Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortak akıl nedir? Örnek verebilir misiniz? Sınanmış tekrarları var mıdır?

Ortak akıl, birden fazla kişinin toplanarak bir konu hakkında akıl kapasitelerini ve düşünce güçlerini birleştirmesidir.

Ortak akıl yürütme (meşveret) ise, herkesin öznel fikrinin ortaya konduğu bir ortamda (benlik duygusundan arınmış bir şekilde) karşıt fikirlerin yarattığı zengin düşüncelerin sentezlenerek, ortaya tek bir kişinin düşünemeyeceği kadar büyük bir aklın (mental kapasitenin) çıkmasının esas alındığı istişare şeklidir. Doğası gereği sınıf, mevkii ve makam ayrımının kabul edilemeyeceği meşveret kültürüne günümüzün Türkiye'sindeki en iyi örneklerden biri acikinovasyon.com'dur.

Sınanmış tekrarları olup olmadığını araştırmadığımdan net bir bilgi paylaşamıyorum. Uzun vadede meşveret kültürünün tüm dünyada giderek daha fazla yaygınlaşacağına inancım tamdır.
 • Paylaş
1

Melike, gayet güzel t eşekkür ederim bana cok yardımcı oldu

Cicero'ya göre ortak akıl:
"doğaya uygun olarak bütün insanlar için geçerli olan, aynı kalan ve değişmeden sonsuza dek süren gerçek bir yasa vardır; bu doğru akıldır. Bu yasa, buyruklarıyla insanları ödevlerini yerine getirmeye iter, yasaklarıyla da onları hata işlemekten alıkoyar. "
Cicero'nun doğal hukuk kuramı, sosyal sözleşmeye dayalı ortak aklın karşısında olsa da sosyal sözleşme kuramları da ortak aklın ürünü sayılabilir. Zorlama veya gönüllülük, ortak aklın ortaya çıkışı için etken olabilir ancak. İçeriğini değiştirmez. Yani buradaki ayrım bir kaynak problemidir.
Cicero'nun ortak aklı doğal hukuk üzerinden tanımlaması pozitif olmaktan uzak olsa da sosyal bilimlerle ilgili bu konuda sübjektif tanımlara yer vermek kaçınılmaz. Tüm bunların sonucu olarak Cicero, bir özdeşliğe ulaşılacağını iddia eder. Bu özdeşlik, uzlaşmanın ötesindedir. Ortak aklın kaçınılmaz sonucudur.
Kolektif bilinç veya ortak akla ne kadar değer yükleyeceğiniz "evrensel ahlak"ın varlığı sorununa bakış açınıza göre değişir.
 • Paylaş
herkesin razı olduğu çoğunlukça doğru inanılan şey.
 • Paylaş
Bu senin ödevin mi acaba?
 • Paylaş
ortak akıl yoktur aklı olan olmayanla paylaşır ve ortak olurlar:))
 • Paylaş
Konsensüs denen şeydir.
 • Paylaş
 rasyonele ulaşılış şekli....  akıl yürütmenin toplu hali ve toplu sonuç hali....  demokrasinin çekirdeği ama ondan bağımsız bi kavram ayrıca  konsensüstan bağımsızdır konsensus sonucu ulaşılan şeydir zira
 • Paylaş
aynı kafadaki bir grup gerizekalının farklı bir olgu ortaya koyamamsı ve bir kararda buluşmasıdır.
 • Paylaş
ortak bilinç; kültür. savaş, terör, ibrahim tatlıses yaralandığında oluşan atmosfer gibi şeyler çağrıştırdı bende. 
 • Paylaş
Aslında burada soru ile cevap içiçe. Ortak akıl, düşünce olarak ortak bir yerde buluşabilmektir. Bunun için bireylerin nesnel (objektif) bakış açısına sahip olmaları gerekir. Yüzde yüz herkesin buluştuğu bir örneği hatırlamıyorum ancak demokrasi, çoğulcuğu sayesinde teorik olarak buna imkân tanır. Örneğin, Kurtuluş Savaşı yıllarında halk meclisinin (TBMM) , ülkenin düşman işgalinden kurtarılması konusunda adım atması buna bir örnektir.
 • Paylaş
En alakasız yanıtı da ben vereyim. Tanrıdır. Sınanamaz.
 • Paylaş