Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ortam aydınlığında ekran parlaklığını ayarlayan uygulamalar nasıl çalışır?

En basit hali ile bu uygulamalar günün hangi saatinde olduğunuza bakarak monitörünüzün renk derecelendirme aralığını değiştirerek monitörden yansıyan parlaklık ve renk kombinasyonlarını değiştirir. Bu renk dereceleri (Kelvin olarak) aşağı yukarı şu şekildedir:

Ekran

Görünür ışık farklı dalgaboylarından oluşur ve bunları gözümüz renkler olarak algılar. Bu renkler yukarıdaki gibi bir ısı/derece tablosu ile görselleştirilebilir (Kelvin olarak belirtilir genelde). Gün içerisinde renk dereceleri değişir -güneşten gelen ışığın durumuna göre-. Hatta bazı fotoğraf makinelerinde de ışık ile ilgili olarak görünen bazı ayarlarda Kelvin cinsinden ışık derecesi/rengi de belirtilir. Bu sayede fotoğraf çekiminizi buna uygun hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde soruda bahsi geçen uygulamalar da günün hangi saati olduğuna bakarak bunu tahmin eder ve monitörünüzü dış ortam derecesine/rengine uygun hale getirmeye çalışır.

Soruya dönecek olursak; asıl durum şudur. Bilgisayar ekranları (cep telefonu ve tabletler de) ışığın mavi tarafındaki spektrumunu dışa verir. Gün içerisinde bu sorun yaratmaz ancak geceleri bu renk spektrumu melatonin salgılanmasına etki eder ve sizin uyku-uyanıklık döngünüzü karıştırır. Hatta F.lux'un bu konudaki bilimsel araştırmasını okuyabilirsiniz, zamanında merak edip araştırmıştım: justgetflux.com/research.html
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Şimdi günün saatine göre derken, ben telefonlarda RGB renk ve ışık ölçer olduğunu biliyorum. Saat 13'de güneş tepedeyken en yüksek ekran parlaklığı bile telefondaki görüntü azalmasını önleyemiyor. Ama aynı saatte araba içinde farklı, evde karanlık bir ortamda farklı parlaklıklar sunuyorlar. Mesela gece 23:30 da parlaklığı otomatik yaptığımda, parlaklık olabildiğince azaltılıyor. Yani araştırmayı da tam kavradım diyemem ama parlak ekran düşük ışıkta (gece yataktayken mesela) herhangi bir etki yapıyor mu?

Çünkü ben genelde 5dk'lık bir sörf sonunda gözlerimin kaşındığını hissediyor ve uyuyorum. Bu çok kişisel nedenlerle ilgili de olabilir. İçtiğim uyku yapan ilaçlar gibi. Yani şuan sektörde bir problem var mı? Yeni nesil telefonlarda mesela?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

544 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt