Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oruç vakitlerinin sabitlenmiş olması, tüm dünya üzerinde İslamiyet'in yayılmasında daha etkin, adil ve mümkün olmaz mıydı?

Mevsime göre kuzey veya güney kutbuna doğru gidildikçe oruç süresi uzuyor veya kısalıyor. (adil) 66 derece 33 dakika boylamından sonra güneş kimi zaman hiç doğmuyor veya hiç batmıyor. (mümkün)Düzenle
Tamamen saçmalık. Eşitlik olmasın adalet anlamına gelmez. Ekvatorda sıcak havada ve yüksek nem altında oruç tutanla atıyorum aynı boylam Norveç'te tutulan oruç aynı zor şartları taşımıyor. Adil olan bu zaten alternatif aramak gereksiz bir çaba.
  • Paylaş
5

Bora, Ekvatordaki bir ülke ile Norveç aynı enlemde olamaz, aynı boylamda olabilir. Ayrıca bu savunduğunuz adil sistem sadece yaz aylarında Kuzey Kutup ile Ekvator bölgesi karşılaştırıldığı zaman adil olur. Mesela şu anda Şili'nin Punta Arenas şehrinde oruç sabah 7'den akşam 5'e kadar yani 10 saat süreyle tutuluyor. Sıcaklık ise en yüksek 6 en düşük 4 derece civarında. Sizin dediğinize göre bu sefer ekvartorda yüksek nem altında 12 saatten fazla tutulan oruç güney yarım kürede hem daha serin havada hem de daha az saat tutuluyor. Ayrıca olay alternatif aramak da değil, sadece bu durumun mantıklı açıklamasını öğrenmek.

Recep Şahin Sargın, Pardon düzelttim enlemi. Durumun mantıklı açıklamasının öğrenileceği yer bura değil diyanet.gov.tr ya da alo fetva 190 hattıdır. Ayrıca örneğimde bir yanlışlık yok Ekvatordan kutuplara gidildikçe gece gündüz süresi değişir illa uç bir örnek vermem gerekmiyor kutuplarda yaşam çok az olduğu için Norveç dedim. Bir de örneklere bu kadar takılma ben parmağımla bir yere gösteriyorum sen gösterdiğim yere değil de parmak ucuma bakıyorsun...

Bora, Recep Şahin Bey, olay örnekler değil. Yaşınızı bilmiyorum ama sanıyorum üzerinden biraz geçtiği için coğrafya bilginiz zayıflamış. Ben sadece sizin ortaya koyduğunuz mantıktaki yanlışlıkları söyledim. Evet, ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe gece ve gündüz süreleri değişir. Yılın bu mevsiminde kuzey kutbuna doğru gidersek gündüz süresi uzar (oruç süresi uzar), eğer güney kutbuna doğru gidersek gece süresi uzar. (oruç süresi azalır) Her iki durumda da hava sıcaklığı ve nem düşer. Bu durumda sizin mantığınız çürümüş oluyor. Eğer bu konuyla ilgili başka bir sebep sunabiliyorsanız lütfen yazın, yoksa son cümlenizdeki gibi süslü ve çözüm getirmeyen sözleri artık bırakmamız lazım.

Recep Şahin Sargın, Yaşım 18 bu sene eşit ağırlıktan üniversite sınavına girdim ve coğrafya bilgim de hatırı sayılacak derece de iyidir. Mantıksal hataları bulunan sizsiniz birincisi sıcaklık ekvatordan kutuplara doğru düşer şeklinde bir genelleme yapamazsınız. Yanlıştır çünkü. Ama tabi sizin mantığınız yanlış olduğu için benimkini de buna göre değerlendirmenizden dolayı yanlış görünebilir. İkincisi laflarım süslü ve çözüm getirmeyen birer lakırdı değil çözümü açıkça ve adres vererek yukarıda söyledim. Asıl sizin beni bu şekilde suçlayarak birşeyler yapmaya çalışmanız sizin tanımınıza daha çok uyuyor.

Bulut Tar, 18 ders vermek için güzel bir yaş :)

İklimler, yarım küreler, ekvator ve kutuplara göre konum vs. gibi etkiler düşünüldüğünde zaten saadece satler eşitlendiğinde kastettiğiniz gibi bir adalet yine sözkonusu olmaz. Bunun dışında dini emirlerle ve uygulamalarla ilgili tarihi süreç içerisinde maalesef yönlendirmelere ve çarpıtmalara her zaman rastlıyoruz. Özellikle siyasi amaçlı olabiliyor bu tarz durumlar. Bu nedenle belki bazı konuların ayrıntıları tartışılabilir ama bunun dışında dini bir emri tamamen alıp çöpe atıp yerine yepyeni bir sistem getirmenin bu daha adildir diye o dinin ya da inancın ruhuna ters olduğunu düşünüyorum...
  • Paylaş
Orucun nasıl tutulması gerektiği bize nasslar (kuran ve sünnete dayalı dediller) bildirdiği için üzerinde çok yorum yapılmaz. Böyle konularda deriz ki "Allah en iyisini bilendir."
  • Paylaş
Olmazdı atıyorum london da Türkiye'de sabah olunca orda akşam oluyor
  • Paylaş
1

Bora, Öyle değil, sabah 6 akşam 6 gibi. Böylelikle dünyanın her yerinde sabit süreçte tutulurdu. Ayrıca Lonrda ile aramızda 2 saat fark var, dediğiniz Amerika kıtası veya Uzakdoğu için geçerli.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1203 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları