Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oruç tutarken kilo almamak için nasıl beslenmeliyiz?

Uzun süreli açlık metabolizmayı yavaşlatır ve sonraki öğünde fazla yemek yemeye neden olur. Aç kalan vücut savunmaya geçerek yediklerini daha çok depolamaya başlar. Bu nedenle kendisini aç bırakan insanlar daha kolay kilo alır.

Ramazan'da kilo almak istemiyorsanız, beslenmenizi oruç saatlerine göre yeniden düzenleyin. Sahura düzenli olarak kalkın, 3-4 öğün yemek yemeyi ihmal etmeyin.

İftarda yiyeceklerinizin kalorilerini önceden hesaplayın. Karbonhidrat ağırlıklı, yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden, sakatatlardan ve tatlılardan uzak durun. Tatlıdan vazgeçemiyorsanız az kalorili, hafif tatlılar yiyin.

İftar menülerinin çok çeşit içermesi şişmanlama riskini artırır. Çorba, salata, et, sebze yemeği, pilav, makarna ve tatlı çeşitlerinin hepsini bir öğünde tatmak daha kolay kilo aldırır.

Yemek çeşitlerinde daha seçici davranmalısınız. İftar keyfini kaçırmamak için sofranıza her gün çok çeşit koymak yerine farklı günlerde farklı menüler oluşturabilirsiniz.

İftarda yeme hızınıza da dikkat edin. Yavaş yemek yeterli beslenerek tokluk hissedeceğiniz için şişmanlamanızı engeller. Böylece Ramazan’ı kilo almadan geçirmeniz mümkün olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

274 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları