Bilmek istediğin her şeye ulaş

Orta Doğu'nun 10 yıl sonraki durumu sizce nasıl olur? Harita değişikliği olur mu? Bölge daha da karışır mı?

 • Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının kesinlikle değişmiş olacağına inanıyorum.
Böyle düşünmemin en güçlü nedeni; Birleşmiş Milletler nezdinde uluslararası bağlayıcılığı olan İkiz Yasalar anlaşmasına imza atmış olmamızdır.
 • 2000 yılında yapılan ön protokol anlaşması (Ecevit-Bahçeli-Yılmaz Koalisyonu) 2003 Yılında T.C. Başbakanlığı sırasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanıp meclisten oy çokluğuyla 1 gecede geçirilip resmi gazetede yayınlanan bu anlaşma yürürlüğe girmiştir..
Peki ne diyor bu anlaşma?
 • Ülke içinde herhangi bir etnik grup, yoğun yaşadığı bölgede devlet hizmetlerinden memnun kalmadığı taktirde kendi bölgesinde yapılacak bir referandumla özerkliğini isteyebilir.
 • B. M. Özerklik istenen bölge sınırlarının kontrol ve güvenliğinden sorumludur.
Kısacası bu yasa ile ülkemiz çoktan bölünmüştür sadece açıklamak için; uygun kaos ortamı hazırlanmıştır ve son 3 aydır itinayla yürütülmektedir.
 • Paylaş
1

Marty Mcfly, Merhaba Ayhan Bey.
Yorumu 2015 yılında yapmışsınız. Burada belirttiğiniz tespitleri önemsiyorum ; ve hatta yakın zamanda ABD nin bölgede muhalif unsurları nerdeyse düzenli ordu pozisyonuna getirip , BM ye bile luzum bırakmadan aksiyon alacağını düşünüyorum. Son olayları , paradigmayı sizin belirttiğiniz anlaşma okarak belirleyip analiz edince , hadise daha bir netleşiyor.

Evet bence değişecek. Şahsi görüşüm şöyledir: Suriye içinde muhaliflerin güçlü olmadığı bir revizyona gidecek (Mısırda olduğu gibi). Bugün ABD ve Rusya, Ortadoğu'da bölge halklarına sözüm ona demokratik özerklik vaatleriyle ve mezhep çatışmalarını körükleyerek, sınırları değiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye de bu denklemin içinde tutulmaya çalışılıyor, öyle olmasa angajman kurallarını ihlal etmenin doğal yaptırımı Kuzey Kore'ye kadar herkesin dilinde olmazdı.
Allah devletimizi korusun.
 • Paylaş
Ortadoğu ülkeleri Arap Baharı ile kendi gelişim çizgilerinde geriye doğru büyük bir adım attı. Dinin toplumsal yaşamda sınırlanması (laiklik), demokrasinin (erkin toplumda geniş kesimlerce paylaşılması) ön adımıdır. Bu sınırlama olmadan başarılı olmuş bir demokrasi denemesi yok ama tersi mümkün. Bir diktatör laik olabiliyor ve genellikle isteyerek veya istemeyerek geleceğin demokrasinin ilk adımları bu şekilde atılıyor (yalnızca Ortadoğu'da değil her yerde. Örneğin İngiltere'de Henry IV veya Cromwell Rusya'da Büyük Petro). Yakın vadede Ortadoğu'da laikleşme olmayacak gibi görünüyor ki zaten bu demokratikleşmeyi imkansız kılıyor.

Sorun şu ki aynı şey bizim için de geçerli. Bizim Ortadoğu ülkelerine göre daha az karışışık olmamız, Araplardan her hangi bir genetik veya coğrafi üstünlüğümüzden dolayı değil görece laik olmamızdandı. Laiklikten vazgeçmenin Ortadoğu ülkelerinin sürekli ödediği ağır bir bedeli vardır. Öyle görünüyor ki bu bedeli bahsedilen on yılda ödeyeceğiz.
 • Paylaş
Harita değişir mi bilemem (10 yıl sonra), daha karışık olur mu (10 yıl sonra) onu da bilemem ama bu konuda bilebildiğim, bu bölgedeki karışıklığın devam ediyor olacağı. Sebebi de, halen fosil yakıtlara olan ihtiyacın devam edecek olması. O bölgede yaşayan insanların en önemli sancısı, fosil yakıt rezervlerinin üzerinde oturuyor olmaları.
 • Paylaş
Büyük bir savaşın eşiğindeyiz. Bu savaştan sonrada Ortadoğu'ya ve sair yerlere refah geleceği inancındayım ben. Bu savaşta fiili olarak başlamış görünüyor.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Böyle bir savaş olsa, Ortadoğu'ya refah gelmez. Ortadoğu ülkeleri Endüstri Devrimi'ni yaşabilmiş değiller. Onların hammaddelirini, bu büyük devrimi yaşamış olan ve refah içerisinde olan ülkeler, refahlarına refah katmak için edinirler.

Yine de en baştan bir savaşı istememek en iyisidir. Büyük asker Atatürk'ün de dediği gibi: 'Zaruri olmadığı müddetçe savaş bir cinayettir'

Herzaman karışık herzaman çomak sokan patronlu olur. Taki petrol bitene, yada abd, Rusya, Avrupa, Çin çökene kadar
 • Paylaş
Orta Doğuda Harita diye bir şey kaldığını düşünmüyorum ama çok kısa bir ayağı kaldı Türkiye onuda bu ateşe atsalar iş tamam...
 • Paylaş
Orta Doğu bir bataklık. O bölgede zaten şu an da sınırlar değişmiş durumda. Kürtler aktif bir şekilde savaşıyorlar ve barış masası kurulduğu zaman emin olabiliriz ki bazı yararlar elde edeceklerdir. Şu an denkleme Ruslar da dahil olmuş durumda . Bölgede Arap hakimiyetinin zayıfladığını söylemek yanlış olmaz. Kağıt üzerinde yeni bir devlet çıkmasa bile fiili olarak bu devletin ortaya çıkacağına şüphem yok.Türkiye sınırları değişir mi ? Bilinmez. Ancak yanlış dış politikalar her geçen zaman bizi de bu bataklığa çekiyor.İnsan gibi yaşamak herkesin hakkı ama Arap demokrasi almaz. Bizde bile olmayan demokrasiyi , Araplara veremezsiniz. . Rejimler desteklenmiş olsa ( insanları öldürülmesini kesinlikle tasvip etmiyorum, hiç bir devlet bekası insan yaşamından değerli değildir bana göre) muhalefetlerin bastırılmasına yardım edilse şu an ki tablodan daha iyi bir sonuç çıkar belki de bu kadar insan ölmemiş olurdu. Sınırlar her daim değişir. Türkiye'nin barış masasına yumruğunu koyabilmesi için dış politikasını değiştirmekten başka çare yok.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

174 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt