Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortaklı bir yazılım şirketinde, ortakların kendilerine ayıracağı maaş nasıl oranlanmalıdır?

Örneğin 4 ortaktan biri satışçı, biri yazılımcı, biri grafikçi ve diğeri proje yöneticisi. Bu kişilerin maaşları hisseleri oranında mı, yoksa görevleri oranında mı olmalıdır?Düzenle
Bir şirkete ortak olmak demek (sorunuzdan bunun kurucu ortak olduğunu anlıyorum), özellikle para konusunda fedakar olmak demektir. Bu para sizin kendi cebinizden karşıladığınız para da olabilir, size yatırım yapan kişilerin veya firmaların da olabilir. Her ikisi için de aynı durum geçerlidir. Para öncelikle girişimcinin motivasyon kaynağı değildir. Motivasyon kaynaklarından biridir ve önemlidir tabi. Ancak ana motivasyon kaynağı yaptığınız işin başarısıdır, işin hayata geçmesidir.

Yazılımcılar veya grafik tasarımcılar için diğer arkadaşların yazdıkları yanıtlarda söylediklerine önem veriyorum. Özellikle yurt dışında, yatırımcı ve yöneticiler (kurucu olmayan, atanmış müdürler) ekibin işi götüren ve bir yere taşıyan kişiler olduğunu bildiği için gereken her şeyi onların rahatlığı ve motivasyonu için göze alırlar. Türkiye'de bu durum biraz daha farklıdır. Ancak ne olursa olsun, bizim ülkemizde de her şey gelişiyor bu konuda.

Kurucu ortak olarak, eğer sermayeniz işinizi ancak götürecek düzeyde ise, size tavsiyem yaşantınızı minimum seviyede götürebilecek kadar bir miktar belirleyin. Eğer çok paranız varsa, minimumun üstüne çıkın, ancak unutmayın ki ne yapıyorsanız yapın, piyasada kazanabileceğiniz paranın her zaman altında bir para kazanmalısınız. En azından şirketiniz para kazanmaya başlayana veya değeri yükselene kadar. Bunun bir limiti yoktur, eğer değerli bir şirketiniz varsa zaten ya yatırımcınız ya da kestiğiniz faturalarınız vardır. Her iki durumda da şirket büyür ve siz de para kazanırsınız. Bunların ikisi de yoksa zaten her kaynağı verimli kullanmak zorundasınız.

Bahsettiğiniz şirket bir ticaret işi yapıyorsa zaten satış yapma ve başa baş noktasına gelme konusunda zamana ihtiyacınız vardır. Ve bu süreyi kafanız rahat geçirmek için kaynaklarınızı zorlamadan geniş bir planlama yapabilirsiniz.

Ancak hiçbir zaman unutmayın ki, girişimcilik paranız bitinceye kadar devam eder. Sonrasında girişimcilik dışında düşünmek durumunda olduğunuz fazlaca problem olacaktır.

Son sözüm; bütçenizi oksijen veya su, iş planınızı da bir maraton olarak düşünün. İhtiyacınıza yetecek ve sizi bitiş çizgisine kadar taşıyacak kadar kaynaklarınızı kullanabilmelisiniz. Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Görevleri oranında olması gerekmekte bu yüzden en büyük yüke nispeten en büyük pay işi yapan yazılımcı ve grafikere düşmeli. Proje yöneticisinin ne yaptığına bağlı olarak ikinci sıraya gelebilir, menejer gibi sadece işleri düzenliyorsa eğer ikinci büyük pay kesinlikle satış uzmanında olmalı, ama işe yön verebilecek teknik bilgisi, bu bilgiden kasıt yazılım ve grafiğe yatkın bu konularda bilgisi olan biriyse pekala ikinci sırada yer almalıdır. Hisseler oranında kazanç sağlanacaksa eğer, az hisse sahibi ve emeğin büyük bir kısmına sahip yazılımcıya ve grafikere yolunacak kaz gözüyle bakarım.
  • Paylaş
Ortaklıklarda sorun hep para hesabından ve güç savaşından çıkar... eşit maaş en akılcı yoldur...
  • Paylaş