Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortaklık sözleşmesi nasıl olmalıdır?

İnternet girişimleri için hazırlanacak olan ortaklık sözleşmesinde hangi detaylara yer verilmeli, nelerin altı çizilmeli?Düzenle
Öncelikle ortaklığı gerçekten sanıldığından daha da ciddiye alarak başlamak gerekir. Buna en güzel örnek sanırım sevgiliniz ile yapacağınız evlilik olacaktır. İnsanların, durumların ve hatta kendinizin bile değişebileceğini unutmamalısınız bu yüzden tüm cesaretiniz ile her şeyi basamak basamak konuşmalı ve bunları belgelemelisiniz. Özellikle internet girişimleri SEM (search engine marketing) için açılan hesaplara kadar detaylı bir ayırım yapılmalıdır.
  • Paylaş
1

Özden Alperen Çal, Yorumunuz için teşekkür ederim :)

Adi ortaklık olarak başlanması en mantıklısı. İlerleyen safhalarda limited'e geçilmeli. Buradaki en önemli unsur güven unsuru. Gelir gider paylaşımı eşit olmalı yahut örnek vermek gerekirse adi ortaklık bünyesınde emek sermaye olarak koyulabildiğinden böyle bir yol izlenirse paylaşım yeniden isteğe göre şekillenebilir. Altı çizilmesi gerekenler bu minvalde kar-zarar paylaşımı ve imza yetkisidir.
  • Paylaş
1

Özden Alperen Çal, Yanıtınız için teşekkür ederim :)

Türk ticaret kanunu. Ticari amaçla kurulan bütün ortaklıkları şirket olarak görür. Bu sebeple kuracağınız işletme öncelikle yapacağıniz işin niteliğine uygun şirket yapısında olmalıdır.

Genel olarak Adı ortaklık, Limited ve Anonim şirket ortaklıkları ülkemiz de ençok görülen yapılardir.

Her şirket türünün sözleşmesi farklıdır. Bu sebeple sorunuz da bahsi geçen işletme türünü biraz acarsaniz ve kurmak istediğini şirket türünü belirtirseniz daha faydalı bilgiler verebilirim.
  • Paylaş
2

Özden Alperen Çal, Internet girişimlerimizi bağlayacak olan yazılım geliştirme işleri yapan bir işletme için nasıl olmalıdır?

Hakan, Büyük ihtimal ile limited şirketten bahsediyoruz o zaman. Eğer elinizde ki bir yazılım için başka bir şirket yada kişi pay karşılığı sizinle ortak oluyorsa şirket ana sözleşmesinde pay miktarları değiştirilerek karar defterine yazılır ve noter satışı ile ticaret odasına kayıt ettirilir ve ticaret gazetesinde yayınlanır, bu şekil şartı yerine getirilmezse karar defterin de olsa bile VUK. Nezdinde de satış geçersiz dir. Öncelikle buna dikkat ediniz. Ayrıca pay ortaklığına konu olan yazılım tüm hakları, patent hakları know how maliyetlerinin pay içerisinde olup olmadığı, gelecekte ki geliştirmeler de ortakların sorumluluk ve söz hakları notere de yapacağınız ortaklık sözleşmesine ek bir sözleşme olarak konulmalıdır. Eğer a.ş ise sermaye artışlarında ortaklığa konu yazılımın yeniden degerlemesi ile ilgili bir maddeyi muhakkak sözleşmeye koyun. Tabii yazılımın gelecek değeri hesaplanabilir bir durumdaysa.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2424 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt