Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortada tek bir şey var ve yüzlerce insan ona sahip olmak için dua ediyor. Ama onu alan tek bir kişi oluyor. Neden diğer yüzlerce kişi sahip olamıyor? Olamıyorsa neden dua ediyorlar?

Bazıları sadece dua ettikleri için veya duanın ne anlama geldiğini bilmediği için olabilir. Dua sadece Allah' tan isteme değildir. Dua istediğin bir şey için çalışman, çabalaman, harekete geçmen, emek sarf etmen ve sonrasında sonucunu Allah'tan beklemektir. :) Duanın gerçek anlamını bilen tek tük insan varsa bu doğaldır.
  • Paylaş
Herşeyden evvel şu bilinmelidir ki Mümin suresi 60. Ayeti kerimesinde Rabbimiz dua etmeyi emretmektedir. Dolayısıyla bunun bir ibadet olduğunu bilmeliyiz.

Duanın kabul olması için kişinin haramdan uzak durması şart koşulmuştur. Maide suresi 27. Ayeti kerimesinde Allahu teala sadece takva olanlardan ibadet i kabul edeceğini söylemiştir.

Duanın kabul olması, istediğimiz şeyin hemen olması demek değildir. Dua kabul olmuş olablilir, fakat istediğimiz şey bize ahirette sevap olarak da verilebilir. Ki ahiretteki karşılık çok da kıymetli olacaktır.

Yani görüldüğü gibi dua edenler hiç bir şey kaybetmezler. Aksine istedikleri verilmese bile ahirette kazançlı ıkacaklardır.

Şu sözü de hatırlamak çok yerinde olacaktır; " Duanın kabulü senin istediğinin olması demektir, reddi Allahu tealanın. O halde reddolunması da insan için kıymetlidir. "
  • Paylaş
Bunu somutlaştırarak sorsaydınız keşke. Dua etmek, istemektir elbette. Fakat senin ve diğer yüzlerce kişinin istediği o ortadaki şey senin için gelecekte iyi birşey olup olmayacağını sen bilemiyorsun. Ben somutlaştırmaya çalışayım. Örnek milli piyango oynadın. Milyonlar içinden herkes gibi dua edip sen kazanmak istiyorsun. Yani ortada 5 milyon var ve ona sahip olmak için diğer oynayanlar gibi dua ediyorsun. Diyelim ki 5 milyonu sen kazandın ve diğerleri kaybetti. Sence bu dua ile mi oldu? Peki neden diğerlerinin duası kabul olmadı? Uzatmadan söylemek gerekirse sen o para için değil o paradan sonra olacaklar için dua ediyorsun aslında. Yani 'hayırlı' olup olmaması için. Parasal değer ile 1 kazanan milyonlarca kaybeden olsa da 'gelecek' açısından kimin kazanıp kimin kaybettiğini bilemeyiz. Bir de duanın 'samimi' boyutu var. Tam anlamıyla 'şüphe' ve 'çelişkiye' düşmeden dua etmek daha makbuldur. Uzun lafın kısası: Duanın kapsamı 'maddi bir sonuçla' değil 'maddi ve manevi bir süreçle' değerlendirilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

195 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları