Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oruç tutmayan müslümanlara nasıl davranılmalı?

Oruç tutmayan Müslümana saygı göstermek erdemdir, fazilettir; Kur'an-ı Kerim'in özüne ve oruç tutan Müslüman'a yakışan bir tavırdır.

Kur'an-ı Kerim'in "ibadetler" konusuna nasıl yaklaştığına dikkat etmek burada çok önemlidir. Allah, inkâr ve şirk gibi ciddi haksızlıklar karşısında sert ve net bir duruş sergilerken; ibadetler konusunda genel itibariyle teşvik edici ve özendirici bir duruş sergilemektedir. Her şeyden önce Kur'an-ı Kerim'de izlenilen bu yöntem müslümanlar tarafından iyi anlaşılmalıdır.

Meselenin bu Kur'anî yönüyle beraber, bir de insanî yönü vardır.

Bugün İslam Âleminin, gerek içten gerekse dıştan çok ciddi bir tahribe maruz kaldığı ortadadır. Bu tahrip, yalnızca var olanların bozulmaya çalışılması ile değil, aynı zamanda var olanın sağlıklı bir biçimde öğretilmemesiyle de gerçekleşmektedir.

Orucun gerçek anlamını ve değerini sağlıklı bir şekilde anlatamadığımız ve öğretemediğimiz müslüman bir gençlik var karşımızda... Bırakınız orucu, sağlıklı bir Allah inancının verilip verilemediği bile şüpheli durumdadır.

Durum buyken, ibadetler konusunda gerek Kur'an-ı Kerim'in ortaya koyduğu yumuşak ve teşvik edici tavırdan ders alarak; gerekse önceki nesillerin gerekli İslamî eğitimi verememeleri göz önünde bulundurularak; oruç tutmayan müslümanlara karşı daha yumuşak, daha teşvik edici ve daha merhametli olmalıyız.

İçimizde kudurup duran din bezirgânlığını gemlemeli ve oruç tutmayan müslümanlara kin ve nefret nazarlarıyla bakmamalıyız.
  • Paylaş
2

Gonca Köse, Bu kadar objektif paylaşımlar yapıp, bizlere sundunuz için kendi adıma teşekkür ederim..

Mehmet Volkan Balbay, Ben teşekkür ederim.

Kişi önce kendi istikametine bakmalı. Doğru bir duruş sergileyeni herkes örnek almak ister. Bu yüzden başkasına "davranmak"a ihtiyaç kalmaz.
  • Paylaş
İroni var herhalde burada :) Böyle bir soru olamaz, sorulamaz yahu.

Kafadan ''Bizi'', ''Oruç tutan müslümanlar'' olarak addedip, tutmayanlara nasıl davranmalıymışız... Onlara karşı (tutmayanlara) saygı duyulmalıymış, merhametli olmalılarmış... Bu kısma karşıyım...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1645 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt