Bilmek istediğin her şeye ulaş

Orta seviyeli programlama dilleri nelerdir?

Düşük seviye ve yüksek seviye programlama dillerini açıklamak bu sorunun cevabı olur. Düşük seviye programlama dilleri bilgisayar sistemine daha yakındır. Program yazarken o bilgisayardaki donanıma, işlemci komut setine bağlısınızdır. En basit örnek assembly dili. Yüksek seviye dillerde bilgisayara yakın işlemleri üstlenirler. Mesela php. Değişken tipini ve limitini belirlemeniz istemez. Eğer tamsayı değer atarsanız o tipe çevrilir. Size "sen programını yaz, belleği falan düşünme " der. Assembly de muhasebe programı yazmak gibi bir deyim vardır. Böyle bir iş için donanımı denetlemek saçma olur. Program çok hızlı çalışır o ayrı konu ama harcanacak zamana değmez.

Orta seviye diller de bunun ortasındadır. Düşük seviye işlevlere de girebilirsiniz. Ama yine de daha taşınabilirdir. Assembly ile yazılmış Program yazıldığı sistemde çalışır. Farklı komut setine sahip bir işlemcide veya bilgisayar sisteminde çalışmaz.

Telefonla yazıyorum, özet geçerek. Yarın gözden geçiririm.
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, Yanıtın için öncelikle teşekkürler. Ben tanım istememiştim, dil istemiştim.

Gökhan Çancılar, Ben de tam çizgilerle çizilemeyeceğini ima ettim zaten. Assembly maikine diline benzer, düşük seviyelidir. Ama C, C++ orta seviye denilebilir. Bunların sonrasına C# ve Java'yı da koyabiliriz. Ama Phyton, PHP, Ruby, Basic harbiden yüksek seviyelidir.

Programlamaya genelde "Flow Cash" gibi algoritma programlarıyla başlarız. Sonra ise anlaşılır ve kolay olduğu için "C# veya C++" ile öğrenmeye ve uygulamaya devam ederiz. Daha sonra ise Java gibi yüksek seviyeli programlama dillerini öğreniriz, eğer C# ile temeli oturtmasaydım Java'da ilerleme sağlayamazdım bu büyük ihtimalle de herkes için geçerli C# veya C++ temel oturtmaya birebir. Bildiğim diller üzerinden gittim ve C#, C++ orta seviyeli olabilir.

Java'nın önemi ise bugün açıkça ortada; Android gerçeği Java öğrenmeden Android programlama çok zor C# veya C++ öğrenmeden ise Java çok zor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt