Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oruç hapı nedir?

Nedir gerçekten?
  • Paylaş
Bu site gerçekten yararlı ve bilgilendirici yoksa nereden duyacaktım bu bilgiyi. :P
  • Paylaş
Şöyle özetleyeyim;
Bu hap vücudun açlık ve susuzluk hissini, ilgili enzimlerin üretimini geciktirerek azaltır. Tamamen saf bitkisel maddelerden üretilir ve içinde sağlığımız için yararlı maddeler bulundur. Müslümanlara yasak herhangi bir madde de bulundurmamaktadır. 
  • Paylaş
Peki bu gerçekten oruç tutmak için kullanılıyorsa,bu hileye girmez mi.O zaman oruç tutmanın amacı ya da gayesi nerde ? sevabı nerde ? yok,eğer zor durumlarda,savaş,kıtlık vs.kullanılıyorsa anlarım ama.. bunun kullanılış amacı nedir?
  • Paylaş
3

Aleks Mutlu, İlk çıkışı yaşlılar hedef alınarak yapılmış bir ilaç diye okumuştum. Yani 70 üstü birisi oruç tutmak istese vücudu pek kaldıramayabilir. Onlar üzerindeki hedef zayıf düşen vücudu bahsettiğim bitkisel maddelerle toparlamak sanırım. Yoksa herkes kullansa yapılanın bir anlamı olmaz :).

İlginc Adam, Gerekli kolaylığı islam dini zaten sağlamış @aleksmutlu , sağlığına zarar verecekse oruç tutmaman gerektiğini hadislerden biliyoruz zaten.

Ayrıca hadislerde şöyle bir rivayet vardır:
[ Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: "Ben neyim, sen nesin?"
Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."
Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş. Yine demiş: "Ene ene, ente ente." (Ben benim, sen sensin.) Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.
Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış. Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"
Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahîm, ve ene abdüke'l-âciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim." ]

Oruç sadece nefsin terbiyesi için yapmış olduğumuz bir ibadet olduğunu biliyoruz, tok tutsa bile bu hapın kullanılmasının doğru olup olmadığını bu işlerden sorumlu Diyanet işlerine sorulmalıdır diye düşünüyorum...

Aleks Mutlu, Adamlar yapmış, buraya soru olarak düşmüş. Ben de bilgim dahilinde olduğu için bu hapların nereden geldiğini cevapladım. Gerisini bilemem. :)

Cık cık cık, caiz değildir. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

630 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt