirliolduğunuzdan iç mimar maliyetli olur. Onun için ddekorasyon uzmanlarına vermeniz sizin için daha uygun olur. Eğer istanbulda yaşıyorsanız size yardımcı olabilirim. Başka bir ilde iseniz siz yapılacağını kalem kalem yazınız. Bir de dairenin kaç metrekare olduğunu yazın. Size ortalama bir fiyat söyleyeyim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

77 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt