Bilmek istediğin her şeye ulaş

Orucu ne bozar? Ne bozmaz?

Kötü olan her şey orucunuza zarar verir. Sonunda sadece aç kalmış olursunuz.

Harama bakmak, zina etmek, yalan söylemek, iftira etmek, gıybet etmek, çalmak, dolandırmak, kalp kırmak, kavga etmek, acı biber yemek yedirmek (küfür etmek),
düşmanlık etmek (haset etmek), çekememek. Zulmetmek insanlara, hayvanlara, bitkilere vs. vs. vs...

Orucun bir anlamı kalmaz sanırım bunları yapınca..
  • Paylaş
1

Begüm, bencede...

Hayatsal önem taşıyan ilaçları kullanmak orucu bozmaz. İnsülin, dil altı hapı v.s. kan vermek orucu bozmaz. iğne giriyor ama bozmaz 'diken örneği için'. sadece girmesi önemli değil çıkan bir şey orucu bozar. o da kusmaktır. ağızda tüküreğin biriktirilerek yutulması orucu bozar. bilhassa mideye serinlik verecek şekilde olunca. geri kalan herşeyi yemek ve içmek orucu bozar arkadaşlar.


1-Diş doldurtmak, kaplatmak, çektirmek gibi tedavilerde boğazdan aşağıya, bedenden içeriye bir şey gitmezse oruç bozulmaz. Çünkü orucu bozacak herhangi bir madde ne boğazdan aşağıya kaçmış ne de bedenden içeriye geçmiştir.

Ancak dişi çektirmek için diş köklerine morfin iğnesi vuruluyor da diş etlerine yayılıyorsa (ki böyledir) bununla (bir görüşe göre) oruç bozulur. Bu orucu bayramdan sonra yeniden tutmak gerekir. Bu sebeple oruçlu iken morfinli diş çekimini iftardan sonraya bırakmakta (şüpheden kurtulmak için) isabet vardır. Acil bir durum yoksa tabii...

2- Göze, burun ve kulağa damlatılan ilaç, orucu bozar mı?

Bu konuda da farklı tıbbi görüşler vardır. Buna göre göze, kulağa damlatılan ilaç orucu bozmazsa da burna akıtılan ilacın yemek borusu ve mideyle doğrudan ilgisi bulunduğundan dolayı orucu bozacağı görüşünü öne çıkaranlar vardır. Burna akıtılan ilaç orucu bozar, göze, kulağa akıtılan bozmaz. Diyanet ilmihaline bakılabilir. (İSAM)

3- Hanım, adet göreceği gün oruca niyet etmese olur mu? Yoksa ihtimale rağmen orucunu tutmalı mı?

Adet göreceğini sandığı günü oruca niyet etmese olabilir. Şayet o gün adet görürse zaten oruç

tutmamış olur, bir şey lazım gelmez. Görmezse o gün tutmadığı orucu sonra tutarak borcunu yerine getirme mecburiyeti doğar. Ancak şüpheli günde de olsa orucunu tutmaya devam etmesi daha uygun olanıdır. Adeti başlamazsa orucunu sürdürür. Başlarsa hemen bırakır. Mesele biter. Bir karışıklık söz konusu olmaz. Hatta iftar saatine yakın da olsa adetin başlamasıyla orucun bozulması uygun olur. O halde iken oruç tutulmaz.

4- İlaç alıp da adeti Ramazan'dan sonraya tehir ettirmek caiz olur mu?

Caiz olsa da sıhhi açıdan mahzur ihtimali akla gelmektedir. Zira her bünye ilaç almaya müsait olmayabiliyor. En iyisi, oruç tutulmalı, özür başlayınca da bırakılmalı, yenen günleri de sonra kaza ederek borçtan kurtulma tercih edilmeli, zorlamaya gerek duyulmamalıdır... Çünkü 'tut' diyen de dini emirdir. Adet başlayınca 'tutma 'diyen de. Bu sebeple tutunca itaat etmiş de tutmayınca isyana yönelmiş olunmaz. Belki her iki halde de Rabb'imizin emrine uyulmuş, ikisinden de sevap kazanılmış olunur. Bundan dolayı bir maneviyat büyüğünün hanımlara şu hitabı düşünülmeye değer doğrusu. Demiş ki:

- Hanımefendiler! Sizler Allah'ın ne bahtiyar kullarısınız!.. Orucunuzu tutar, sevap alırsınız, yer yine sevap alırsınız. Çünkü her iki halde de emre uymuş oluyorsunuz.

5- Dudak ve tırnaktaki boya orucu bozar mı?

Dudaktaki boyanın sökülüp de parçasının boğazdan aşağıya inmesi halinde orucu bozacağı bilinmektedir. Böyle bir yutma söz konusu olmazsa ister ruj, isterse başka boya sürmekle oruç bozulmaz. Ancak bu gibi boyalar tabaka teşkil edecek kadar kalın olur da abdestte ve gusülde altına su geçirmezse burada sorun çıkar, abdestin, guslün sıhhatinde olumsuz bir durum söz konusu olur. Bu boyaları iyi incelemek gerekir. Kına gibi tabaka teşkil etmezse bir mahzur akla gelmez.

6- Astımlı hastaların kullandığı sprey orucu bozar mı?

Nefes almakta zorluk çeken astımlının boğazına pompaladığı hava orucu bozmaz!.. Çünkü bu bir hayati ihtiyaçtır.

Üstelik yutulan hava zerreciklerinin içeriye gittiği doğru olsa bile akciğerden ileriye geçmediği, mideye ulaşmadığı ve susuzluk ihtiyacını karşılamadığı da ileri sürülmektedir. Bu sebeple astımlının nefes almayı kolaylaştıran hava pompalamasının orucu bozmayacağı yolunda Diyanet'in de kararı vardır...

7- Önceden hastaneden alabildiğim film çektirme sıram oruçlu iken geldi. Oruç bozduracak şeyler içiriyorlar film çekerken. Ne yapayım? Orucu mu, tedaviyi mi bırakayım?

Hastanede orucu bozduracak şeylerin olacağını biliyorsanız o gece oruca niyet etmezsiniz. Dolayısıyla tedavi sırasındaki oruç bozucu hallerden dolayı da oruç bozmuş sayılmazsınız... Sonra, niyet etmediğiniz günün bu orucunu kaza edersiniz. Tedaviyi terk etmeniz gerekmez. Dinde zorluk yoktur...

8- 'Belli zamanlarda enjeksiyon yoluyla insülin almaları gereken şeker hastaları gibi hastaların oruç tutmalarında tıp bakımından bir sakınca bulunmakla beraber, oruçlu iken (insülin) iğnelerini yaptırmaları bile caizdir. Bu iğne orucu bozmaz.' (Hayatımızdaki İslam, sayfa 38)

24.08.2011, Çarşamba ZAMAN GAZETESİ yazar : AHMET ŞAHİN

  • Paylaş
Vücuda giren(gıda,ilaç vs.)bozar çıkan bozmaz diye biliyorum.
  • Paylaş
Kanal 7, samanyolu haber,beyaz tv, atv, trt1, bunlar kesin oruç bozar.

aliyücel hadsizliğini tebrik ediyorum bu kadarına pes doğrusu arkadaş... harf düzeltmekten aciz adam bir de anlam düzeltmesine girdi. :)
  • Paylaş
2

Ahmet Faik, Televizyon izleme fırsatım yok ama eminim hepsindede yemek programı vardır :)

Hakan, yemekten ziyade, ezip çiğneme programları :) aman fırsat bulma o halde orucunu bilemem de sinrilerinin bozulacağı kesin.

Farkında olmadan yersen, içersen bozmaz.
  • Paylaş
Basit bir genelleme ile : Vücuda tuvalet ihtiyacı dışında giren çıkan her şey orucu bozar.
  • Paylaş
"Vücuda tuvalet ihtiyacı dışında giren çıkan her şey orucu bozar." derken tuvalet ihtiyacı için ( misal tuvalet ihtiyacımız var ama kabız olduk çıkamıyoruz kaysı yedik) yemek yersek bozulmuyormu :) nedir :)
  • Paylaş
Kaysı vüvuda ağız yoluyla girdiğine göre. girerken orucu bozmuştur :) Çıkarkende tuvalet ihtiyacı olarak çıkacağından bozmamış olur.. Velevki bir takım arkadaşlar sevmek,sevilmekten ziyade sevişmekten bahsediyor. Hocam aynı kural geçerlidir. :)
  • Paylaş
Diyanet'in verdiği bilgilerde vücuda girip çıkan bir sürü şeyin de oruç bozmayacağı soru-cevap şeklinde çok güzel anlatılmış. Okumanızı tavsiye ederim: diyanet.gov.tr/turkish/duyurular/dok/or...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1680 Görüntülenme18 Takipçi9 Yanıt