Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortak bir proje geliştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Yurt dışında bazı yazılımcılar boş zamanlarında bir projeye dahil olup onun gelişimi için arada sırada kod yazıyorlar ve ortaya gerçek anlamda güzel işler çıkıyor.. Fakat ülkemizde bu kültür ne yazık ki gelişmemiş.. İlk adımı atamaya ne dersin..Düzenle
Herkes düşünüyor da bir uygulanabilse çok güzel şeyler olacak.
  • Paylaş
Yazılımın milliyeti yok. Bence yurt içi, yurt dışı şeklinde kıyaslamak yanlış. Kullandığınız dil ile alakalı daha çok. Eğer bir kişi ruby, python, go gibi diller kullanıyor ise, ben rahatlıkla bu insanın github profili sahibi olduğunu ve açık kaynağa katkı sağladıklarını söyleyebilirim. Amaç sadece ortak proje geliştirmek ise, bu temeli olmayan ve kısa zamanda sonuçtan uzaklaşacak bir eylem olurdu. Ortak proje geliştirmenin yaklaşık 30 yıldır bir temeli var. Revolution OS filmi izlenerek başlanabilir.
  • Paylaş
2

Gokhan İnce, Herkes nedense dile takmış durumda. php mi ile kodlasam rubiylemi python ile mi.. Ban bu dil karmaşasını bir nevi siyasete benzetiyorum tuttuğun partiye benziyor herkes yok şudil daha iyi yok bu dille yazanlar özgür yazılımcı yok bunu kullananlar profesyonel. Bu tür şeyleri aşmak gerekiyor artık.. Ortak proje geliştirmenin 30 yıl değil belki daha fazla bir temeli olabilir ama bu işi başkaları yapıyor biz yapamıyorsak bilinmeli ki ortada bir sorun var.. Herşeyi bir kenara bırakalım en temel sorun güvensizlik..Ama bunu aşmamız gerekiyor..

Mehmet Köse, Bahsettiğiniz şeyler doğru ama benim yazdığım yorum ile alakası yok. Diyorum ki, bu dillerin getirdiği vizyon, sizleri daha Object Oriented yazmaya, daha çok modül üretmeye ve bu modülleri paylaşmaya sevk eder. Çünkü siz de bu dili büyük ihtimalle kar amacı gütmeyen bir blogdan veya youtube videosundan izlemişsinizdir. Öğrenmek ve kullanmak için para vermemişsinizdir. Dolayısıyla ürettiğiniz uygulamaları, daha sonra kullanmak adına github'da saklayıp, insanların da kullanıp indirebileceği şekilde tutarsınız. Milliyeti yok bu işin dedim ve arkasındayım. Eğer merak ediyorsanız Türklerin geliştirdiği bir çok projeyi github.com'da bulabilirsiniz.

Ülkemizde bu kültürün gelişmesinin ilk şartı bence yazılımcıların ekonomik olarak tasarruf edebilecekleri bir refah seviyelerine erişmesi ile olur. Bu konuda muhalefet edecek bir kişi istediği kadar konuya duygusal yaklaşsın gerçekler gizlenemez.

Henüz öğrenci ya da yeni mezunlar için enerjilerini daha çok yeni şeyler öğrenmek ve kendilerini geliştirmeye ve başka meslektaşları ile ortak projeler geliştirmeye ayırabilirler ancak yaşı ilerlemiş olan diğer yazılımcılar enerjilerini daha çok gelir elde etmek için harcıyorlar. Hedefledikleri refah seviyesine eriştiklerinde henüz evli değillerse (!) ve henüz çocuk sahibi de değilse (!) zamanını daha çok paylaşıma, daha çok ortak proje/iş geliştirmeye daha çok "geek" olmaya ayırabilir.

Bu camiada dolu dolu blog yazan buna vakit ayırabilen, seminer seminer gezen hatta ülke ülke dolaşan, portallar forumlar topluluk siteleri oluşturan bazı önde gelen isimler var. Önce onları kutlamak lazım sektöre katkılarından dolayı. Ancak şu da bir gerçek "tuzları kuru"

Ülkemiz yazılımcılarından sabah 9 akşam 6 mesaisi yapanlar henüz kız arkadaşları yoksa, evli değillerse ve çoluk çocuğa karışmadılarsa bu konuda daha enerjik olabilirler.

Ben ortak bir proje geliştirmek isterimdim ama buna zaman ayıracak zenginlikte değilim.
  • Paylaş
5

Eski Inploider, Ben bir not düşmek isterim. Bu düşüncem uzun vadeli ortak girişim projeleri içindi. Yoksa camia içinde paylaşım her zaman var ve buna dahilim.

Gokhan İnce, Dediklerinizin hepsine katılıyorum fakat şöyle bir durum söz konusu..Ortak proje geliştirirken zamanınızın küçük bir kısmını buna ayırmanız bile buna yetecektir.. Zaman istedikten sonra yaratılır fakat bunu istemeniz gerekiyor.. günlük projeye vakit ayıramıyorsanız hafta sonu bir saatinizi bile ayırsanız bu güzel bir oran..Yanlış anlamayın ama , mesela sizi sürekli takip ediyorum inploid'te uzun uzun yazılar yazıyorsunuz belki bu zamanda ufak çaplı projede düzenleme yapabilirdiniz..Projeye 100 kişi dahil olduğu zaman zaten o proje kısa zamanda biter ama bu oranı yakalamak ve sistematik çalışmak çok önemli.. istedikten sonra yapılabilir yeter ki istemek önemli olsun..

Orhan Tutum, Öncelikle keşke 1-2 sene önce bu tarz bir siteyle veya bu tarz bir yazıyla karşılaşabilseydim. Ben varım demek isterdim. Fakat Malesef Gökhan bey söz konusu durum sıkıntısı sadece zaman ayırmak değil. Sıkıntıların en başında sorumluluk alamama ardından proje ortakları ile iyi geçinememe, çabuk sıkılarak payımıza düşen parçayı tamamlayamama, projenin geleceğinde kar amacı gütme, projenin profesyonelliğine ayak uyduramama vs. sayamayacağımız kadar neden var.

Gokhan İnce, Nedenler saymakla bitmez Orhan Bey . Bizim Türk milleti temelinde sürekli nedenler yatar.. Siyaset gelince akla birbirimize küseriz,Din mezhep ayrımında keza, Takim tutarken takımımızı canla başla tutarız maçlar için zaman yoksa zaman yaratırız ama amaç ortak birşeyler yapıp bu ülkeye kazandırmaya gelince herkes bu işten alacağı karı düşünmeye başlar... Dediklerinizde katılıyorum Belli ki hevesinizi kırmışlar ama size tavsiyem yinede içinizde biraz umut olsun..

Orhan Tutum, Çok haklısınız. Bir de belirtmek isterim şuan için ortak proje konusunu düşünememin sebebi hevesden ziyade çalıştığım bilişim şirketi henüz gelişim aşamasında olduğu ve şu sıralar biraz kritik bir dönemde olduğu için yoğun çalışma gerektiriryor. Bu sebeple gün boyu edindiğim beyin yorgunluğumu, arta kalan zamanlarda film, anime izleyerek ve oyun oynayarak geçirmeyi tercih ediyorum. :) Ayrıca eminim çoğu uyguluyordur ama bu tarz uygulamada bulunmayan meslektaşlarıma öneririm.

Aralık 2013

Gizli Kullanıcı

Düşündüm ama sanki ortak proje geliştirmek için şanslı doğmak lazım çevremde bu işlerden anlayan danışmanlığından faydalanabileceğim insanlar gerekli. Aklımda birçok soru işareti olduğu için pek yeltenmedim diyebilirim.
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Şanslı doğmak diye birşey yok .

Teoride kulağa hoş gelse de, ülkemiz için söylemek gerekirse bir çok yazılımcı takım halinde iş yapmayı pek sağlıklı görmüyor. Trajedinin böylesi..
  • Paylaş
Düşündüm aslında. Ama uygulamaya geçirmek daha önemli.
  • Paylaş
Arkadaşlar benim açtığım yeni bir soruya göz atarsanız sevinirim. Görüşlerinizi alalım. inploid.com/t/ortak-bir-proje-yapalim-he...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

806 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt